Diş çıkarma üzerine hastalıkla uyku alışkanlığının bozulması

esraozlem soruyor: 3

Ada geçtiğimiz haftadan beri alt küçük azılarının çıkmaya başlayacağının sinyalini vermişti. Tükürük/salyası oldukça artmıştı ve neredeyse eline geçen her oyuncakla dişlerini kaşıyordu. Cumartesi günü yemek yiyememe ve 37.5'un üzerine çıkan ateş mertebesine ulaşınca tamam dedik, geliyor diş. Sahiden de dişinin ucu balon gibi kabarmış olan diş etinden çıktı çıkacaktı..

Ama çıkamadı:( Üzerine artan tükürük/salyadan dolayı geniz akıntısı ve biraz bundan biraz da sanıyorum bir önceki haftasonu sürekli dışarıda olmanın da etkisiyle burun tıkanıklığı da eklenince nefes alamaz bir hale geldi. Okyanus suyuyla burun açmalar, diş jeliyle dişini rahatlatmalar, bu seferlik yemesin diyip akşam yemeğini es geçip süt içirip yatırmalar filan o gün öylece geçti.

Ama biz çıktı çıkacak geçti geçecek diye beklerken Pazar günü öğle uykusundan boğulurcasına öksürürerek uyanınca ne oluyor dedik. O gün akşam yemeğinde dişi ve boğazının acısı birbirine karışınca krize girdi diyebilirim. Yemek yemek isteyip de yiyememesi ve elinde kaşık iki gözü iki çeşme hüngür hüngür ağlaması bir yana, yarım saatin sonunda sakinleşip içtiği 1/4 kase çorbadan sonra işler daha da karıştı. Bir anda o neşeli, mutlu çocuk gitmiş yerine sürekli ağlayan mızıldayan bir başkası gelmişti. Ne söylesek ağlayarak cevap vermeye her şeye farklı ağlama efektleriyle tepki göstermeye başlamıştı. "Süt ister misin", ağlar. "Peki tamam içme", ağlar. Lego kutusu boşaltılır, "biraz oynayalım mı", ağlar." Tamam oynamayalım", ağlar." Uykun geldi mi, iyi geceler dileyecek misin oyuncaklarına", ağlar. "Gelmediyse yatmayız annecim, birazdan iyi geceler deriz", ağlar...

Bu liste böyle uzadı gitti. Bir şekilde ikna olup ilacını içip, burnunu temizlettirip, dişini fırçalayıp, soyunup giyinip en sonunda uyku hali modunu aldı. Fakat öksürmekten ve ağlamaktan sesi kısıldığı ve yine kesik kesik nefes aldığı için ben ne yapıyorum çocuğuma eziyet mi ediyorum diye kendimi bulduğum suçluluk denizinde daha fazla duramayıp, ilk su istemesinde kucağıma alıp orda rahat olduğunu görünce kucağımda uyuttum. Gece bir iki kez ağlayarak uyandı ama su içip biraz kucakta takılınca rahatlayıp en azından çok kaliteli olmasa da düzgün uyudu.

İşte her şey bu noktada başladı. Bir kez yetti ve dün akşam da eve gittiğimde keyfi yerinde olduğu halde yemek saatiyle birlikte başlayan diş sancıları ve akabinde geri gelen ağlak modunun sonucunda uyuması 1 saat sürdü. Bu süreçte asla kucağımdan inmedi. Yatağına bıraktıkça ağlayarak geri çağırdı, ağlamaktan ateşi çıktı. Ateşi çıktıkça içinde bulunduğu sıcak halinden daha çok bunalıp daha çok ağladı ve dayanamayıp çareyi yine kucakta uyutmakta buldum.

Ancak bu sefer astarı yüzünden pahalıya geldi ve bir gece önceden daha kötü bir öksürük /ağrı haline geçtiği için sabaha kadar abartısız her 20 dakikada bir uyandı. Her uyanmada kucağa alınacak üstelik kucağa alan kişi annesi olacak, olur da sakinleşir yatağına yatmayı kabul ederse, babası yanında oturmayacak yine annesi oturacak vs.. Saat 3 civarında benim pilim bitmişti. Eşim beni yatağa gönderdi, Ada'nın odasındaki kanepeye geçti ve 3-6 nöbetini o devraldı. Başlangıçta ben olmadığım için kriz eşiğine gelen ağlamalar, yorgunluktan bitap düşünce kesildi. Ben sonra sızmışım. Eşimin sabah söylediğine göre 20 dakikada bir uyanıp kucağa gelmek istemeye orda biraz takılıp sonra yatağına yatmaya ikna olmaya, 15-20 dakika sonunda yine ağlayıp uyanmaya (uyudu da sayılmaz ya) devam etmiş.

Şimdi düşünüyorum bu gece ne olacak diye.. Hayır iyileşmesini ve diş olayının geçmesini bekleyelim desek iyice yerleşecek kucakta uyuma ve yanında birinin olma hali. Uyku rutini ve kendi kendine uyuma alışkanlığı oturmuş, ama bir anlık anne gafletiyle kucağın keyfini keşfetmiş ve bırakmaya niyetli olmayan bir çocuğa nasıl davranılır? Nasıl düzeltiriz bu durumu?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Pranayama

Sanıyorum tek çare bozulmadan önce nasıl uyutuyorsanız hemen aynı yönteme geri dönmek. Ağlaması durumunda da konuşarak sakinleştirip ikna etmeye çalışmak. Kolay gelsin.


esraozlem

Zararın neresinden dönersek kardır mantığıyla ve biraz da iyileşme sürecine giren hastalığının ve azalan diş ağrılarının seyrine güvenerek, iki akşamdır başlangıçta yine kucağıma gelmek istemesine ve çok şiddetli olmasa da mızırdanmasına rağmen, bir iki denemeyle olayı eski haline çevirdik diyebilirim.

Hala uyku haline geçmeden önce 3-4 kez yanına çağırıyor ve su istiyor. Bunu kucağa gelmek için kullanmaya çalıştığını düşünüp suyunu yatağında oturur pozisyonda içmesine çalıştım. Çok itiraz etmeyip, bir bardak suyu aralıklarla içip devirdi her iki akşam da. Sahiden susamış kuzu :)) Biraz yanında oturup ninni/şarkı/masal seansından sonra itiraz etmeden yatıp uyudu kendisi. Fakat uyuması saat 10'u buldu bu arada. Bir sonraki çalışma, muhtemelen haftasonu, uyku zamanını yine eski haline 9-9.5'a çekmek olacak.


Pranayama

A güzel haber. Sevindim:)Cevaplamak için Üye ol