Bebegim hastalandi antibiyotik verdim

esmaes soruyor: 2

  1. Birkacgunonce bebegimin gozleri yasarmaya basladi aksaminda uyurken hirilti geldigini farkettim ertesi gunde burnu akmaya basladi ateslenmisti bizde hemen doktora goturduk. Doktorumuz kulak burun bogaz ve gozlerinin etkilendigini soyledi enfeksiyon teshisi koydu. Antibiyotik vermemiz gerekiyor dedi zimaks suspansiyon, pedifen, goz damlasi ve burnunu acmak icin tuzlu su verdi. Bende 3gun oldu bunlari duzenli bir sekilde verdim ama bi yanim hic vermeseydim diyor. Cok tereddutluyum daha 7bucuk ayina bile girmeden antibiyotikle tanisti vucudu.
  2. bugun oksurmeye basladi oksurmuyordu doktorlara bile guvenmek cok zor oldu.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ayazlali

Geçmiş olsun. Çocuklar arada hasta olurlar öyle. Doktor enfeksiyon var dediyse ve antibiyotik yazdıysa demek ki ihtiyacı var bu ilaca. Sonuçta kendi kafaniza göre eczaneye gidip ver bir antibiyotik çocuğa icireyim demediniz. Lütfen antibiyotiğe başladıysanız doktorun dediği kadar kullanın. Eğer daha erken keserseniz vücutta antibiyotiğe dirençli bakteriler kalır ve bir sonraki sefer antibiyotik bile yardımcı olmaz çocuğunuza. Antibiyotik vermeyi kimse istemez, ama antibiyotik doğru kullanıldığı zaman hayat kurtarır. 

Kendi çocuklarım (6 aydan büyükler ikisi de) için konuşayım, çocuk nefes almada zorlanmıyorsa, ağrısı yoksa, uyuyabiliyorsa doktora götürmüyorum. Ateş, öksürük, göz yaşarması, bunlar genellikle virüs kaynaklı oluyor ve vücuda bunlarla savaşması için izin vermek, zaman tanımak lazım. Tabi ki çocuk halsiz ve bitkinse, normal halinden çok çok farklı ise acile bile götürmek gerekebilir. Ama ortalıkta koşturan çocuğu ben ateşi var öksürüyor diye doktora götürmem. Şimdilik bu stratejim işe yaradı :-) 

Elbette özel bir sorunu olan çocuklar için geçerli değil bu strateji (astım, alerji vs), herkes kendi çocuğunu en iyi tanır.

Tekrar geçmiş olsun, antibiyotik verdim diye kendinizi uzmeyin, lütfen doktorunuzun dediği kadar kullanın.


esmaes

@ayazlali Çok teşekkür ederim güzel bilgileriniz için. Saydığınız tüm belirtiler vardı ve onun üzerine doktora gittik. Dediğiniz gibi 7günü tamamlıyıcaz. Birkaçyerde hemen antibiyotiğe başvurmayın gibi konular gördüğüm için tereddüt etmiştim. SağolunCevaplamak için Üye ol