1 yaşında ağlsyarak dediğini yaptırma

edutelf soruyor: 3

Kızlar oğlum tam 1 yaşında ve ne mama sandalyesi ne ayakkabı ne oto koltuğu nede arabasını kullanmıyor. İstemediği birşey yaptığımızda deli gibi ağlıyor ve en sonunda tıkanıyor ve bunu gören biz kesin kucağa alıyoruz. Dün bütün gün kucağımYda o önümde arabası ile gezdim ve gece kollarımın ağrısından ağlıyordum. Napan lazım lütfen yardım edin

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


nilinmasali

o aylarda kızımda bi çok şeyi red ediyordu,arabaya binmez,altını değiştirtmez,sandalyeye oturmaz vs vs,inatlasırsak pes eden taraf biz olacaktık ,dediğini yaparsakta bunun bi sonu yoktu,biz careyi mesela sandalyeye oturmak istemiyosa o an üstüne gitmeyi bırakıp 1-2 dk sonra ilgisini baska bi yöne cekerek laf kalabalıgında oturtmakta,arabaya binmiyosa aa kediye bak kuşa bak diye dikkat dagıtarak baska şeylere yönlendirmekte bulduk,ayakkabı giymiycem diye tepinip çıplak ayak sokaga cıktıgıda da oldu bak baskalarının var hadi sende giy yada surda oturalım karıncalara bakalım diyip o bakarken giydirdim,önemli olan o an gündemi değiştirebilmek sanırım,birde bebek arabasında gezerken yiyecek bişeyler veriyorum eline 1 muz bikaç kuru meyve,ev yapımı bisküvi-kurabiye vs vs


fistikcik

Merhabalar,
12 ay bildiğiniz anlamdaki bir şımarıklık için çok erken. Bu yaşta henüz şımarıklık yapacak durumda değildir bebekler. Çoğu bebek yeni ve alışık olmadıkları durumu reddeder. Tıkanana kadar ağlamasına müsade etmek doğru değil. Mama sandalyesine oturmak mı istemiyor ? Alın kucağınıza. "Tamam canım, bu sandalyeye oturmaya hazır değilsin sanırım. Biraz sonra otururuz" deyin. (Bu sözler önemsiz değildir. Onu anladığınızı belirtmeniz önemli). 5-10 dakika sonra sevdiği bir oyuncağı ya da kitabını gösterin "Hadi ayıcığı sandalyeye oturtalım" deyin. Önce ayıcık otursun. Sonra siz mama sandalyesinin karşısındaki sandalyede ayıcığa yemek yedirir gibi yapın. Daha sonra başka bir oyuncağı işaret ederek "Hadi arabalara da mama verelim" deyin mesela. Oğlunuz elinde arabayla mama sandalyesine otursun.

Bu sadece bir örnek. Buna benzer yüzlerce değişik yöntem bulabilirsiniz. Burada kilit nokta çocuğu anladığınızı belirtmek. Hiçbirinin işe yaramadığı durumlar da olabilir tabii. O zaman neden oraya oturmak istemiyor, onu anlamak lazım. Daha önce zorlandığı için mi ? Uzun süreler orada oturtulduğu için mi ? O an başka bir ihtiyacı olduğu için mi ? Başka herhangi bir ihtiyacı yoksa ve yine karşı çıkarsa da "Biliyorum buraya oturmayı sevmediğini canım. Ama yemekleri burada yememiz lazım" diyerek hemen dikkatini başka bir yere çekin (mesela "Aa, kedicik te bizimle yemek yiyecekmiş" diyerek).


CokBilmis

Çoğu çocuk bu saydıklarınıza tepki verir zaten. Haklılar da aslında...

Bir kere mama sandalyeleri yerdne çok yüksek ve bebeğin hareketlerini kısıtlayıcı. Yürüyen ya da yürümek üzere olan bir bebek orada kendini kapana kısılmış hisseder, üstelik de yüksekten de korkabilir. Yer sofrası kurmak en rahatı. Beni annem hep yerde yedirirdi, şimdi bıçaksız balık bile yiyemeyen uyuz bir tipim. Yer sofrasında yedirirsem, sofra terbiyesini öğrenemez diye düşünmeyin.

Benim kızım ancak 3 yaşında pusetin rahat bir taşıma aracı olduğunu kavradı :) Şimdi de abla olduğu için gururuna yedirip oturamıyor. Bir sling alın, bebeği sırtınıza takın, puseti de evde bırakın. Sorun hallolsun.

Oto koltuğu hususu hassas. Orası da çok kısıtlayıcı ve anneyle teması kesen bir yer. Ama oturtmak da güvenliği için gerekli. Belki geriye bakan koltuklarda oturtmak işinize yarayabilir. Emziriyorsanız, koltukta otururken rahatlatmak için emzirmeyi deneyebilirsiniz. Ten temasınızı istiyorsa, koltukta otururken sarılabilirsiniz. Oğlunuzu en iyi siz tanırsınız, ne istediğini zamanla anlarsınız.

Sorun çocukların verdiği tepkide değil. Onlar normal tepkiler veriyorlar. Biz onlardan, onların doğasına aykırı şeyleri yapmalarını istiyoruz.Cevaplamak için Üye ol