Kızımın memeye düşkünlüğü ve asabiyeti ne olacak?

bh1986 soruyor: 5

kızım 1 aydır memeye aşırı düştü..okul biteli evde olduğum süre içinde sürekli emmek istiyor;o derece ki göğüslerim tekrar yara oldu..bu aralar ishal ve sanırım azı dişler geliyor..emmek istemesinin sebebi bunlar olabilir mi yoksa benle iletişim kurma şekli midir? öte yandan kızım 9 aylıktan beri sinirlendiğinde ,istediği olmadığında kendini geri atıyor..hatta şu sıralar durumu ilerletti ve başını yere vuruyor ya da elleriyle kafasına vuruyor..parka gittiğimizde ya da misafirliklerde çocukları çiziyor ya da çimdiriyor..bu durum kızımın mizacından kaynaklı olabilir fakat hatanın çoğu benden kaynaklanıyor sanırım..istemeden veya bilinçsizce çok engelledim kızımı..yapma etme dur cısss falan iyice hırçınlaştı..uzatmak istemiyorum arkadaşlar sorularım şu : bu durum geçici midir ,yani bu aylara özgü müdür yoksa bize özgü müdür?? bunu alışkanlık haline getirir mi ve ben böyle durumlarda nasıl davranmalıyım kızıma ?? ya da bir pedegog yardımı almam gerekir mi ?? teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Logos

Benim okuduğum, yaptığım ve tavsiyem doya doya emzin. 18 aydan sonra bizde iyice artış oldu ki 20 aylık şuan 24. Aya kadar emme refleksi üst seviyede Sizinkide çok normaldir. Tabi anne sütünü seve seve veriyorsanız ona.

İkincisi Sizin dediğiniz gibi genelde engellenmekten oluyor o durumlar bizde ve çevremdede gözlemlediğim.Ben bebeğimde olusuz giden bir ruh hali görüyorsam hemen "iyi hissetme kampına" giriyorum.Örneğin bir hafta bütünüyle kendinizi bebeğinize bırakın. Misafirliğe gitmeyin, kabul etmeyin. İstediği kadar ve sürek emsin gündüz. Yemek, üst değiştirme, bez değiştirme vs hiçbir şey için çatışmaya girmeyin. Onun kurduğu oyunları o doyumsayana oynayın. Tamamen son anlarınız gibi yaklaşın yavrunuza. İnanılmaz değişimler oluyor. 4 yaşına kadar zaten sosyalleşmek için zorlamaya gerek yok ihtitacı olan en önemli sosyalleşme figürü annesi-bakıcısı vb. İmiş.Kısmen yalnız ve yavaş bir birlikteliğiniz olsun.

Şiddet hareketleri için küçük bir tavsiyemde ademgunes.com sitesinden 226. Programı dinlemeniz olacaktır.Veya aynı sitede arama butonuna 2 yaş sendromu yazıp 226.programdaki ilgili cevap kısmını dinleyebilirsiniz. Ben çok istifade ettiğim içim paylaşmak istedim.


bh1986

logos teşekkürler öncelikle...aslında tam da söylediğiniz gibi olması gereken..daha çok vakit harcamak,istediği kadar seve seve emzirmek,daha özgür bırakmak,çatışmaya girmemek..çözüm bunlar olmalı söylediğiniz gibi..tekrar teşekkürler..dilrubaa

Bu aylarda memeye duskunluk artiyor, ama 2 yas gibi azaliyor kendiliginden. Sorun yapmayin ve bol bol emzirin. Hele de dis cikariyorsa bu sekilde rahatliyorlar. Ben de bu donemlerde kizimin isirip yara yaptigini ve aglayarak emzirdigimi hatirlarim. Hastayken de ayni sekilde surekli emerdi bisey yeyip icmezdi ve yara olurdu. Aglardim sabaha iyilesmezse kesicem artik derdim kendi kendime sonra kiyamazdim hasta halinde. Benim kizim bile biraktiysa, hem de cok sukur aglamadan, herkes birakir diyorum. Biraz sabir, biraz daha zamani var, zor zamanlari.

Mumkun oldugunca hayir demeyin, hayiri sadece tehlikeli durumlarda kullanin. Sizi yoracagi icin hayir diyorsaniz bir kere daha dusunun. Bana cok yardimci olan bi kaynak, iraz torosun 2 yas sendromu seminer notlari

http://demirmucizem.blogspot.com.tr/2013/10/2-yas-sendromuhosgeldin-canm.html?m=1


bh1986

dilrubaa çok teşekkürler..sabırla ve sevgiyle emzirmeye devam öyleyse ..'hayır ' konusunda seçici olmaya başladık artık geç de olsa ..bu zor zamanların geçici olduğunu bilmek rahatlatıyor..bh1986

dilrubaa bu arada linke baktım ve yazının tamamını okudum..gerçekten faydalı bir yazı uygulamaya değer tavsiyeler..
Cevaplamak için Üye ol