1 sınıf ödev yapmak istememe

ayberke soruyor: 6

Merhabalar,

Oğlum bu sene 1 sınıf oldu.Okuldan pek ödevde gelmiyor aslında ama gelenleride yapmak istemiyor.Baştan yapamayacağını bildiği şeylerden uzak duruyor uğraşmak istemiyor.Özelliklede öğretmen olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.Örneğin ödev yapıcaz el i öğrendiler ama le, la l,i yi hiç aklında tutamıyor.i harfini bitirdiler .el al at et tamam ama le li la olunca öğrenemiyoruz.Her akşam evde bağırış çağırış gidiyoruz. Herkesmi böyle biz mi böyleyiz.Durum normal mi yoksa bizmi normalin ne olduğunu bilmediğimizden çocuğa kızıyoruz.
Yardımcı olursanız sevinirm.
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ankaanka

ne anlatmak istediğinizi anlayamadım ama okulunuzun rehber öğretmeni ile görüşün çok da çocuğu sıkıştırmayın nisana kadar öğrenebilir ama genelde sınıf öğretmenleri acele ediyorlar çocukları sıkıştırıyorlar


shantaram

http://www.youtube.com/watch?v=SxyuaOQ9tCk ; bence çoçuğu da kendinizi kasmayın.Zaten kasarsanız daha başlamadan eğitim hayatından nefret eder.Eninde sonunda öğrenecek,hazır olması için biraz zaman tanıyın.(bu zaman çook uzun olsa bile )bırakın bol bol oynasın,üstüne gitmeyin.


sefemu

kızmayın. iyice uzaklaşmasına ve tepkili olmasına sebep olursunuz.. daha çok erken herşey için.. bence ona güvendiğinizi herşeyin zamanla olacağını üzülmemesini telkin edin.. "okulda öğretmen evde annem ben ne yapacağım" çocuğa hiç iyi gelmiyor.. upuzun bir eğitim hayatına böyle başlamayın.. mıknatıslı renkli harflerle oyun gibi çalışın.. hissettirmeden tekrar ettirin.. illa ödevini yapması gibi bakmayın duruma.. okulu sevmesi herşeyden önemli.. yoksa sürekli tıkanır bir yerlerde..


ottobottorobotto

El, al gibi sesli harflerle başlayan hecelere önden açık heceler diyoruz ki birçok çocuk bu tür heceleri daha kolay okuyor ve hatırlıyor.Ama iş le, la gibi sondan açık hecelere geldiğinde zorlanıyorlar.Lııe, lııa gibi okumaya başlıyorlar.Bu normal bir durum.Daha yolun başındalar.Zaten düşünün, sesli harfi çıkarıp sessize yapıştırmak kolaydır, eeeet gibi.Ama sessiz harfi tek başına çıkarmak zordur,adı üstünde, sessiz olduğundan bir süre böyle yanında ııı larla okurlar.Zaten bir-iki harf sonra o ııılar da kalkar ve okumanın mantığını anlarlar.Gerisi çorap söküğü.Dediğim gibi normal ve geçici bir durum.

Ödev yapmak istememeye gelince,o da normal:) Yeni başladılar bu tür mecburî işlere.Hele daha evvel sorumlulukla hiç tanışmamış bir çocuksa.Okuldan eve geldikten kısa bir süre sonra ödeve başlamayın.Oynasın,zıplasın falan.Başlamadan evvel de bugünkü çalışmalarını bana gösterir misin,diyerek defterlerine bakın.Aaa, yazın her geçen gün daha da güzelleşiyor, ne eğlenceli bir çalışma yapmışsınız okulda,gibi cümlelerle dikkatini çekin.Ödev yapılırken çocuğunuzun bunaldığını hissettiğiniz anda bir bahaneyle ara verin.Ödev yaptığınız yerden uzaklaşın.Kısa aralarda sohbet edin,sevdiği bir şey yapın,ödev sonrası için plan yapın.O da bir süre sonra kaçış olmayacağını anlayacak ve alışacaktır.

Aslında tek bir yol ve bir formül yok.Çocuğumuzu tanıyan biziz ve ona göre taktikler geliştirip uygulayacak olan da biziz.


ayberke

Merhabalar öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.

ottobottorobotto sanırım siz öğretmensiniz.Öncelikle oğlum kendi ilgi alanına giren herşeyde dikkatli sorumludur.Mesela çantasına kalem kutusunu giysilerini kendisi koyar tabiiki tümşeylerde böyle değil,işine gelenlerde.Ödev dedikmi bizimki hemen mızırdanmaya başlıyor.Eğer yapmıyorsan koy çantana öğretmenine sen açıklama yaparsın diyoruz.Onuda istemiyor.Güç bela ödev yapmaya başlıyoruz okumak istemiyor(okuyamadığını bildiği şeyler yüzünden sonrasında mızıklanma ağlama vs)Biz özel okuldayız devlet okullarındaki gibi bize sayfalarca ödev verilmiyor sanırım okul ssati uzun olduğu için bir çok şeyi okulda yapıyorlar eve haliyle gelen az ödevde bununla karşılaşınca sinirleniyoruz.Geçen öğretmeni göndermiş 1 sayfa okuma ve yazma 1 satırımız el EL le LE elle ELLE
ardından al AL vs 10 satır yaklaşık olarak öğretmenimiz demiş sıkılmadan okutun yazın bakarak yazmada sıkıntımız yok ki el yazımızda gayet güzel ama okumada le la li okuyamıyoruz okuyamadığını bildiği için oda sinirleniyor tekrar ediyoruz sonrası malum.Bende bu yüzden tereddüt ettim normalmi değilmi diye çünkü peşin sıra diğer harfler gelmeye devam ediyor.e baştakileri okuyamayınca sonrası nasıl olucak diye .Okuma yazma sürecinide haliyle bilmiyoruz.İnternette bir video var e sini ruyasında gören çocuk bizde böyle bezdirmeler olmadı hiç.Devlet okuluna giden bir kaç kişiyle konuştuk öğretmen 6 sayfa ödev vermiş 3 sayfa vermis vs gibi.Bizde böyle değil.Haliyle bende merak ettim.Sıkılmadan diye birşey yok.Bu arada çoçuğum çok akıllı olsun vs tarzında düşüncelerimizde yok istediği sevdiği şeyi yapsın hayatta diyoruz.Ama bunu yaparkende aile olarak üstümüze düşen görevleri doğru şekilde yapmak istiyoruz.Bir yerlerde yanlışlık eksiklik varsa telafi edelim süreci en rahat şekilde atlatmak.
Eğitim sistemide değiştiği için bilemedik ne normal ne anormal.
Tekrar teşekkürler.


birbebekannesi

Çevremde 2.sınıfa giden 2 çocuk var, 1.sınıfta yeni başlayan 3 çocuk var; zira bulunduğum sitede okula başlamayan yok gibi...2.sınıfa giden çocukların anneleri de ödev konusunda şikayetçi, 1.sınıftakilerde...Sanırım o tempoya alışmakta zorlanıyorlar; eninde sonunda öğrenecektir; geçen hafta okulda eğitim verilmiş; orada kesinlikle kıyaslama yapmayın denmiş. O yapıyor, sen yapmıyorsun tarzında; valla bu 5 annede saçını başını yoluyordu, kesinlikle yalnız değilsiniz...Cevaplamak için Üye ol