Türkmen bakıcı

nihancakici soruyor: 10

Merhabalar Türkmen bakıcı almayı düşünüyorum oğlum 2,5 yaşında önerileriniz veya tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


MELEKLER

benim bakıcım türkmen genel olarak memnunun bebeği ağlatmıyor yemeğini yediriyor uyutuyor.  yanlız temizlik konusunda ve bebeğin eğitimi konusunda pek başarılı değil.....otoriter oturduğu yerden biraz zor kalkar .Tv seyreder internete girer ama bebek uyuyunca...öyle tabi herkez bir değildir...öyle veya böyle  seneden beri bakıyor oğluma Çünkü Bebek bakıcılarının aldığı fiyat malum biraz daha uygun diyorlar ama öyle değil benimki biraz püsür ondan ...


CokBilmis

Benim Türkmen olan yardımcım hemen hemen asgari ücrete çalışıyor. Geçenlerde cam silerken güldü kendi kendine. Ne oldu diye sorunca da "Memlekette annem de temizlikçi alıyor bizim eve. Kadın günlüğü 5 dolara geliyor" dedi.

Türkmenistan'da bir temizlikçi gündeliğine 10 lira alıyormuş, bense yardımcımın günlüğü ise 45 liraya geliyor.

Zumrut_Mert

dogrudur gunliginin bzm orda 10 lira gelyosa tamizlikci ama siz memleketimizin durumunu bilmiyosunuz mesela istanbul calışanı herangi bi başga şehirde çalışanıla aynı maaşmı alyo hic sanmıyorum üstelik bizim memlekette kira diye bişey yok,dogal gaz bedava,su ise ne kadar tüketirsen hic farketmez bedava,elektrik ise o kadar az odeyorsun ki senede 1 kez gidip ödersin o kadar yol para yı hic konuşmuyom burası ile kıyasladıgında bi kac kuruşa gelyo cnm sadece insanlar iş yetmezliginden ve ya borcu yuzunden gelyolar buraya,sizin yardımcınızn buraya yeni gelmişdir ve yaşı baya vardır ve ya tecrubessizdir ki askeri ucrete calışyosa. 


CokBilmis

Benim yardımcım 4 senedir burada, bir Türk ile evli ve 29 yaşında genç bir kadın.

Kazandığı parayı memleketine yolladığı için aldığı para fazla bile geliyor ona. Annesi Türkmenistan'da bir ev alacak kadar parayı biriktirmiş bile.

Ayrıca ben devlet memuruyum, eşim de bir bankada memur. İkimiz de İstanbul'da çalışıyoruz ve başka şehirlerde çalışanlarla aynı maaşı alıyoruz. İstanbul'da yaşıyoruz diye bize fazla ödeme yapmıyor işverenimiz.

Sorudan uzaklaştık bayağı ama belki de işine yarar bu bilgiler.


Zumrut_Mert

ha işde devlet memuru diyosunuz kac insan devlet memuru olarak calışabilyo da aynı maaşı alabilyo :)) ustelik bizim orda ev kaca para ki :) Istanbulda hic bir zaman asgeri ucret asla kimseye fazla gelmez eksik gelmezse ... !CokBilmis

:) Aman bana kızma gulmina :)) Ben günlük hesabı 20 iş günü üzerinden yapmıştım. Ben de devlet memuruyum, 1350 TL maaşla adam çalıştırabilecek durumda değilim.

Kaldı ki verebilecek durumda da olsam, prensip olarak ederinden fazla maaş vermem.


selencem

Benim eski bakicim turkmendi, bizden ayrildiktan sonra yakalanip sinirdisi edilmis. Ben boyle cok duydum ama yapacak cok da birsey yok. Aksaray civarinda oturanlarin yakalanma riski daha cok.


Zumrut_Mert

arkadaşlar ben bişey anlamıyom kendim turkmen olsamda suan bizim ordan birisini bakıcı olarak almak istersem düşünürüm sonucda para veryosun ve onemli olan sadece cocugna bakması değil  egitimide önemli(hemşehirlilerme haksızlık da yapmak istemiyorum sonucda her şeyini bırakıp ekmek parası icin gelyolar) sizler bakıcı yerine cocugu kreşe veripde temizlikciyide haftada bir gelse daha iyi olmazmı,tabi burasının kreş durumunu bilmiyorum,bizim orda oyle yapyolar cocuk okula gittigi zaman hazırlıklı olyo hem anne  baba merak etmiyo.bilmiyorum benim cocugum henüz cok küçük ama bakıcı deilde kreş iyi olmazmı sizce,tabi bakıcısa sizlere bi tavsiyem var madem yabancı alyorusunuz neden ondan cocugnuza yabancı dili ögreterek zeka oyunlarnı ögretmesini talep etmiyosunuzCokBilmis

Benim yardımcım Rus kökenli Türkmen. Lise mezunu. Resim bölümünden mezu olmuş.

Asla benden uzun süre kızımla birlikte olmasına izin vermedim. Ama kızımla birlikteyken güzel eğitim veriyor. Birlikte sanatsal aktiviteler yapıyorlar. Ayrıca Rusça da öğretiyor. Evde yabancı uyruklu biri varken, yabancı dil öğretmeden olur mu hiç? :)

Ev işlerini ortaklaşa yapıyoruz. O da kendi evi gibi benimsedi, temizlikçiden ziyade kendi evinin temizleyen bir insan gibi davranıyor. Onun yerine bir temizlikçi almayı asla düşünmem.

Kızımı da kreşe göndermek istemiyorum henüz. Zira henüz küçük ve üstelik gönlüme göre de bir kreş bulamadım çevremde.

Gerçi yaza doğru bakıcımdan ayrılmak zorunda kalacağım. Başka şehre taşınıyorum. Şimdiden çok üzülüyorum, kızım da ben de onu çok özleyeceğiz.


Zumrut_Mert

aaa işde buna sevindim cok iyimiş, sen güzel bi bakıcı bulmuşsun malesef herkese boyle bi bakıcı rastlamıyo sanırım ama cocugun icin uzuldum alışmışdır oda artık taşıdıgında ilk zamanlar zor olur onun icinde.cokbilmiş bakıcın tam nerelidigni sorabilirmisin bnm icin ve ya mail adresi varsa  tanışmak isterdim :)Cevaplamak için Üye ol