Yeni bir iş

Ayliz soruyor: 10

Merhaba,

Haftanın altı günü sabahın erken saatlerinden, akşamın geç saatlerine kadar çalışıp, eve gelince de çocuklar ve evle ilgilenmek artık canıma tak ettirdi. Aldığım maaş da asgari ücretin biraz üstünde.

Kısa süreli meslek kurslarına gidip, evde yapılabilecek bir iş yapayım diyorum. Mum, takı, şeker hamurlu pasta vb.

Aklınıza gelen başka kurslar var mı?

Kosgeb'den girişimcilik eğitimi ve devamında da kredi alıp, ufak çaplı, çalışma saatlari daha insani olacak bir işyeri de açmak da düşüncelerim arasında ama ticaret tecrübem hiç yok. Ev yemekleri hazırlanan, iş yerlerine yemek servisi gibi.

Kosgeb'den bu konuda tecrübesi olanlar var mı?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


gulsah_ata_mete

Bilgim yok ama fikir cok guzel.. Eminim uzerine kafa yorarsaniz nefis fikirler cikar ortaya..


nisa2010

Kosgeb destekte öncelikle bilmeniz gerekenler şunlar: kosgeb e iş fikriniz ile basvuru yapıp mülakatı geçtikten sonraki eğitim programına katılim zorunlu.hafta ici yada hafta sonu tüm gün gibi saatleri.eğitimden sonra iş fikrinizi gerçekleştirmek için; öncelikle iş yerinizi kiralamak, alet makina, demirbaş yada herneyse işinizi kurmak için gerekli olan seyler yani sermaye siz yapacaksıniz faturalarınızi saklayıp en son kosgeb e sunacaksınız.ödemenizi faturalarınıza göre yapacaklar. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.


Ayliz

Merhaba,

Medyada, kosgeb girişimcilik eğitimi sonrası sunduğunuz projeyi beğenirse, belli bir miktarda hibe kredi veriyor ve sonrasında işi kuruyorsunuz şeklinde anlatılmıştı.

Bir iş yeri ve gerekli ekipmanı alacak bir sermayem henüz yok. Elimdeki birikim ancak çalışmadan üç - beş ay beni idare edebilir.

Evden iş yapmaya yönelik şeyler bakmak daha doğru alacak herhalde.

Bu aralar düğün, kına, doğum organizasyonlarında dağıtılan şeylere büyük ilgi var. Bu konuda iş veren şirketlere ulaşabilirsem evden çalışmak daha az riskli olacak herhalde.

Güzel dilekleriniz için teşekkkür ederim.


ayberke

moralinizi bozmak gibi olmasin ama kosgdb arkadasin dedigi gibi birtakim sartlari yerine getirmeden para vetmiyorlar birde ben evden is yspan insanlarin dogru duzgun para kaxandigini gormedim birde isin vergi boyutu girince isler cok zorlasiyor davilun sesi uzaktan hos gelir


Ayliz

Merhaba ayberke,

Medyada Kosgeb destekli iş kurma ve kredi kullanma eksik - farklı anlatılmış.
Evde yapılan işlerde ise; ev hanımları vergi muafiyetine sahipler diye biliyorum. Ama bu konuda da özel şartlar olabilir.

Çalışmama lüksüm maalef yok ancak içinde bulunduğum şartlar içinde de iyice boğuldum.
Özel sektör çalışanlarını köle gibi kullandığından, bir kurtuluş yolu arıyorum.mustafamami

ayliz merhaba. benim de annem demans oldu, kız da kreşe vermek için çok küçük vb sebeplerden işe ara verdim. senelerdir çalışan biri için birden işsiz kalmak önce biraz dinleniyorsun evle ilgileniyorsun filan ama hem maddi hem manevi zor... yıllardır ailemden para istemedim şimdi de eşimden almak zor geliyor... ben de ne yapabilirim diye bakıyorum. ilk önce örgü öreyim diye düşündüm fakat vakit alan ve tek tek el oyalayan bir iş... bu ara instagram acayip olmuş herkes sayfa açmış birşeyler satıyor. ben de dikişe merak saldım. dikiş makinası alıp basit ev tekstili (runner, amerikan servis, peçete, yastık kılıfı vb) ya da çanta, kız çocuk için basit etekler... aklımda bin tane şey dolaşıyor. pinterest'e bakıyorum fikir için. ingilizceniz varsa youtube'da çok güzel dikiş anlatan videolar var. çanta dikmek için milyonlarca fikir ve patron var... etsy diye bir site var yabancı. elişi ürünler satılıyor... 


kosgeb bizim gibiler için mantıklı olmuyor. dedikleri gibi proje hazırlıyorsun, onaylanıyor, şirket kuruyosun, 30bin TL'nin bir kısmını SGK olarak bir kısmını demirbaş bir kısmını bilmemne olarak fatura karşılığı ödüyor. sanırım çoğu zaman kişiye bile vermiyor direkt olarak fatura sahibine ödüyor... şirket olunca da vergiler masraflar katlanıyor. o zaman da serbest zaman gibi pek olmuyor yine her sabah dükkana gideyim kirayı nasıl ödicem vs vs... 

inşallah bir yol bulursunuz. gerçekten özel sektör kabus gibi birşey... her ne kadar ben işimi çok sevsem aile gibi olsam da bırakınca evle çocuklarla biraz ilgilenince nefes aldım, özüme döndüm...  


Ayliz

Merhaba mustafamami,

Allah, annenize de diğer tüm hastalara da acil şifalar, size ve diğer hasta yakınlarına da sabır, kolaylık versin.

Kosgeb'in ayrıntısını öğrenince, ticaretle ilgili olarak tecrübesi de olmayan bir kişi olarak, küçük de olsa işyeri açma fikrinden vazgeçiyorum.

Dikişi daha önce hiç denemedim ama pasta, mum, takı, bebek şekeri vb. işleri yapabilirim diye düşünüyorum.
Instagram, blog işlerinden anlamam ama mum, takı, bebek şekeri vb. işlerin satışını yapan bir yerden sipariş alarak yapabilirsem, en azından kendi harçlığımı çıkarırım diye düşünüyorum.

Çalışma koşulları maddi - manevi çok zor, evde de başka sorunlar, sorumluluklar olunca kendime biraz nefes alacağım bir alanım olsun istiyorum.

Çok aşırı, lüks harcamalarımız da yoktur ama tek maaşla geçinmek mümkün olmuyor. Yapanlar nasıl beceriyor şaşırıyorum. Kira ve temel ihtiyaçlar haricinde bakıyorsunuz krediyle de olsa arabasını almış, ellerinde son model, üst segment cep telefonları, her sene iyi otelerde tatil. Gözüm yok, Allah daha çok versin ama biz yapamıyoruz.

İnşallah birşeyler becerir, kendi yağımızla kavrulabiliriz. Bu arada çalışmadığınız bu dönemde durumunuz müsaitse sigortanızı isteğe bağlı olarak dışarıdan ödeyin. Emeklilik şartları da gün geçtikçe zorlaşıyor. Ne kadar kısa sürede prim günümüzü tamamlarsak o kadar kardayız diye düşünüyorum.

mustafamami

çok sağolun. hepimiz için hayırlısı olur inşallah... nisa2010

Şeker hamuru ile yapılan pastalar çok tutuluyor.sosyal medya üzerinden de çevrenize yayıldıkça müşteriniz olur zamanla.tabiki bunu bile evden yapabilmek için kalıptiŕ merdanedir özel ürünlerıni almak icin az da olsa sermaye ye ihtiyaç var.bi süre cebinizden harcayıp kendinizi geliştirirseniz şker hamurlu pasta kurabiyelerden güzel kazanç sağlayabilirsiniz.


cayyoluharvardkids

üniversitelerde aile danışmanlıgı sertifika programları oluyor. kesinlikle öneririm. çok revaçta olan bir meslekCevaplamak için Üye ol