memeden kestim nasıl uyutabilirim

cano soruyor: 3

1 hafta önce memeden kestim ama bir haftadır uyku düzeni kalmadı önceden göğsümde uykuya geçtiği için şu an ne yapabileceğimi bilmiyorum .kendi yatağıma yatıyorum ben uyuyorum hadi sende uyu diyorum fakat 1 veya 2 saaat sonra uyuyor yada sızıyor geceleri dehşet bir ağlama neyapacağımı şaşırıyorum televizyon açıp çizgifilm kanalının karşısında sızıyor .deneyimleri olan anneler lütfen yazın.ha bu arada hiç ayakta sallamadım

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


yasemin_ekin

Çalışan bir anne misiniz bilmiyorum, bizim durumumuz da, belki gündüzleri memesiz uyumaya alışık olduğundan, geceleri de emmeden uykuya dalması biraz daha rahat oldu.


30 aylık annelik hayatımda, öğrendigim birsey varsa o  da su: siz gergin olursaniz, bebeğiniz de gergin oluyor ve bu negatif enerji en kısa sürede tüm evi kaplıyor:(

Biz ne yaptık:
Memeden kestikten sonra (biz 26. ayın sonunda kestik), uyutmak tabi ki biraz daha uzun sürüyor. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor. Sükuneti korumak bir numaralı kural. Ben genel olarak yumuşak geçişlerden yanayım. Yani birden memede uyuyan çocuga "hadi artık meme yok, yatağında uyu bakalımi" yap(a)madım. 

Biz, uyku saati geldiginde ya da uykusu geldiğinde, ana-kız odasina gittik, göğsüme yaslayarak, ninniler söyleyerek, sakin sakin uykuya dalmasini bekledim.  İlk gün 1 saat sürmüştür herhalde. 

İlk zamanlarda, ara sıra çizgi flimlerden, you tube videolarindan ben de yararlandim ancak, daha sonra farkettim ki, o videolari izleyerek uykuya hazırlandığı akşamlar, geceleri ağlayarak uyanıyor. Vazgeçtim.

Yeri geliyor  kitap okuyorum, yeri geliyor balkona çıkarıyorum, soğuk havayı ciğerlerine çekiyor, rüzgarı yiyor mayışıp uyuyor. Yeri geliyor yatağına yatıyor, saçlarını okşayarak uyuttuyorum; yeri geliyor, bizim yatakta döne döne uyuyor; yeri geliyor bakıyoruz karı koca olacak gibi değil, pusetine ya da arabaya oturtup, mahallede 1-2 tur atıyoruz. Sakinleşiyor öyle uyuyor.

Biz bu yolu seçtik, şimdilik iyi gibi. Ha, evet bazen isyan ediyorum bir uykuya da 1 saatte dalınmaz ki diye, ancak bu aralar gündüz uykularını bırakmaya niyeti de var, onun da verdiği bir düzensizlik var. Bakalım neler olacak:)

gonulefe

öncelikle allah yardımcınız olsun, gerçekten zor bir geçiş oluyor. çok sabırlı olmanız gerekiyor. bende oğlumu 19 aylıkken mecburiyetten kestim. gündüz uykularımız daha kolay olsa da geceleri kabus gibiydi. uyku vakti geldiğinde ne yapacamızı şaşırıyorduk çok ağlıyordu. ilk bir hafta ayağıma alıştırmaya çalıştım, ama kucağımda uyumayı tercih etti. 1 haftanın sonunda bazen ayakta bazen de yanına yatarak uyuduk. tabiki emerken olduğu gibi kısa sürede uyumasını beklememek gerekiyor ilk haftalar.emerken, gece defalarca uyanıyordu ama sütten kestikten sonra neredyse kesintisiz uyudu. bu da  uzunca uyutma mücadelesinden sonra çok iyi geliyor insana:)


exedol

Merhaba,
Ben kızımı memeden 23 aylıkken kestim, hep memede uykuya dalan bir çocuktu bu yüzden benimde en büyük korkum nasıl uyutucam olmuştu.Şunu size çok net söylüyorum çocuk sizin sakin ve kararlı olduğunuzu görünce çok fazla ısrar edemiyor ve sonunda pes edip istediğiniz şeye alışıyorlar,benim kızımki çok zor uykuya dalan geceleri yeri geldiğinde 20 kere uyanan başka bir evde uyuyamayan bir çocuktu ona rağmen çok zor olmadı.
Ben memeden kestikten sonra kendi yatağımda yan yana yatarak uyutmaya başladım,ilk zamanlar 1 saati bile geçiyordu uykuya dalması ama asla kızmadım strese girmedim,hep yumuşak ses tonuyla kitap okudum şarkı söyledim,arkadaşlarıyla ilgili uydurma hikayeler anlattım,bu sıradada hep onu yavaş yavaş okşardım sonra uyuyakalırdı.Öğlenleri benim yatağımda uyurdu akşamları uyuduktan sonra kendi yatağına alırdım.Birde bizde telkin çok işe yarıyor ben ona gün içerisinde sürekli arkadaşlarından sevdiği kahramanlardan örneklerde bulunurum,kendi kendilerine uyuduklarını yataklarında yalnız yattıklarını vs.
Kesinlikle sallamaya ve ya tv izlerken uyumaya vs yöntemlere başvurmayın sonra çok zorlanırsınız ve uykuya geçmesi daha uzun sürer,ilk başta biraz sabırla kendi kendine uyumasına alıştırırsanız sonra çok rahat ediceksiniz.

kolay gelsin...Cevaplamak için Üye ol