Harflerin çoğu yok

JIST soruyor: 1

oğlum 28 aylık. konuşmaya çalışıyor ama harflerin çoğu yok. r, y, k, ç, g, t, f, v  ve bi kaç tane daha duzgun çıkmıyor.  ne dediği anlaşılmıyor. geçecek bir durum mu? ne yapsam? umarım bu durum hep surmez :(

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


sefemu

konuşmasını teşvik edecek herşeyi sürekli yapmama rağmen kızım 32 aylık olana dek sadece 10 anlaşılır kelimesi vardı ve sert sessizleri hiç kullanamıyordu henüz.. sürekli konuşuyordu ama ben anlıyordum sadece..

birden açılır 3 yaşını bekle dediler hep..

ben de 30 aylıkken pat diye konuşmusum.. 1 kelime sonra 2 kelimeli cümle vs yi kimse takip edememiş direkt paragrafla başlamışım:) kızımda da birebir aynısı oldu..

şu an 35 aylık ve 3 aydaki artışa inanamıyorum.. tüm sesleri kullanıyor şarkı söylüyor, hiç susmuyor, herkes anlıyor artık:)) bebeksi bir konuşma da değil hani koca adam gibi konuşuyor:) ona bebekken söylediğim ninniyi söylüyor birden baştan sona.. sürekli şok halindeyiz:) herşey kayıtlı sadece dışa vurmalarının zamanı her bebekte farklı..

zamanla oluyor endişelenmeyin derim.. 4 yaş civarı çıkaramadığı sesler olduğunda belki desteklenebilir.. bana erken geldi endişe için..

siz konuşurken dudaklarınızın hareketini görmesi -yüzyüze kitap okumak konuşmak- önemli telaffuz için.. ama ne yaparsak yapalım onlara bağlı konuşmaya başlama yaşı.. sabırla, etrafı takmadan yola devam.. yakında başınızı şişirecek inanın..Cevaplamak için Üye ol