Meningokok aşısı

Mavipatik soruyor: 3

Merhaba arkadaşlar siteyi incelediğimde meningokok aşısı ile geçmişte sorulan sorulara ulaştım fakat tekrar bu soru başlığını açmak istedim güncel olarak konuşulması için. Doktorlar bu konuda ikiye ayrılıyor malesef. Doktorundan yeterli açıklamayı alan, çocuğuna gönül rahatlığıyla bu aşıyı yaptıran var mı? 

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


fatos

Merhaba,

Bize oğlumun doktoru 4 yaşındayken önermişti. Çok fazla Suriyeli olduğundan hastalığın yaygınlaşabileceğini söylemişti. Ama biz ihmal etmiştik. 9 yaşında başka bir doktor da önerince yaptırdık. Manectra yaptılar. Sonra çıkan bir aşı daha var sanırım ama sizinde küçük olduğundan manectra yapılır sanırım.


Mavipatik

Menectra 4 değerlikli (a, c, y, w135 tipinden koruyor) ve meningokok'un b tipine karşı etkili değil diye biliyorum türkiyede b'den başka hiçbir tip meningokok görülmediği yazıyor kaynaklarda. Yani 4 değerlikli aşılar türkiyede boşuna oluyormuş diğer ülkeler için geçerliymiş. bexsero aşısı b tipine karşı koruyormus ben onu yaptırmayı düşünüyordum ama yine de görüş ayrılıkları oldugu icin emin olamıyo insan. 

https://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/21/kadir-tugcu/1696/meningokok-asilari

Burda detaylı bilgiler var 


thousand

Merhaba,

biz gönül rahatlığıyla tüm aşıları yaptırdık. Meningokok aşısını da. Çocuğum hiç bir sorun yaşamadı aşılardan sonra. Aşıları önermeyen doktorlar sorumsuzdur. Size tavsiyem bu konuda sorularınız varsa cevapları güvendiğiniz iyi bir doktordan alın. İnternette son derece yanlış bilgiler var.  Cevaplamak için Üye ol