ikinci çocuk/doğru zaman

ozdenin_oykusu soruyor: 10

merhabalar,
öykü için kardeş yapam fikrim taa hamileliğimden beri vardı.araları çok uzun olsun istemiyorum.fakat çalışma hayatımda üşündürüyor beni.önümüzdeki eylül ayında işe başlayacağım inşallah.ama ikinci ebebk ve tekrar ara vermek...vs vs..düşünürüyor hepsi beni...sizce en ytgun yaş aralığı nedir? tek çocukluklardan fikir,birden fazla çocuklulardan da tecrüblerini rica ediyorum :)
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


jildando

Özden cim benimkileri tanıdın zaten:) 29 ay var aralarında. Ben en ideali, uzman görüşlerine göre tabi, 3 yaş civarı diye biliyorum. Daha küçük olunca büyük olanın anneye fiziksel bağımlılığı, emme, kucak çocuğu durumu, nitekim bez takma vs gibi, sona ermediği için çok da önerilmiyor. Yaş aralığı açılınca da bu sefer çocuklar arası kuşak farkı oluşuyor. Yankı Yazgan ın bir kitabında okumuştum, ama en önemlisi anne kendini hazır hissettiği zaman olmalı der.

Ben Maya ve Mete nin yaş farkından memnunum, planlı idi zaten, bir kaç zor dönem oluyor tabi ama Maya 1 yaş büyük olsada aynı zorlukta olurdu o dönemler, şimdi de yavaş yavaş aynı dili konuşmaya başlıyorlar.


CokBilmis

Ben tek çocuğum. Muhakkak kardeşi olsun istiyorum kızımın. Çevremdeki herkese soruyorum, tespitim: 3-4 yaş ideal.

5 yaş ciddi fark oluyor. Ancak 18-23 yaş gibi eşitleniyorlar. 2 yaş da anne için sorun oluyor. İki bebekle birden uğraşmak yorucu.


ayse_deniz

Özdencim bende en uygun zamanın 3 yaş olduğunu okumuştum. Bu arada senide tebrik ederim cesaretinden dolayı :P


ikicocukannesi

araları 13 ay,
gayet memnunum bu durumdan.


kedidirkedi

Valla bu durumlarda genelde şöyle deniyor: "Kıçına güvenen borazancı başı" :)))

 Şaka bir yana bunun dogru zamanı kişiden kişiye değişiyor. Bana sorarsan delilik, öbürüne sorarsan çok akıllıca. Herkesin kapasitesi ve koşulları farklı.  Birinin 2 yaş sendromları başlarken evde yeni bir bebek olması çok zorlayıcı bir durum bence. Ben hiç olmazsa 4 yaş diyorum. Kardeş yapma niyeti varsa ortada, biri kreşe başlar,alışır, kafası başka şeylerle meşgul olmaya başlar, evde de anne ve yeni bebege birlikte olma şansı ve zaman kalır.ozgu_naz

ben bu yaşta aklını kaçırmış bir kadın olarak Naz'a kardeş istiyorum evet:) ben onu memeden kesmeden hamile kalmayı düşünmüyorum. ama gözlemim 3 yaş en iyisi gibi. meme biter tuvalet eğitimi yoluna girer kreş durumları falan işte. daha erken yapmam çünkü kızıma haksızlık ederim gibi geliyor.


ozdenin_oykusu

heinzin yazdıkalrını teker teker okudum.ayrı ayrı teşekkürler.ben d eöykü nün anaokulu yaşanısı olduktan sonra kardeşinin gelmesinin mantıklı olduğunu düşünenlerdendim ama sizden de duyunca tamam dedim evet uygun zaman budur!
genel kanaat ve öenrilen 3 yaş.bu da en makulu olsa gerek.o zaman 2013 yılı uygundur :)
çok sağolun


Ulku

bebek dogdugunda evdeki cocuk ya 3 yasindan kucuk ya da 7 yasindan buyuk olsun diye okumustum ben de.nisa06

benimkilerin arası 6,5 yaş ama ben 5 yaş istiyordum evdeki hesap çarşıya uymadı böyle oldu.şimdi de gayet iyiyiz. ablanın bağımlılığı kalmadığı için herşey daha kolay oluyor


nisa06

bence de anne 35 yaşında çoluk çocuk işini bitirmeli.büyüğünü 26 da küçüğünü de 32 de doğurdum .naçizane tavsiyemCevaplamak için Üye ol