Gece kaç kere çişe kaldırmalı?

cnnp soruyor: 10

Merhaba

Kızım 3 yaşını doldurdu. Gündüz tuvalet eğitimini geçen sene halletik. Ancak geceleri bez bağladık çünkü öyle çok çiş yapmış oluyordu ki geceleri bezine bazen bezin taştığı bile oluyordu. Geçen ay geceleri de bağlamamaya karar verdik. Ancak çok sık çiş yapıyor. 1.5 saat arayla kaldırıyorum. İki kere kaldırıyorum, üçüncüye altına yapıyor. Bazen 3 kere kaldırıyorum, yine yapıyor. Annem beklemek gerektiğini, çocuğun hazır olduğunda kontrol edeceğini, boşuna onu üzdüğümü söylüyor. Çünkü her ne kadar biz olumsuz tepki vermesek de üzülüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir çocuğu gece boyunca 4 kere çişe kaldırmak doğru mu?

Altı ıslak kalınca hiç rahatsız olup uyanmıyor!

Gece külotları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


atakuzu

Kontrol gelistirmesi bi hfta falan suruyor.uykudan once icecek vermemek ve 3 saatte bir kaldirmak yapilan onerilerdi okuduklarimda.ataberk ilk 3 gun felaketti.simdi gecenin ortasinda bir kez kaldiriyorum.sabah uyaninca da biriktirdigini yapiyor.super tutuyor ama uykusu cok agir oldugu icin kalkip geldi demiyor.ama sabah cisim geldi deyip kosuyor.


atakuzu

Bu arada anneme de kalsa uuzulmesin diye 5 yasa kadar baglatacak nerdeyse.basta zor ama devam edin.4 kez kaldirmak gerekli degil bence.tutmayinca tutmuyor.basta bizimki de oyleydi sonra yaptikca degistirmeye karar verdim uykusunda eziyet olmasin diye.bir de su agiz bezlerini birkac kat yapip pipisinin ustunu koydum.zarari aza indirmek icin.


lokuum

bizde 2 yaşında bezi bıraktık gecede hiç kaldırmadım vede bez bağlamadım alışmış herhalde tutabiliyor olması lazım diye düşünüyorum kaldırılmamalı yanii, hadi yeni tuvalet eğitimi deseniz anlicam ama 1 yıl olmuş gündüz sorun yoksa gece neden oluyor acaba doktora sordunuzmuki


Sanemm

Çocuğun gün içerisindeki su tüketim miktarı ile alakalı bir cevap bu. Çok su tüketiyorsa gece bir defa kaldırmak rahat uyuması için önemli zira evet tutuyor ancak kendini sıkarak uyuyor. Rahat uyuması, sabah rahat kalkıp yatak keyfi yapması (sabah kalkınca yatağında uzun bir süre oyalanmaktan hoşlanır) için gece bir defa kaldırıyorum genellikle. 


lokuum

kalkıp kendileri yapabilirler lazımlık koyabilirsiniz bide odasınaamutluannelif

Gece bez bağlayarak gece yapabileceğini öğretmişsiniz en başından en güzeli bir pedagoga danışmak bence. Çünkü yanlış bir adım yanlış bir tarafa yöneltebilir. Gece kaldırmıyorum ben, ilk zamanlar birkaç kez kaldırdığım oldu çünkü yatmadan önce çok sıvı tükettiği ve tuvaletini yapmadan yattığı olmuştu. Artık hiç kaldırmıyorum ve tutuyor. Bir kaç sefer de anne çiş diye uyandı baktım damlamış küloduna çiş ama yapmamış yapar yapmaz uyanmış tuvalete götürdüğümde devamını yapıyor çünkü. Rahatsızlık hissini yaşıyor. Zaten tutma durumu da var istediğinde. Mesela dışarda gezerken çişi varsa da yapmadığı oluyor bazen tuvaleti beğenmiyor, kokuyor diyor vs :) Bu nadiren oluyor ama. Beni kaç kere tuvalete götürüp yapmadığını en sonunda dışarda babasıyla (aile tuvaletinde) yaptığını bilirim.

Yani uzun lafın kısası belki kontrol edemiyor henüz bir uzmana danışmanız bence en sağlıklısı olur. Gece 4 kez tuvalet bana normal gelmiyor.
mer_ve_

bencede uzmana danışın katılıyorum arkadaşlara


pinarsenyuva

Bizim doktorumuz, gece bez baglamayin, tuvalete de kaldirmayin dedi. Ben ik baslarda kaldirmaya calistigimda aglama, bagirma krizleri oluyordu.

Yataga, hasta ortulerinden serdik, bir kat ortu bir kat carsaf seklinde, gece altina yaptikca islak kati cikardik, ustunu degistirdik. Henuz sureci tamamlamadik ama oldukca yol katettik.  Belki bu yontemi deneyebilirsiniz. Kolayliklar.hamdusena

gece hiç bağlamayacaktın ve hiç uyandırmayacaktın ben ne bağladım gece ne de uyandırdım şimdi nasıl düzeltecen başa al diyecem gece kaldırma ve bağlama kendi kendine kavramasını sağla ve asla ona altına yapınca giç kızma en ufak bir sinir yapma hatta gece altına yapınca ben kızımı hep öpe öpe değiştirdim kıyafetleri çarşafları öyle yap ve sakin sakin gündüz ona anlat kızım gece çişin gelince yatağa yapma beni uyandır anne çişim var diye çok söyle ve yatmadan önce dehatırlat ama bunları onu öpe öpe sarıla sarıla kızmadan anlat ama hiç kızma 

benim kendi fikrim allah kolaylık versin 


cnnp

Benim sorunum herhalde rahatsız olmaması. Tamam bezi gündüz ve gece birlikte bırakın diyorlar ama bunu geçen sene yapsaydım da aynı şeyi yaşayacaktım. Sonuçta o güne kadar bezine yapmaya alışmıştı.  Havalar biraz daha güzel olsa ıslak bulduğumda bekleteceğim, acaba kaç saat ıslak yatacak diye. Ama şimdi yapamıyorum, buz gibi oluyor bacakları.Cevaplamak için Üye ol