günlükprogram

sibelebrunur soruyor: 10

2 yaş civarında çocuğu olanlar yardım istiyorum günlük pogramınız nasıl işliyor yaptığınız şeyler günlük mönünüz yemek saatleri ve uyku saatleriniz biraz bahsederisiniz bir günde yaptığınız şeyler?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


kedidirkedi

Sabah 7 civarı uyanma

8:30 a kadar kahvaltı. Klasik domates- biber-salatalık-peynir-tereyag-bal. ya da 1 yumurtadan peynirli-tereyaglı omlet ya da bugday gevregi-süt ya da  1 dilim kasarlı-sucuklu kanepe  ya da muz ceviz .Kızım kahvaltı ögününü pek sevmiyor, tam olarak bir öğün olarak yedigi nadirdir. Atıstırıyor diyelim.

Arada çikolata,süt ıvır zıvırlar.

Öğlen 12-13 civarı öğle yemegi. Her türlü ev yemegi yer.

13- 16 arası veya 14:30 -17:30 arası ögle uykusu artık ne zaman uyursa

Uykudan sonra meyve- kuruyemiş veya kek-kurabiye sütle.

Akşam 7-8 arası akşam yemegi her türlü ev yemegi

Babayla yemek sonrası kuruyemiş keyfi.

Yatmadan bir bardak süt.

 

 


sibelebrunur

ah benim kızım bunlar yesin keşke ama hiiiiç zannetmiyorum sürekli farklı alternatif denemem rağmen yediremiyorum artık saat saat denicem bunuda bakalım inşllh işe yarar ama benm kızım 10 gibi kalkıyor öğle uykusu 16 gibi sonra gece uykusu 22 den sonra oluyor nasıl ayarlıcm uykusunu bilmiyorum erken kalkıp erken yatmasını istiyorum cevabın için çok teşekkür ederimkedidirkedi

Benim kızım da 22-23, nadiren 24 te yatıyor ama sabah kalkma saati degişmiyor, kurulu saat gibi. Çok nadir 9 u görmüşüzdür biz. Bebekken aksam 8:30 da yatırmaya alıştırmıstım ama kısa sürdü, kendisi bir düzen tutturdu. Benim kızım genelde iştahlıdır ama miktarı fazla tüketmez çogunlukla. Avantajım her türlü yemegi yedirebiliyor olmam. Üzerine gitmeyin, yedirmeye çalışmayın, kendisi talep etsin veya ortalıga yiyecek bırakın. Kendinize yemek alıp karsısında da yiyebilirsiniz. Kolay gelsin.


jildando

Biz de de yemek hemen hemen aynı şekilde işliyor, öğlen uyandığı zamandan, 15.00 gibi, 17.30 a kadarki surede meyve, salatalık, kurabiye, puding ya da yoğurt alternatiflerini yiyiyor, hepsini değil tabi gunden gune değişiyor. 17.30 dan sonra ikisine de birşey vermiyorum ki akşam yemek yesinler. 19.00 da akşam yemeği saati, yatmadan önce de süt içiyor.
Aktivite olarakta soyle işliyor gunumuz.
kahvaltıdan sonra 9.00 civarı ablayı okula bırakmak için evden çıkıyoruz, maya yı okula bıraktıktan sonra eve donerken, hava guzelse park, bazen market , oyun grubu vb. gibi bir dışarı gezisi, sonra eve donus, yemnekten sonra 12.30-14.30 arası uyku, uyanınca evde oynamaca, atıştırma. 15.30 gibi ablayı almaya gidiyoruz, sonra eve donup oyun oynuyorlar, sonra yemek , banyo vs. 20.30 da gene her ikisinin yatış saati.
tabi bizim programı oluşturan ablamız var, ama kızım küçükken de hep sabah saatlerinde dışarı çıkarırdım.


sibelebrunur

çok teşekkür ederim saolun bende erken kalkıp erken uyuması için uğraşıyorum hiç yemek yedirmeden yani zorlamadan 2 gün geçirdiğimizi biliyorum bnm zilli acıkma duygusunu bilmiyor sanırım :) umarım değiştirebilirim zamnla huyunu biz bir kardeş olduğumuz için programı kendimiz ayarlamaya çalışıyoruz kızımın ilgisi çok kısa sürüyor o yüzden sık sık değişik eğlenceler bulmaya çalışıyorum inşallah ikinci bebeğimiz olurda artık onunla birlikte plan yaparız tekrar teşekkürlerr.CokBilmis

Benim kızım sabah 7.30-8.00 gibi kalkar ve hemen meme emer.

9.00-9.30 kahvaltı eder (Kahvaltısına neler kattığımı yazmıştım: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/07/bebek-kahvalts-nasl-olmal.html)

Kahvaltıdan sonra sokağa çıkar. Sokakta kuruyemiş atıştırır.

13.00 gibi eve gelip meyvesini yer. Eğer rendelersem bir elma ve bir armutu yiyebiliyor. Rendelemezsem ancak bir elmayı ya da bir armuutu minik parçalar halinde yer.

14.00 gibi uyur.

16.00-17.00 arasında uyanır.

Hemen yemeğini yer. Gün içinde yediği tek öğün budur.

18.00'da tekrar meme emer.

Akşam babası kendi yemeğinden teklif eder. Acıkmışsa belki biraz yer. Sonra babayla meyve yerler. Acıkmış gibi görürsem biraz yoğurt ya da kefir yediririm.

En geç 21.00'da yatakta olur tekrar meme emer. Artık o günkü performansına göre yatakta masallarla filan oyalana oyalana en geç 22.00'da da uyumuş olur.


Ervinveannesi

Bizim cadı 7.00 7.30 arası uyanır ve hemen süt ister nadiren sütün yanında tamamını bitiremesede bir meyve yada bebe bisküvisi yer (artık o gün aklına ne gelirse muz elma vs.)

9.00-10.00 arası klasik kahvaltı..Bazen peynire takar her türlüsünü yer bazen yumurtaya takar 1 taneyi bitirir..Ama yinede ben her gün yumurta peynir bal yada pekmez  zeytin yeşilik(domates salatalık havuç) öneririm kendilerine :))..

11.00 civarı kuruyemiş(badem-fındık -ceviz vs.) bazen meyve nadiren çikolata bisküvi türü gereksiz atıştırmalık..

13.00 öğle yemeğini uykusu gelmişse yada ara öğünü abartmışsa 2 ye böleriz uyku öncesi ve sonrası şeklinde öncesi sağlam bir çorba
15.00 uyku sonrasısonrası et tavuk yada balıkdan birisini sevdiği şekilde pişirerek vermeye çalışırım yanında salatasız yemez hanfendi olmadı yoğurt ..

17.00 meyve yada kuru yemiş yada annesinin de gözü dönmüşse çay saati yaparız bitki çayı ile kek türevleri..

19.00 genelde sadece çorba ve salata yada yoğurt..Eğer uyku sonrası doğru dürüst yememişse evde pişenlerden . (vejeteryan yemeği)

21.00 uyku, öncesi süt...


sibelebrunur

bebeğiniz kaç aylık çok bilmiş :) sadece meme emerek öğünlerini geçirmesi için küçük olması gerek Ervinveannesi

hep yemek ve uykudan bahsettik ama aktivite olarakta belirtmek gerekirse ;

programlamalarımı 1 gün ev  ve çevremiz bir gün arkadaşlarla yada sosyal ortamlarda aktivite şeklinde ..
Evde herşeyi birlikte yaparız..Yemeği oyunu bahçeye çıkmayı markete alışverişe gitmeyi..
Ana okulu dergilerini aldık oradan alıştırma çözeriz, eğitici öğretici oyunlar oynarız.tabi calyusuz olmaz tv izlerken bende kendime ayırırım zamanımı bir süre..
Dışarıda ise çocuklu arkadaşlarla buluşmanın yanı sıra çeşitli etkinlikleri mekan önerilerini değerlendiririz..
Birlikte yapamadığımız tek şey Avm  lerde mağaza gezmek..açıkçası bir şey almak zorunda olmadıkça ben de sevmiyorum...
Tek günümü kendime ayırdım kursa gidiyorum onun dışında kızıma aitim onu mutlu etmek gelişimine katkıda bulunmak adına her anne gibi çırpınıp durmakla geçiyor....


CokBilmis

@ ervinveannesi: Bizimkilerin düzeni hemen hemen aynı desene :)

sibelebrunur: Kızım 26 aylık. Öğününü emerek geçiriyor demeyelim ona da hani olur ya bazen çocuklar öğün atlar. Öğlen yemez de akşama yüklenir, ya da şimdi yemez de iki saat sonra yer. İşte o öğün atlamalar sırasında meme emebiliyor. Yani meme emerek öğün atlıyor bazen. Kilosu da boyuda 90 persentilde bu arada yanlış anlaşılma olmasın, çok da iştahlı bir çocuk. Yediği zaman, benden fazla yer. Cevaplamak için Üye ol