ikinci çocuk/doğru zaman

ozdenin_oykusu soruyor: 6

merhabalar,
öykü için kardeş yapam fikrim taa hamileliğimden beri vardı.araları çok uzun olsun istemiyorum.fakat çalışma hayatımda üşündürüyor beni.önümüzdeki eylül ayında işe başlayacağım inşallah.ama ikinci ebebk ve tekrar ara vermek...vs vs..düşünürüyor hepsi beni...sizce en ytgun yaş aralığı nedir? tek çocukluklardan fikir,birden fazla çocuklulardan da tecrüblerini rica ediyorum :)
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


nisa06

turkuaz naz yap tabiki canım allah isteyen herkese nasip etsin bu güzelliği.bbenim yanımda yardımcı olacak kimsem yoktu yalnız büyütüyorum çocuklarımı.saece bakıcı var ben çalışıyorum

o yüzden ilk çocuğumun biaz büyümesini beklemek zorundaydım.


aysudezafer

bende 2.çocuk düşünüyorum ama çocuklar arasındaki yaş kadar annenin yaşı da önemli bence. kendim için bahsedeyim. 33 yaşında sudemi kucağıma almak nasip oldu. (2 yıl tedavi ve öncesinde kariyer telaşı yüzünden ne yazık ki ) :(( ama keşke annemi dinlemiş olsaydım diyorum, şimdi yaşımda dolayı 2.çocuğu çok istememe rağmen cesaret edemiyorum. 2013 yılı için düşünsem de bakalım o zamanki sağlık şartlarım buna elvercek mi? yada gebelik için kritik bir yaş mı olacak bilmiyorumm.. kafamda soru işaretleri dönüp duruyor..
herşeyin hayırlısı...


marullo

Benim bebeklerimin arası da 22 ay olacak.. Umarım iyi anlaşacaklar..  Ben kardeşimle kendimi düşündüm. aramızdaki 4 yaş, kuşak çatışmasını getirdi. Ben ortaokuldaykan o ilkokulda, herşeyden habersizdi.. pek  fazla ortak paylaşımımız olmadı. Sonrasında ben üniversiteye gittim, o da yatılı okula..Sonra okul bitti ben evlendim ayrıldım evden, sonra da o evlendi. Yani yanyana yaşayıp anlaşabileceğimiz azıcık zaman aralığı vardı ama biz beraber değildik. Şimdi de farklı evler , mesafe falan ortak paylaşımımızı azaltıyor.. KArdeş dediğin çok küçükken lazım. Büyüyünce mecbur ayrılıyorsun zaten. Kan var, sevgi var onlar ayrı ...ama iki kardeşin oynamasını/ kavgasını  seyretmek bile zevkli... Umarım benimkiler de öyle büyüyecekler..


elifin_annesi

gmarulllo ya katılıyorum ablamlar aramızda 2 er yas var ve cookk guzel vakıt gecırdık ama erkek jkardesımle 5 yas var ve bu kadar paylasımımız yok. bende 2. yı ıstıyorum yaza gıbı hamılelık seneye doggum dersek arası 3 yas olacak hayırlısı yaaa 


ozdenin_oykusu

yakın yaşlar büyüdükçe caip hala geliyor,haklısnız.ben d eyaşıma yakın kardeşim olsun çok isterdim.biizm aramızda 9 yaş var :))).
sanırım 3 yaş için hazırlayacağım kendimi.2 yaşı göze alamayacak gibiiym :)
fikirlerinize yorumalrınıza sağlık.
bu arada marula hayırlı bir doğum dilerim


sevcannas

ben de hep çocukların beraber büyümesi açısından yakın olmaso gerektiğini düşünen bir anneyim,ama oğluma kıyamıyorum,2.5 yaşında ve sanki tekrar bebek sahibi olduğumuzda o ezilecekmiş gibi geliyor.çünkü her ne kadar laftan anlıyor diye düşünsek te ona oğlum yapma,sen büyüksün,dikkat et,uyuması lazım hadi biz sessiz olalım vs...gibi cümlelerle onun özgürlüğünü kısıtlayacakmışım gibi geliyor.ne kadar olmaz deseniz de adım gibi eminin bu böyle oluyor,ama azıcık büyüyüp okul zamanı gelince en azından yarım gün de olsa okul olacağından içim rahat olacak.4 gibi hamile kalıp 5 gibi de allahın izniyle tabi,doğsun istiyorum.
benim abimle aramda 11 yaş var,denildiğii gibi beraber büyümedik,o hep okuldaydı vs ama o kadar güçlü bir bağ var ki aramızda[benim yaşıma yakın bir baba sanki]bu beni çok mutlu ediyor.
bir de anneyi düşünmek te lazım bence,1 çocukla bile o kadar kendimizden ödün veriyoruz ki,aynı zamanda eşimizden de:))2.ile düşünemiyorum,o yüzden benim fikrim 4 yaş:))ve mutlaka yardımcı olacak biri
Cevaplamak için Üye ol