ağlama krizleri

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


evren

Valla biz de benzer durumlar yaşıyoruz. İlgisiz kalmaya çalışıyorum ya da ilgisini başka şeye çekmeye çalıyorum ama bu arkadaşlar akıllandıkça yemiyorlar. Ben Tan'ın numara ağlaması ile gerçek ağlamasını ayırt edebiliyorum artık. Ve o anda kriz çıkartan şey gerçekten yapılmaması gereken bir durumsa ve yapıldığında geri dönümü varsa doğru tutum yapmamak bence de.
Doktorumuzun bize önerisi çok da fazla zıtlaşmadan yani, "Bu istediğini yapmayacağım, hayır sus'' cümlelerini fazla kullanmadan olay mahallinden uzaklaşmak şeklinde olmuştu. 
Tabi her arkadaşın 2 yaş sendromu da kendine özgü. Sözlerin ve eylemlerin kifayetsiz kaldığı durumlar oluyor, ben de sinirleniyorum, sesimi yükseltiyorum ama sonra üzülüyorum.
Bir de kriz çıkartan şeyin sizin için önemini değerlendirin demişti  doktorumuz. Yani o anda onun dediği olmayacak şeklinde katı bir kuralınız mı var yoksa biraz esnetebilir misiniz? kar-zarar ilişkini gözden geçirin demişti. 
Ben her böyle durum olduğunda bunu düşünüyorum.   


ekim_

Henüz karşılaşmadım ama yakındır sanırım:)

Bildiğim kadarıyla daha çok açlık,yorgunluk,uykusuzluk gibi fiziksel ihtiyaçların varlığında bu tarz öfke nöbetleri daha da artıyor..

İlgi dağıtmak, yanında olduğunzu ve onu anlamaya çalıştığınızı göstermek;yani hislerini paylaşmaya çalışmak, fiziksel temas, işe yaramıyorsa aynı şekilde onu taklit etmek (işe yaradığını yaşayarak görenler var) bu çıkmaza yardımcı olabilir..

Evrenin dediği kar zarar durumu da önemli.. biraz ona zaman verebiliriz,sınırlarımızı esnetebiliriz..alkan

mahrum bırak sussun, sustuktan sonra açıkla :) yuksel_


delirmiş bir hafatasonundan sonra ne kastettiğinizi gayet iyi anlıyorum, sanıyorum bu yaşlarda her ev üç aşağı beş yukarı aynı şekilde. Benim direkt söyleyebileceğim mucize bir taktiğim yok maalesef, zaten her çocuk farklı. Genelde yaptığımız şeyler şöyle:

1.çok kısa ve net bir şekilde neden yapamayacağını söyleyip bırakıp çıkmak ve ağlamasına izin vermek. bazen sakinliyor bazen deliriyor...ama ben içeri gidip biraz nefes alıp sakinleşip dönüyorum, o işe yarıyor en azından :)
 2.kucaklayıp ilgisini dağıtmak, başka birşey yapmak. birkaç ay öncesine kadar işe yarıyordu, artık yaramıyor, kucağımda tepinip daha çok deliriyor.
3. alternatif bir fikir ortaya atmak. dikkatini dağıtmak için değil, aynı olay üzerine çeşitleme içeren birşey. örnek aklıma gelmedi şimdi. ama bunun için hızlı düşünebilmek ve yaratıcı olmak gerekiyor. her zaman mümkün olmuyor.

hülya gibi, çok tehlikeli ve zararlı birşey olmadıkça izin vermeye çabalıyorum.

bir de şöyle birşey tutturduk..birşey isteyeceği zaman sakince  "verir misin, yapar mısın" demeyi öğrettik. o yüzden birşey için tutturup tepinmeye başlayınca "ama böyle mızırdanınca ne söylediğini anlamıyorum, nasıl söylüyorduk?" diyorum..birden susup "annecim veviy misin?" diyor...genelde veriyorum o her ne ise...

sakinleştikten sonra ben de anlatıyorum genelde ama anlıyor mu çok süpheliyim...


fulyaakdemir

merhaba
biz daha çok uyku saatlerinde yaşıyoruz ağlama krizlerini çok sııkıntılı bir durum çok ağlıyor kucağıma alıyorum olmuyor ayağımda sallıyorum olmuyor kendini yere atıyor kendi haline bırakıyorum ağlaması daha da şiddetleniyor ne yapacağımı şaşırıyorum 16.aydan beri böyle çok üzülüyorum:((zeynep_bartu

pumpkin, blogunu okudum, aynen hissettiklerimi yazmışsın.
29 aylık oğlum ilk defa okkalı bir öfke nöbeti geçirdi, hem de bir dolu orta yaşlı teyzenin içinde. isim vermiyim, zincir marketlerden birinin kasasındayız. bir teyze geldi, sıramı istedi, verdim. İşleminde hata oldu, bekledik bitmesini.  derken kasiyer çocuk bizim işlemde de hata yaptı, onu da bekledik. bekle bekle bartu da gerildi, bir de üstüne istediği şeker alınmayınca (öncesinde sakız istemişti, o yüzden şekere hyr dedim) ağlamaya başladı ama ne ağlamak ne bağırmak anlatamam size. Ordan teyzenin biri çıkıp 'sustur kızım çocuğunu, biz de büyüttük ama böyle değil, şımartmışsın sen bunu' demesin mi, başımdan aşağı kaynar sular döküldü, şu an bile o kadar doluyum ki yazamıyorum.  anlıyacağınız terrible two gerçek yüzünü göstermeye başladı bizde :((    sizler nasıl başa çıkıyorsunuz toplum içindeki öfke-ağlama krizleriyle, lütfen paylaşın.

bu arada nilos, kara mizah gibi, önceden içime mi doğmuş nedir, bu olay olurken kasada Karp'ın kitabını da ödemeye çalışıyordum. İnşallah faydalanırım.


Cevaplamak için Üye ol