11 aylık olacak nerdeyse artık Yemek alışkanlığı edinmesi lazım

_cereninannesi_ soruyor: 7

Kızlar çok kısa bebeğimden bilgi vereyim. Yavrum 1 ocakta sezeryanla doğdu,ağlayamadı,ciğerleri açılmadı 2650 gr doğdu 16 gün küvezde kaldı. 1 aylıkken 3150 olmuştu. Çok zorluklar çektik , şimdi 8750 gr ve kıpır kıpır yürüteçle sadece geri vites giden bir fıstık.
Benim derdim kuzum artık bizimle birlikte yemek yemesi gerekir. Nerde okusam diyor ki artık ev yemeklerini çatalla ezin yedirin. İyi güzel de çatalla eziyorum sebze yemeklerini bazen yiyor, bazen kendini kusturyor ki buna da yeni başladı. dün 3 defa kusturdu kendini. Dellendim resmen.
Eline kemirsin diye elma ver,yorum. dişleriyle azcık oynuyo bırakıyo. Hey allahım. Bir küçük muz eziyorum çatalla canı isterse hepsini yiyor. Ama elma rendeleyeyim hayatta yemez. Ya ne yapsam da şöyle güzelce yemek yedirmeyi sevdirsem. çok yesin değil ama yesin. kilo umrumda değil. çünkü zayıf bir bebek değil. tabii öle löp löp et yağ yok bizim kızda,ki istemem zaten. Bir ara bayağı uğraştım hafif başardım ama şimdi kusmalara başladı. ne yapacam beb yahuuu.
Lütfen bir el atın

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


opposition

annesi o daha çok küçük panik yapma :))

bak biz bile adamakıllı son 2-3 aydır yiyoruz. efe de bana sinir krizleri geçirtiyordu. Çiğnemeye üşenip ne versem yutmaya uğraşıyordu, yıtamayınca da hop öğürüyordu ! ki ben meyve püresi haricinde hiç blender kullanmamıştım, hep çatalla ezerdim.

sorun kreşe başlayınca bitti , sebep diğer çocukları taklit etmesiymiş. bakmış herkes yiyor o da çiğnemeye başladı. Bence sakın ısrar etme, eline bisküvi ,simit (var mı orada bilmem) çubuk kraker vs şeyler ver, yemesi önemli değil ağzında gevelesin yeter.Bir de sizi yemek yerken seyretsin ve özensin.


_cereninannesi_

Ah kızlar çok teşekkür ederim cevaplarınız için elleriniz kollarınız dert görmesin. Ben vallahi o kadar yoruldum ki. Bir de güzel yemek yapıyorum onun için. Ama yok kendini öğürtürüp bir de kusunca nasıl üzülüyorum. Anne olarak becermiyorum herhalde diye düşünğyorum o zaman. Ruh halim hiç iyi değil. Üstüne bir de ben hasta olup hep kavanoz maması yedi kaç gün yavrum. Çok üzüldüm. Offf kendimi kötü bir anne gibi hissediyorum bazen


ozalp07

bizde pütürde hiç sorun yaşamadık şu an gayet güzel yiyior. blendırım hiç olmadı çeyizimde bile yoktu:) ilk zamanlar tel süzgeç sonra çatalla ezme.  yemeklerimizi hep karşılıklı yedik. sürekli karşısında ağzımı şapırdatark yemek yedim onunla. ağzım boş bile olsa.  karşısında bisküi yedim ısıra ısıra ekmek salatalık havuç falan.  sizinle birlikte sofraya oturtun eline ekmek verin.taklit ederek öğreniyorlar. çubuk kraker ve pötibör bisküi verebilirsin eline. reflü falan yok değilmi. doktorunuzada danışmalısnız. sorun pütürlü yememesimi yoksa şimdiye kadar yiyip bir kaç gündür kusmasımı. kolay gelsin.


CokBilmis

çiçek-demeti, yalnız değilsin muhakkak bu konuda, pütürlü yemeye geç alışan çok bebek var.

Yalnız benim senden ricam "kendini öğürtüyor, kendini kusturuyor" diye düşünüp de bebeğini de kendini de üzme boşuna.

Henüz 11 aylık bir bebek tepki olsun diye, seni kzıdırmak için ya da sırf yemek yemek istemiyor diye kendini kurturtamaz. Henüz böyle tepkiler verecek kadar ne kasları ne de beyni olgunlaşmadı.

Öğürüyorsa, kusuyorsa bu fiziksel ve gerçek bir tepkidir. O da en az senin kadar öğürmekten ve kusmaktan hoşlanmıyordur.


_cereninannesi_

Zaten beni kahreden de bu. Neyi yanlış yapıyorum da yavrum kusuyor bu kadar. Al 2 saat önce kahvaltı mamasına kadar herşeyi kustu. Emzirdim yatırdım uyuyor. Neyi var da bu kadar kusuyor yavrum benim ya. Çorba içireyim dedim. Hooop herşey dışarı çıktı. Başıma ağrılar giriyor, sinirden oturup ağlıyorum artık. Delirmek üzereyim


CokBilmis

Üzme kendini bu kadar.

Bildiğim kadarıyla emziriyorsun. 2 yaşına kadar sadece meme emerek gayet sağlıklı büyüyen çocuklar var. Bak bu link'te Yasemin ve ikinci bebeği olan kızı Rüya var. Rüya 1 yaşına kadar anne memesi emerek beslendi. 1 yaşından sonra ise kendi kendine yemeğe başladı.

Elbette olumsuz bir durum seziyorsan doktora git. Ama eğer fiziksel bir sorun yoksa, birak bırak bebeğini, yemezse yemesin. Meme yeter ona... Üzme kendin boşuna.


_cereninannesi_

Cevap yazan arkadaşların hepsine çok teşekkür ederim. Yarın dr. görüşme kararı aldım. Tel de olmazsa yüzyüze. Kendimi hırpalamak istemiyorum artık
Cevaplamak için Üye ol