hangi dişmacununu kullanıyorsunuz

rabbit soruyor: 10

herkese merhaba 18 ay kontrolumuzde doktorumuz artık oglumun dişlerini fırçalamaya başlamamız gerektiğini söyledi. Organik diş macunu kullanmamızı tavsiye etti. Ancak söylediği diş macunu 25 tl siz cocuklarınız için hangi macun ve fırcaları kullanıyorsunuz tavsiyelerinize ihtiyacım var

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


zskk

ben eceyle beraber macunsuz fırçalıyorum ve müddahale etmem gereken yerde özellikler arka dişlerini fırçalayamıyor anne eceye yardım etsin diyorum fırçayı uzatıyor ben yapıyorum bu şekilde deneyebilirsiniz


burcubrsn

fırçalama alışkanlığı edinmesi için fırça ile tanısması sart ancak baska bi forumda flor tabletlerinden bahsediliyordu diş çürümesini engellemek için pratik yol olarak..tamamen zararsızmış dr ları tavsiye etmiş..ben ilk defa duydum flor tableti..
Banu hanım ne dersiniz bu konu hakkında?
macunsuz fırça ile baslasak ve flor desteği ile çürümenin önüne geçsek?


zskk

yada riskli bir yöntem ama sizin fırçanızla o sizin dişlerini fırçalasın siz onunkileri ama dediğim gibi riskli çünkü sizin fırçanızı alıp ağzına sokup üstelik geri vermeyebilir  :)


yesilbek

Merhaba

flor tabletlerini bizde eskiden diş hekimleri olarak çok öneriyorsuk. Florun dişleri çürüğe karşı güçlerndirdiği doğru. fakat son 10 yılda yapılan araştırmalar gösterdi ki flor uygulaması tablet yutarak kan yoluyla olduğunda pek etkili değil asıl etkili olma yöntemi dişin üztüne bizzat uygulanması. Bunu biz daha çok kalıcı dişer yeni çıktığı dönemlerde flor jelleri veya florcilaları ile uygulamayı tercih ediyoruz. eğer sürekli bir uygulama gerekli ise yurt dışında flor gargaraları var. Ama bunlar büyük çocuklar için uygun. Eğer ulaşım mümkün değilse o zaman tabletleri direkt yutturma değilde ağızda şeker gibi emme yada çiğneme şeklinde kullandırıyorum. Dişler fırçalandıktan sonra yatmadan hemen önce bir gün sağ bir gün sol tarafla olacak şekilde. Ama bu uygulamalar için genede 5-6 yaşı beklemek uygun olacaktır. Eğer çocuğun şeker tüketimi aşırı değilse ve diş fırçalıyorsa. ben oğluma henüz florlu macun veya flor tableti kullanmıyorum kendileri 28 aylıklar. ama biz şekeri az tüketiyoruz ve dişlrimizi an azından bir kez tooth mousela fırçalıyoruz. dediğim gibi daha önce aslında macun şart değil ama bizde fırçalamayı cazip hale getiren macun olduğu için durum böyle.
birde şunu belirtmek isterim o zaman durum daha net anlaşılır sanırım cürük olması için olması gerekenler var bunlardan biri bile eksilse çürük olmaz olamaz: diş, şeker,bakteri, zaman. bu denklermden dişi çıkartamayız bize gerekli o zaman bakterileri fırçalayarak azaltmak elimizde. Şekeri hiç vermeyebiliriz ama herzaman mümkün değil üztelik yediğiniz herşey zaman içinde şekere dömüştürülüyor bakterilerce o halde zaman önemli. yemeklerden sonra diş fırçalamak her zaman mümkün olnmaya bilir hiç değilse çocuğa ağzını suyla çalkalatma daha küçüklere su içirmek. abur cubur ve atıştırmaları sınırlamak. şeker çulukata gibi şeyleri yemekten hemen sonra vermek o zaman zaten az yerler. birde en önemlisi jelibon, lokum gibi yapışkan ağızdan uzun süre gitmeyen şekerlerden kaçınmak. ağızda şeker tutmasına engel olmak gibi. çenem düştü biri beni sustursun. Hoşçakalın.
banu


burcubrsn

Teşekkürler Banu hanım,
yorduk sizi ama çok açıklayıcı oldu..yesilbek

rica ederim sevgiyle kalınzskk

çok teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için....


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben diş macunu değil de, şunu öğrenmek istiyorum. Sadece fırça kullanmayı düşünürsek, biz ne zaman başlamalıyız? Ben de geç kalmaktan korkuyorum. 6 tane dişimiz var.yesilbek

fırçalama için ne kadar erken o kadar iyi tabiki çocuğu zorlayıp bunaltmadan. dişler çıkmadan önce temiz bir tülbent parmağa sarılarak dişetleri üztünde gezdirilerek bebeğin alışkanlık kazanması ağzına uygulama yapılmasını normal görmesi sağlanabilir. dişlerde eğer bebeğiniz müsade ediyorsa ağıza ilk çıktıkları andan itibaren fırçalanabilrler. bazen bebekler bir süre fırçalatıp sonra tepki verebilirler. panik yapmayıp zaman zaman teklif etmek ve üstelememek lazım. kolay gelsin.

banu


Aysegul_Yagmur_Irmak

O zaman ilk işimiz bebek diş fırçalarından almak. :)Cevaplamak için Üye ol