Anne karnında müzik dinletmek?

Tunam10 soruyor: 10

Bebeğe daha anne karnındayken müzik dinletmenin hem anneyi hem bebeği rahatlattığını okudum. Bu nedenle sırf gidip bir cd aldım. Ama cd'yi hiç beğenmedim. Hatta sinirimi bozdu diyebilirim. Hani şu spa merkezlerinde, tatil köylerinde yemek sırasında çalınan müzikler gibi birşey. Sizler müzik dinlettiniz mi? Beğendiğiniz ve tavsiye edebileceğiniz bir cd var mı? Bir de anne karnında dinlenen müziğin bebek tarafından duyulduğu ve doğumdan sonra bebek müziği duyunca rahatladığı söyleniyor. Bunu tecrübe eden bir anne var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ikicocukannesi

biz dinledik,

tracklistimiz sansonlar agırlıklı idi. bayılırım ben sansonlara:) bol bol edith piaf, jaques brel, garua, charles aznovour ve notre dame de paris dinledi-k. bunun dısında senfonileri de dinledik, air on the g sitring/bach, bradenburg koncertoları ozellikle no:5, vivaldi ozellikle four seasondan winter, elgarın viyolensel koncertosu cok huzunludur ama benimki seviyordu iste, sonra caykovskinin 2.piyona'sı favorimizdi.

simdi inanılmaz olanı yazayım evet efendim dogrudur:) abla ve kardes dogduktan sonra da sakinlemek icin sansonları ve senfonileri dinlediler ve evet sakinlestiler:)

hoscakalın.

not: zevkinize gore sarkıları koyun traclistinize bence.


ikicocukannesi

yazmayı unutmusum,
kulak anne karnında yanılmıyorsam 24. haftadan sonra gelisimini tamamlıyor,
bebekte de hafıza 28. haftadan sonra olusuyor gibi kalmıs zihnimde.
yeniden,
hoscakalın.


khan

Biz Bob Marley dinletmiştik mesela bir seferinde, ama planlı programlı değil, denk geldikçe.

Suyun içinde olduklarından kimi sesler kesiliyor, daha boğuk duyuyorlar diye hatırlıyorum. O yüzden tizler kesiliyor, basları daha çok duyuyor olabilirler. Bir seçim yapılacaksa buna göre yapılabilir herhalde, yoksa çok gürültülü olmadıkça özel bir seçimleri olacağını sanmıyorum :)

Bu arada, şu anda sizin de eşinizin de sesini duyuyor ve doğduğunda bu iki sese çok alışık olacak. En sakinleştirici şey sizin söyleyeceğiniz bir ninni ve onu kucağınıza almanız olacak. Şimdiden ona şarkılar söylemeye başlayabilirsiniz bence.


meycan

Canım, bol bol konuş :)
Gülce şans eserş Emre Altuğ'un bir şarkısını çok seviyordu, hele son zamanlarda epey tepki veriyordu.:)


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben 5., 6. aydan itibaren klasik müzik dinliyordum aklıma geldikçe. İşyerinde kulaklık koyuyordum göbişime, evde de akşamları 1 cd dinliyorduk oğlumla. Bununla direk alakası var mı bilemiyorum ama oğlum müzik dinlemeyi çok seviyor. :)EsraEA

Benim daha doğrusu bizim :) favori müziğimiz Can Atilla özellikle Sultanlar aşkına'ydi. Ne zaman bu parça çalsa sağdaki bebeklerimden biri tekme atardı. Başka şarkılarda genel bir hareketlenme olurdu ama Sultanlar Aşkınada çok farklı bir tekme olurdu. Doğduktan sonra da Hilal kızımı bir gün ne yaparsak ağlamasını engelleyememiştik, birden aklıma bu parça geldi, çaldım ve uyudu :)
Sürekli evde yattığım ve tv izlemeyi de sevmediğim için bol bol müzik dinlerdim. Farid Farjad, Kitaronun bazı parçaları, ney müzikleri de diğer dinlediklerimdi mesela. "Yansımalar"ın da sakinleştirici etkisi var. Dead can dance grubunu çok severim ama hamileyken biraz ağır kaçabilir ya da benim psikolojim çok fazla dinlemeye müsait değildi :)
Bir de çocuklara türkü CDsi aldım geçenlerde. 21. yüzyıl çocuklarına türküler, diğeri de bebeğime türkülerdi galiba. E-bebekten almıştım. Bilseydim hamileyken dinlerdim. Yumuşacık, çok dinlendirici, türkülerin sözsüz ve ara ara kuş ve bebek seslerinin eklenmiş hali.


kelebek

Annesi sen onunla konuş, o senin sesini tanıdığını o kadar net belli edecek ki sana doğunca. Daha bir kaç günlükken bile kızım hep kafasını benim bulunduğum yöne çeviriyordu başkasının kucağında bile...Sanırım birazcık da baba sesini tanıyorlar...Benim ona 6. aydan sonra devamlı dinlettiğim bir ninni vardı, doğduktan sonra da o ninniyle epey bir ilgiliydi...


ozguranne

Şöyle bir şey aklıma geldi. Youtube'u açın. Relaxation diye aratın. Olmadı baby music diye aratın. Mozart, Vivaldi deneyin. Bob Marley de olur. Ben bi dönem Abba ve Beatles dinlemiştim. Zen, nature music gibi şeyler de dinledim ama hep uyudum. Çok mutlu uyudum o ayrı:)


Anneyi mutlu eden müzik, bebeği de eder. Bence youtubeda bir gezinti yapın, içgüdünüzü dinleyin. Bulduğunuz iyi bir şey olursa, ondan alırsınız. 

sevgiler, tadını çıkarın:)Tunam10

 Esra Sultanlar Aşkına çok hoşmuş. Çok beğendim.
Diğer önerilerinizi de fizy.org dinleyim listeme ekliyorum.
Hepinize çok teşekkür. Bütün önerilere açığım.


EsraEA

Remixi de orijinali de çok güzel değil mi?Eğer remixini dinlediysen  orijinali: Internette genelde remixi var. http://www.esnips.com/doc/faf731d6-75aa-4e71-b8c7-e45ceccd8228/sultanlar-Askina
Beğenmene sevindim :) Benim telefonumun müziği bile Sultanlar aşkınadır :) Genel olarak şarkıları çok güzeldir. Bir klibi var, aşkı hürrem. 
Linki: http://www.izlesene.com/video/muzik-can-atilla-aski-hurrem/300782
Yalnız müzik 18. saniyeden başlıyor. Hamileyken çocuklarımla ilgili hiç hayal kurmamıştım. Riskli gebelik olduğundan dolayı sadece sağlıklı olmalarıydı hayalim. Bu klibi de çok seyretmiştim. Kızlarım bir doğdu, klipteki gibi siyah saçlı, renkli gozlu. Hamileyken kime bakarsan ona benzer denir
ya. Bu klibin etkisini merak etmekteyim :)

Bu da sana hediye müziğim olsun:) http://www.esnips.com/doc/13ce0d37-cf49-411c-ba1e-31d6b473f0e5/Can-Atilla---Hamamda-Ilk-Gozyaslari/?widget=flash_player_guitarCevaplamak için Üye ol