Kelimelerdeki değişmeler normal mı?

ssebnemm soruyor: 3

25 ayını dolduran oğlumun konuşması gayet iyi durumda her şeyi söylüyor ve anlıyor hatta kelimeleri çok net çıkarıyordu bir tek "r" harfinde sıkıntı vardı ama son zamanlarda konuşması bulaniklasmaya başladı sanki. Çok net söylediği kelimeleri değiştirmeye başladı mesela köpek oldu töpet buna benzer pek çok kelime var değiştirdiği. Bu normal mı acaba? Sanki dil gelişimi geriye gidiyor gibi.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


halbuse

Komik olduğunu düşünerek yapıyor olabilir mi acaba?  Benim kızım bu aralar öyle yapıyor da, sorduğumda şakacıktan diyor.

Ya da çok fazla oluyor dil gelişimi ve kelime artışı bu aylarda herşeyi söylemek istiyorlar, her konuda fikirleri oluyor ve miniklerin ağızları beyinleri kadar seri çalışmıyor :) ondan da karıştırması muhtemel. 

Biraz daha gözlemleyin ve o tatlı konuşmaların tadını çıkaralım bence hepimiz :)


guta

Bizimkinde de aynı şey dönem dönem oluyor. Aslında güzel konuşuyor ama bazı dönemlerde garip garip dediğiniz gibi bulanık konuşuyor.Mesela y harfi ile bir alıp veremediği yoktu, şimdi bütün y lere h demeye başladı :) Ama geçiyor merak etmeyin. Belki Halbuse'nin de dediği gibi kelime haznesi gelişirken karıştırıyorlardır. Düzeltmemek önemli bence, düzeltince ilgisini çekip hep garip konuşuyorlar. 


ssebnemm

Çok teşekkür ederim ikinize de içim rahatladı. Guta uyarin için de ayrıca teşekkür ederim çünkü ısrarla düzeltmeye uğraşıyordum ve o da dediğin gibi daha da gariplestiriyordu kelimeleri. Cevaplamak için Üye ol