Psikolojik kusma

kucukadam soruyor: 10

Merhaba ..

Oğlum 14.5 aylık daha önce geçirdiği rahatsızlıklardan dolayı bir kaç ay migde bulantısı ve kusma sıkıntımız oldu. Sonra iyileşti ama çok heyecanliginda ( mesala dışarı çıkarken yada eve bir çocuk gelince) ve agladiginda kusmaya başladı . Bir kaç gündür de öylesine oguruyor yani bilerek yapıyor.

Kusmalarinda bagirma veya ani tepkilerim olmadı yalnız hemen kucaklayip dikkatini dağıtmaya çalıştım tabi panikledim... bunu hissetmis.. Ayrıca kusmasi beni çok uzuyor çünkü zaten yemesi çok sıkıntılı ..

Sürekli ellerim titremeye başladı. . Geceleri uykusuz gündüzleri de yedi yemedi kustu kusma dı diye geçiyor.. ben sakin gibi gözüksem de o Benim çok etkilendiğimi hissediyor sanırım.. Birde kusmaları öyle böyle değil dakikalarca sürüyor ve perişan oluyor. .

Ben ne yapmalıyım? ??

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Logos

Oğlumun yaz aylarında günde 4 kere falan istifra ettiği olurdu. Ona sadece

" ben yanındayım annecim " derdim istifra anında defalarca sakince. Bazen çok ağladığında öğürtü ve kusma oluyor. Yine yanında sakince olup, temizliyorum, " Senin için rahatsız edici biliyorum " diyorum sarılıyoruz ve kısa süre sonra normale dönüyor.

Onu okadar kötü hissettirecek bir hareketi neden numaradan yapar onu gözlemlemek ve çözmek gerek belkide. Çok geçmiş olsun.


ZeynepTT

Ağlama esnasında kusma reflü hastası çocuklarda çok görülür. Belki de geçirdiği hastalıkların midesinde hala süren tepkileri vardır.

Eğer kusunca rahatlıyorsa, buna odaklanın, bir an önce çıkarıp rahatlasın. Kusmak aslında çoğu zaman vücudun kendisini korumak için yaptığı bir şey. Kendisine de bazen herkesin kustuğunu söyleyin. Çok korkmasın, gerilmesin.

Kızım günde 10-14 kere kusardı. Tam da 14-18 aylıkken arttı kusmaları. Reflü teşhisini 30 aylıkken koydular. Çok zor geçti bir senemiz. Sonra doğru ilaç konbinasyonuyla aştık...

İsterseniz bir de doktorunuza danışın derim bu nedenle. Ben burdan size ilaç önermeyeyim...


maviboncukk

Benimkinde reflu var ve her ağladığında kusar.. O yüzden inatlaşıp ağşatmak yerine tatlılıkla izah etmek yada dikkatı dağıtmak daha etkili oluyor.. Kreşteki öğretmenlerin de aynı hassasiyeti ve dikkati göstermeleri lazım..


kucukadam

Cevaplar icin cok tesekkurler..

Logos bilemiyorum neden yaptığını ah bir bilsem :(

Zeyneptt ve maviboncuk refluden şüphelenmistim daha önce ama başka ağlama dışında kusmasi olmadığı için pek üzerinde durmadim. Teşhisi nasıl koydular sizde ??


kucukadam

Cevaplar icin cok tesekkurler..

Logos bilemiyorum neden yaptığını ah bir bilsem :(

Zeyneptt ve maviboncuk refluden şüphelenmistim daha önce ama başka ağlama dışında kusmasi olmadığı için pek üzerinde durmadim. Teşhisi nasıl koydular sizde ??maviboncukk

Aksam yemek yiyip uyuduysa gece bogazi kurur giciga bagli oksuruk yada su icme olur.. Cok yerse kusar, hickirik tutar.. Vb


maviboncukk

Az ve sik yemezse kusar yine..midesi hassastir herseyi yiyemez vb..


maviboncukk

Teshisi cocuk dr.u koydu , bende de reflu oldugu icin mide konusunda uzman bir dr.a gitmeye gerek duymadan gozlemleyebiliyorumZeynepTT

Benim kızım yemek borusundan ameliyat olmuştu doğumda. O nedenle risk grubundaydı. Yine de çocuk doktoru teşhis koymadı. Kusması yüzünden serum bağlandı bi gece, acildeki doktor hanım teşhisi koydu. İlaçları çok az verdiğimizi söyledi, arttıra arttıra bir denge tutturduk.

Reflü için film çekilir. Ph ölçümü yapılır bir de. Ama en önemlisi 24 saat gözlemlemek.

Popo havada uyur.

Gece öksürür.

Çok yerse hıçkırır.

Çok geğirmesi olur ve uzun sürer geğirme sesi. Kapı gıcırtısı gibi.

Ağzından salya akar sürekli.

HuZursuz olur, çok kucak ister.

Uykusu bölünür.

İleri reflü vakalarında akciğer enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonu çok sık oluyor. O aşamaya da geçtik malesef...

Bıgün abartmıyorum 3saniyede bir geğirdi 1.5 saat boyunca. Ne bende hal kaldı, ne onda.

Şimdi ne yapabilirim diye kara kara düşünüyorum. Antibiyotik kullandığı için mide asidi bozuldu ve nasıl toparlayacağız bilmiyorum...

Yani eğer sürekli kontrol altında tutmazsanız zor bi hastalık.

Erken teşhis, doğru ilaç ile ise yaşam kalitesini düşürmeden idare edebilirsiniz.


ZeynepTT

Bu durup dururken öğürme reflüye işaret ediyor olabilir.


Cevaplamak için Üye ol