sütüm az:(((((((

ydamla soruyor: 10

7,5 aylık bi kızım var,,, ön dişleri 4 tanesi beraber çıkınca beni gündüz emmemeye başladı,,sütüm iyice azaldı,,pompayla 20 cc ancak çıkıyo,,,2 ay önce işe başladığımdan beri azalma eğilimindeydi ama son bir haftadır iyice azaldı...2- 2,5 lt arası su ve 2 bardak süt içiyorum her gün ...anne sütü eski önemini yitirdi farkındayım ama sütüm azaldığı için kötü hissediyorum benimle aynı durumda olan varsa ve cevap verirse çok sevinirim...off ya nasıl artar bu süt:((((

 

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


elizey

panikleme !!!! sakin ol .. suyu biraz arttır emme sayısını artırmaya çalış özellikle ek gıda üzerine kahve niyetine azda olsa almasını sağlarsan  artarmaya başlar . birde sabaha karşı süt salınımı artar onun için emzirmeye çalışın yada sağın


gokalpileseyrialem

bebeğinizin diş çıkarma sürecinde iştahsız olması çok normal.Ama bu arada emme alışkanlığını yitirmemesi için ilk günlerdeki gibi az ama sık emzirmeye gayret edin.Herşeyden önce stres yapmayın. Zaman zaman bende sütümde azalma eğlimleri hissettiğimde kendimi sadece süt arttırıcılarla beslerim.
Hamielik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var. Sğt arttırıcılarla ilgili yazımı ekliyorum.Umarım faydası olur.Sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/anne-sutunu-arttran-yiyecek-ve.html


ozgu_naz

öncelikle sakin olmalısın. sütünü sağarken çıkan miktarla emerken aldığı süt aynı değil. ben sağdığımda 50 ccden fazla çıkmazdı ama 6 ay anne sütüyle gayet iyi bessledim ve hala da emiyor stres baş düşmanın biliyorsun. çıkar aklından sütüm yok düşüncesini ve her fırsatta 2 fırt bile olsa emsin. geceleri daha aç olacağı için gece emzirmeyi dene.


ydamla

herkese teşekkür ediyorum arkadaşlar ancak denediğim şeyleri sıralamak isterim

-her gün 3 lt su

-her gün 2 bardak süt bunların yanına

-tarçın, tahin helvası, komposto,humana still tea,rezenin içinde bulunduğu her türlü çay, soğan, bulgur pilavı,kola,harnup ve üzüm pekmezi, tahin şuan aklıma bu kadar geliyo

işte yorulmam dışında moral ve motivasyonum iyi, gelmeyince gelmiyo heralde, bebeğimin kısmeti bu kadar diyecem artık:((((((

başka önerileriniz varsa bıkmadan onu da denerim ama.......


fistikcik

Merhabalar,
Su ve Humana Still Tea içmek size iyi gelecektir, geri kalanlarına çok yüklenmeyin, özellikle kolaya hiç ihtiyacınız yok :)
Ancak bunlar "aksesuar"dır, esas sütü arttıran şey bebeğin düzenli ve etkin bir şekilde emmesidir. Sizin durumunuzda emmenin yerine pompayla sağmayı koymak gerekir. Öncelikle iyi bir elektrikli pompa edinin, 2,5 saatte bir düzenli olarak sağarsanız sütünüz kısa süre sonra artacaktır. llk günlerde çıkan miktara aldanmayın, hiçbir pompa bebek kadar güçlü çekemez, sağdığınız miktarın neredeyse iki katı kadar sütü alabilir bebeğiniz.
Bir de tabii dinlenin ve moralinizi yüksek tutun, "sütüm olmayacak stresi" sütün baş düşmanıdır.
Sevgiler...ydamla

arkadaşlar size yazdığımdan beri yaklaşık 2hafta geçti ve ben büyük bir sabırla hem çocuğumu emzirmeye hem de aklınıza gellebilecek her türlü şeyi denedim, yaş mayayla pekmez içmek de dahil ancak sonuç fiyasssko...medelanın elektrikli pompası da var ancak nafile ümidimi yitirmek üzereyim..bebek gündüz emmiyo,,sağıyorum 20 cc en fazla offf ya farkındayım aslında anne sütü önemini yitiriyor ama her anne gibi ne kadar emzirsem mutlu olacam....
8 ayda mucizevi bir çözümü olan var mı,,,ya da benim sütümün kesileceğini kabul etmem mi lazım......


CokBilmis

Emzirdiğiniz sürece (günde 1 kere bile olsa) sütünüz bitmeyecek. Tecrübeyle sabittir, emin olabilirsiniz.

Araştırırsanız görürsünüz, menapoza girmiş kadınlar bile kuru memeleriyle emzirdiklerinde, onlardan bile süt geliyor. Savaş zamanları torunlarını emziren anneanneler, babaanneler varmış. "Süt nine" terimi de buradan gelirmiş. Literatürde bebeğini 4 ay emzirebilen bir BABA bile var (memeli hayvanların erkeklerinde de süt bezleri bulunuyormuş). Hatta evlatlık aldıkları bebeklerini emziren kadınalr gibi, evlatlık edindikleri kedi yavrularını (kendileri doğum yapmadıkalrı halde) emzirebilen köpekler de var.

Unutmayın, maymundan gelmemiş olsanız bile siz bir memeli hayvansınız :) Emzirdiğiniz sürece sütünüz gelecek.

Sadece miktarı konusunda endişelenmeyin. Bebek kendisi isterse, daha fazla emrek miktarı arttırabilir. Arttırmak istemiyorsa, ihtiyacı yok demektir. Asla sağdığınız sütü ölçmeyin ASLA. Size süt miktarınızı soranları, çocuk doktorunuz bile olsa cevaplamayın, ASLA.

Bebeğiniz 1 kaşık bile içse, ona şifadır. Ayrıca hiç süt gelmeyen memenizi emse bile aranızdaki ten teması, göz kontağı, ruhunuzdan akan sevgi onun gönlünü doyurur. Midesi hiç önemli değil.

Emzirmeye devam edin, miktarı kafanıza takmayın. Kimsenin sütünüzün miktarını sorgulamasına da izin vermeyin.


Annegozuyle

Cokbilmis, yazinin altina imzami atasim geldi. Cok guzel yazmissin inan, eline saglik,

Emzirmek gibiai ve anne sutu gibisi var mi! Azi cogu yok, sut suttur.derinkiran

ydamla esela macunu denedin mi ben çok çok memnunum.içindeki bitkiler gerçekten işe yarıyor. konu süt olduğunda önüme gelen herkese tavsiye ediyorum onlarda memnun.mutlaka denemelisin.


esos

çokbilmişe katılıyorum ydamla ama yinede bir tavsiye istersen kestane yemeni tavsiye ederim birde bebeğini emzirirken mümkün olduğunca uzun sürmesini sağla göreceksinki bisüre sonra bebeğinin süt yutmasının hızlanacak , ben akşam eve gidice kızımı göğsüme alıp uzanıyorum ben tv izlerken o emiyor


Cevaplamak için Üye ol