tuvalet eğitimi

keff soruyor: 4

kızımıa tuvalet eğitimine başlamaya korkuyorum çünkü her defasında olumsuzlukla sonuçlanıyor..ikimizde inat saç baş yoluşacağız yakın zamanda 6,7ay kadar ara verdim yaza başlarım dedim ne yapayım bana söleyin yaaaaaa:)

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


YesilAnne

http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek, bu sruba üye olup bir göz atmanızı tavsiye ederim.


Bir de, http://www.idefix.com/kitap/kivircik-kiraz-1-kitap-anne-cisim-geldi-imren-tubcil/tanim.asp?sid=CI9HZTRWXK7KLRUA0O30 bu kitabı edinmeniz çok işe yarayacaktır eminim başlangıç için. 

Biz geçen sene yani oğlum daha 12 aylıkken, sabahları lazımlığa oturtmaya başlayıp kaka işini kökünden çözmüştük fakat daha sonra bazı düzen değişikleri nedeniyle. Malesef başa geri döndük. Şuan kaka dahil tamamen bezliyiz. 

Bahsettiğim kitabı edindik 1-2 ay önce sık sık okuyoruz. Çok sevdi ve neredeyse ezberledi fakat konu kendine geldiğinde kesinlikle reddediyor. Ben şuan hiç üstüne gitmiyorum. Peki sen nasıl istersen diyorum. Ama fiziksel olarak kesinlikle hem kaka hem çiş için bezsiz döneme hazır olduğunu gözlemliyorum ve bundan eminim. 2 yaş dönemi her açıdan çok ince sınırların olduğu bir dönem hem anne hem çocuk için cambaz ipinde yürümek gibi. Ebeveynin bu dönemde cidden çok dikkatli davranması gerektiğini düşünüyorum.


Şuan öyle bir yaştalar ki 2 yaş sendomu adı altındaki, kendini ispatlama, bireyselliğini kanıtlama, isteklerini yaptırma, kendini saydırma vb. çabaların içinde, bir de tuvalet eğitimi gibi hem çok mahrem hem de kendine ait olarak gördüğü vücudundan bir parçyı kaybetme korkusu gibi bir detay girince işin içine, bu derece kati karşı koymalarını çok mantıklı buluyorum.

Size tavsiyem, acele etmeyin ve rahat olun yaza daha çok var.

Sevgiler


serpilturan

Hiç telaşlanmayın sakin hareket edip onuda korkutmayın. Ben lazımlığa oturtarak başladım her yaptığında alkışlıyorduk. Çok hoşuna gidiyordu. Aşama aşama hallettim önce tuvalet saatlerinde kaka için oturttum şimdi her sabah aynı saatlerde kahvaltıdan sonra yapıyor. Sonra geceleri bezlemedim sık sık tuvalete kaldırdım her seferinde baya yapıyor uykulu uykulu oluyor ama öyle alıştı. Fakat oyun oynamaya çıktığında çok zor oluyor tuvalete gitmek istemiyor oyun tatlı geliyor ozaman biraz geriliyoruz. Oyun oynarken arkadaşlarıyla beni bile tanımayacak neredeyse. Şu bir gerçek tuvalet alışkanlığını kazandırmak oldukça zahmetli allah kolaylık versin.


keff

hepinizi dikkate alacağım çok teşekkür ederim..


sibelakyigit

canım bence oturak yada adaptör hangisiyle başlayacağına karar ver.


bizimkinde oturakla başladık. klozetlerden korkuyo, hiç oturtamadım şimdiye kadar. alaturka olursa ve ben tutarsam yapabiliyor bazen.

oturağını alıp bi iki hafta önüne bırak hiç bişey söylemeden oynasın, otursun gözü alışsın. sonra sana tavsiyem. bi gün kalkınca sabahtan artık bezini çıkarıcaz artık büyüdün deyip. eğer bezinde kakası varsa gözünün önünde kakasını oturağının içine dök. artık kaka ve çişi buraya yapıcaz. deyip. onun görmesini sağlayabilirsin.

sana ikinci tavsiyem eğer eğitime başlıycaksan gece de bez bağlama. daha etkili oluyor.

ben şöyle yapıyorum sabah kalkar kalkmaz oturtuyorum, geceleri tutabiliyor.

sonra yemekten sonra içtiği suları sayıyorum :) 3. bardaktan sonra tehlikeli oluyo bizimkinde. o süre zarfında yine oturtuyorum.

ama her çocukta bunlar farklı olabilir, sen gözlemleyerek anlayabilirsin.


Cevaplamak için Üye ol