Ankara'da anaokulu: özel mi, devlet mi, çift dilli kreş mi?

GDB soruyor: 3

Merhaba,

Oğlum bu yıl 4 yaşına girecek. Şimdi her gün bir saat İngilizce eğitim veren bir kreşe devam ediyor. Yalnız bu erken İngilizce, koleje gidecekler için 1.sınıfta kuraarın kalkmış olması vesaire gibi nedenlerle biraz endişeliyiz. Bu İngilizce olayı ne kadar önemli? 2 yıl daha, biri İngilizce biri Türkçe konuşan öğretmenleri olan kreşlerden birine mi gitsin, yoksa kolejlere para dökmeye başlayalım? Ya da devlet okulunda okutup, bir şekilde özel ders, etkinlik vesaire ile İngilizceye aşinalık mı kazandıralım. Sizler ne yapıyorsunuz, özel okula mı veriyorsunuz, devlet okuluna mı? Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


dilrubaa

Cocuk olmadan once ne gerek var ozel okula o kadar seneler derdim. İngilizceyi de ogrenir bi sekilde diye dusunurdum, ben ilkokul sonrasi anadolu lisesinde ogrendim. Sonrasinda iyi bir universite de kazandim yurtdisinda master da yaptim. O da yapar yetenegi varsa biraz da calisirsa derdim hep.ama simdi cocuktan sonra kesinlikle devlet dusunmuyorum. Fiziksel altyapisi, sinif mevcudu, ogretmenlerin tavri, verilen egitim. Bence imkani olan kimse de gondermiyor devlete zaten. Tabi bazi cok iyi devlet okullari ve kurum kresleri filan haric.

İngilizceyi yetenegi varsa ortalama bir kolejde de ogrenecektir bence. İlk kistasiniz bu olmasin. Yani ingilizce ogrensin diye cok uzaktaki okula filan gondermeyin. Ama yakininizda herseyiyle icinize sinen ve cift dilli bir okul varsa da ben olsam ondan yana kullanirdim tercihimi.

Kizim bir iki aya tasinacagimiz sitedeki montessori anaokuluna baslayacak. Okul cift dilli, zaten yabanci ogrenciler de var. Ama beni ilk etkileyen ozellik bunlar degil yakinligi ve yoneticilerine olan guvenim oldu.


GDB

dilrubaa çok teşekkür ederim.  Sanıyorum biz çift dilli bir kreşe geçiş yapacağız, fiyatı özel okullara göre çok uygun. 2 yıl sonra bir bakıp, hem maddi durumumuza hem de çevremizdeki devlet okullarının kalitesine bakarak karar vereceğiz. 


Annece

Merhaba,

Bence Günümüzde veliler olarak çok endişeliyiz. Bu konuda seninerlere katılmış ve uzın süre bu konulara kafa yormuş bir anne olarak okul seçimi vb konularda çok şey yazmıştım belki yardımcı olur.

https://www.facebook.com/anneceblogger/posts/1562586333991210Cevaplamak için Üye ol