günlükprogram

sibelebrunur soruyor: 8

2 yaş civarında çocuğu olanlar yardım istiyorum günlük pogramınız nasıl işliyor yaptığınız şeyler günlük mönünüz yemek saatleri ve uyku saatleriniz biraz bahsederisiniz bir günde yaptığınız şeyler?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


Ervinveannesi

cokbilmis : evet öyle görünüyor ..oyun grubumuzu kurmayı başarsaydık uyumlu bir birliktelik sağlayabilecektik...


revve

Benim çevremde de bana bu konuyu ve beslenme düzenimizi soran çok oluyor..Bizim kendimize göre oluşturduğumuz düzen şu şekilde;


Sabahları 7:30 en geç 9 da kalkar 

En geç 9:30 da kahvaltı yaparız

Sabah kahvaltımız bir fincan ihlamur

20 gr peynir

Yumurta (gün aşırı yer)

Fıstık ezmesi (gün aşırı yer)

Bal olmazsa olmazıdır

1 tane ceviz(kabuklu ceviz kırıp veriyorum)

1 dilim tam buğday ekmeği

Mevsimindeyse salatalık yer domates sevmez

Kahvaltı sonunda 2 yemek kaşığı pekmez içer..

Arada meyva faslımız başlar (mevsim meyveleri)

Saat 13:00 civarı 1 bardak süt yanında kek veya kurabiye ister

Eğer o gün dışarda bir planımız yoksa 14:30 civarı öğle uykusuna yatar..Genelde 2-2,5 saat uyur.Uyanınca çok acıkmış bir vaziyettedir:) O günkü menümüz neyse (sebze,et,tavuk,balık) ondan yer yanında ayran yada yoğurt muhakkak yer

Akşam babamız gelince akşam yemeğine oturur ve çorba içer..Çorba hayatının vazgeçilmezidir çorbasız günümüz olmaz..

Bizim çay vaktimizde de bizimle beraber kuruyemiş (badem,kuru üzüm,çikolata vb) yer.. 

22-22:30 civarı gece uykusuna yatar…

Bu arada kahvaltıyla öğle uykusu arasında ki zamanda faaliyet yaparız, oyunlar oynarız..

Akşam babası gelince benim mesaim biter babanın ki başlar 2 si süper vakit geçirirler beni aralarına almazlar bende keyf yaparım :)

Not: Tabi bu keyf yapma aşamasına ancak 2 yaşından sonra geçebildim..Ondan önce geceleri sık sık uyanan gündüzleri yorgun uykusuz bir durumdaydım..


CokBilmis

@ ladyofwords: Oğlunuz henüz 6 aylık. Bir de 18 aylık olunca tekrar konuşalım :)

Benim kızım da 18 ayına kadar her 2 saatte bir yerdi. 18. ayından sonra ise revve'nin kızının düzeninde yemeye başladı. Gerçi ben prensip olarak tatlı ve unlu yedirmiyorum, onun yerine ölen uykusundan önce bir elma ve bir armut yediriyorum. 3 saat kesintisiz uyuduktan sonra gene yoğurt/kefir vs "geçiştiriyor" :) Akşam da yine kuruyemiş ya da meyve yiyip yatıyor. Gece beslenmesi ise hiç olmadı.

Boyu da kilosu da 90 persentilde. Son derece sağlıklı, hareketli ve zeki bir çocuk.

Kızımın aynı yaş grubundaki arkadaşları da günde sadece 1 ana öğün yiyorlar.

Kızım şu anda 27 aylık ve son 1 haftadır, öğlen uykusu öncesinde öğlen yemeği yemeye başladı ve uyku süresini 1,5 saate indirdi. Bu durumda aralardaki senin tabirinle "geçiştirme" için yedirdiğim yoğurt ve meyve miktarı azaldı. Ben durumdan pek memnun değilim. Pişmiş yemek yerine, çiğ yiyeceklerle beslenmesinin daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Ama sonuç olarak vücut onun vücudu, neyi ne zaman isterse öyle yiyor.

Neyse, sonuç itibariyle, 18-24 ay arasını deneyimlemediğin için öğün sayısını yadırgaman normal. Çocuklara kek, kurabiye ve şekerli muhallebi yedirilmesini ben de doğru bulmuyorum ama inan bana çevremde, benim kızım haricinde bütün çocuklar (istisnasız) unlu ve şekerli mamullerle besleniyorlar. Hele bir 18. ayınıza gelin, sana da soracağım oğlunun kek/kurabiye durumunu :)


ozgelif

Walla kim neyi açıkladı kim özel konuşmaları yaydı bilmiyorum da bir annenin beslenme düzenini eleştirmeden önce herkes özeleştiri yapmalı diye düşünüyorum.Hele bebeğinin yaşı küçük olupta ilerisi için yorum yapanlar zamanı gelince çok gülecekler eminim katı kurallarına.

Kendimden biliyorum çünkü. 1,5 yaşına kadar moda mod katı kuralların nasıl birerbirer yıkıldığını.

Gecenin birinde ertesi gün için sebze yemeği yapan da benim, yapamadığım üşendiğim akşamlarda koca bir tabak peynirli makarnayı kızıyla beraber zevkle yiyen de benim.

Öğlen yemeğinde sabahın köründe brokoli ve benzer sebze harmanlamasıyla çorba pişiren de benim, dışarıda ana-kız deli gibi gezerken ve eğlenirken dün çocuğa öğle yemeği yedirmeyi unutan  da benim.

Geçen gün pastane vitrinine ağzının suyu akan kızıma koca bi pasta ile öğle yemeği yediren de benim. tatilde marmarisin dehşet sıcağı altında öğle vakti ev yemekleri yapan lokanta arayan da.

Her pazar 30 km yol tepip organik pazara giden ya da Aydın dan haftalık sebze siparişi veren de benim, alışveriş arabasına doldurduğu abur-cubur ve diğer çikolatalarında olabildiğince masumunu eleyip alan da benim.

Çovuk büyüdükçe değişen şartlar,çocuğun talebi, bulunduğun ortam ya da koca bir pastayı yerken aldığı zevk bile değiştiriyor yeme düzenini. HEr çocuk ve annenin kurduğu bir sistem var ve ancak öneriler tavsiye ile ilgili kalmalı bence. İLave eleştririnin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Not: C.tesi günü kızıyla çay pasta-kek seansı düzenleyen ben de varım. ÇAy saatimiz çok eğlenceliydi bu arada :)

Ayrıca, pazar günü dolaşmaktan yemek yemeyi unuttuk, arabada uyuyunca öğlen yemeği yerine bolca akşam yemeği yedi :) Akşam yemeği sonrasında beraber madagaskar izleyip patlamış mısır,hazır puding ve kuruyemiş yedik itiraf ediyorum :) AMa o uyuduktan sonra pırasa ve semiz otu pişirdim gece gece. Hangisini yer bilemedim ikisini de üşenmedim pişirdim. Şimdi öğlen yemeğini unutup çocuğu aç bırakan ve akşam bissürü ıvır-zıvır yediren kötü annemiyim yoksa gece gece iki türlü sebze yemeğini pişirebilen iyi anne mi?mugmela


kuruyemisi nasil veriyorsunuz? ezmeden mi? ben 12 ayliktan beri cekirdekli herseyi verdim ellerine zeytin, erik vs ama kuruyemis vermedim versem mi?
benim kizlarim kalkis gunune gore degisir genelde 7.30-8.00 civari  sut icerler .1 saat sonra kahvalti ama minimum yumurta yok genelde peynir de yok yemiyorlar. sonra disari saati. 13 gibi ogle yemegi 14 uyku 2 saat genelde uyku.kalkinca sut.
sutten sonra biskuvi ya da meyve vs. 
18.45 gibi aksam yemegi. 20.45 sut 21.30 uykuya gitme baslangici  gerisi sansa!


CokBilmis

Ben 12. ayından bu yana her türlü kuruyemişi yediriyorum. İlk başlarda fındığı, bademi, fıstığı filan ikiye bölüp veriyordum. Zamanla nasıl yemesi gerektiğini öğrendi ama tam kaçınca ayında kendi başına bütün bütün yemeye başladı hatırlamıyorum.


CokBilmis

Azalır. Azalmalı da zaten. Aksi taktirde devasa boyutlara ulaşır. Ömrünün kaç yılını daha her ay 500 gr alarak geçirmesini istersiniz ki? :)


ozgelif

mango: İştahlı devam eder sanırım. Benim kızım da bebekken çok iştahlıydı.Halen iştahlı.Bazen benim kadar yer :) Önünde aldığım zamanlarda olur (Hain anne) Çocuk doktorumuza sormuştum hatta çok yemek yiyor nasıl olucak bu diye :) Sonra zamanla kilolar boya gitmeye ve yürümeye sonra da koşmaya başlayınca düzene girdi. Yeme aynı yeme ama kilolar hareket arttıkça gidiyor.

mugmela: Bütün kuruyemişe 1,5 yaş civarı başladık,önceleri bende ikiye bölüyordum,sonra baktım ikiye böldüklerimi üçer beşer ağzına atıyor :) Bebeğinin durumuna göre sen ayarlarsın.Ama yine de dikkatli olmak gerekiyor kuruyemiş konusunda bence.Cevaplamak için Üye ol