Bebeğim biberona alıştı emmiyor

Gamze_Fatih soruyor: 10

bebeğimle emzirmede resmen cıldıryo emmek istemiyo biberona alıştı o ağlarken bende ağlıyorm sinirden emmiyo diye :(((

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


mert_mert

kendini ne kadar kasıyorsun canım emmiyorsa bir şekilde ya sütünü biberonla ver yada kaşıkla..


Gamze_Fatih

iyide sagınca emzirikenden yarı yarıya az cıkıyo zamanla küser süt iki aya kalmaz kesilir gider dedier :(( zaten büyün gün sagısamda en fazla cıktıgı 80 cc falan onuda emerek alsa doyuyo ama emmzse mama takwiye etmek zorund kalyrm ama artık hiç emmiyo :((((


mert_mert

bence sen çok stres ediyorsun kasıyorsun kendini ve çoçuk emmiyor..canım emmediği dönemde mama takviyesi yaparsın sütünü sağarsın yine ..bence bu kadarda çok stres etme ..yengemin iki çoçuğu var ve hiç emmediler yani yudum almışlardır emerek.sonra hep sağdı çok zor oluyor sağmak evet ama emmeyince yapıcak birşey yok..uyurken dene birde benim oğlum 3 ay kadar emdi ara ara istemediğine uyuyunca verirdim memeyi..


Gamze_Fatih

stres yapıyorum çünki kv burnumdan fitill fitillll getiriyo emzirmedğm için huzurum tamamen bozuldu artk eşimde onun gbi konuşmaya başladı onun etkisinde kaldığı için doğum depresyonundan yeni çıktım beni yine sokacaklar bu depresyona baze boşwer diyorum ama kadın her gelmesinde laf sokaaaa sokaaaa sokaaaa üstelik herkesin içinde utancımdan yerin dibine giriyorum herkes ayıplıyo beni elimden gelenn fazlasını yapmak istyrm memeye geri alıştrmak için ne yapabilirim :(((((((((((((


chroma

Gamze, öncelikle sakin olmaya çalış lütfen :( Hani büyüdükçe dertleri de büyür derler ya, bence hiç öyle değil. Benim en zorlandığım, sinirlerimin en çok yıprandığı, en gergin olduğum dönem ilk 3 aydı. Etrafta canını sıkan ne varsa uzaklaştır (annemi ve KV'yi kovmuştum mesela evden, sonradan çok gergindim vs deyip özür diledim gerçi :P)

Eğer düzenli sağarsan sütün azalmaz, aksine sağarak sütünü arttıran pek çok anne var. Öncelikle kaliteli bir sağma makinesi temin et, ben en çok Avent'in manuel pompasında rahat etmiştim. İlk günler az gelebilir, sonradan düzene biniyor. Şu iki yazıyı okumanı öneririm:
http://tanyasecil.blogspot.com/2010/05/emzirmeli-mi-emzirmemeli-mi-konusuna.html

http://tanyasecil.blogspot.com/2011/01/sevgili-tanya-ne-yazdgnza-dikkat-ediniz.htmlGamze_Fatih

bendede chicco nun manuel pompa seti war şimdidlik her sagmada yanı 4 saatte bir 30 yada 40 cc cıkıyo buda günde enn fazla 80 yada 90 çıkıyo gece denemedim sağmayı hiç acaba mamaya kalktıgımda sagmalımıyım


Smryna06

İstersen gogus koruyucu kalkanla emzir once onu biberon sanir hem bir yandan da emerken kokuna alisir sonra kalkani yavas yavas cikarirsin ve mert55 hakli uyurken emzir ve cocugunun kv den hatta esinden onemli oldugunu unutma, senin stresin kucucuk bebege yukleniyor, kv nin umrunda bile olmuyordur cektiklerin.


fistikcik

Elbette kimse kendini stres yapmamalı, üzmemeli. Ancak "emmeyince yapacak bir şey olmadığı" kısmına katılamayacağım. Biberona alışan bebek için yapılacak çok şey var. Bunu Nurturia'da pek çok kez yazdım :)
Gamze, sizi anlıyorum, genç ve bebeğinize yalnız bakan bir annesiniz, stres kaynağınız fazla. Ama eğer bebeğinizi emzirmeye devam etmek istiyorsanız bazı önerileri dikkate almanız gerekiyor.

Daha önce pek çok kez bu kadar küçük bebeklere mama takviyesi yapılacaksa memeyi reddetme riskinin önüne geçmek için biberonla değil, kaşıkla verilmesi gerektiğini yazmıştım. (Size yazıp yazmadığımı şu an hatırlayamadım). Biberonun emilme şekli farklı,memeye göre daha kolay ve akışı sabit. Memeden fazla hızlı ya da yavaş süt geliyorsa bebekler bir süre sonra "ne diye memeyle uğraşayım" deyip biberonun kolaylığına alışıyor.

Emzirmeye devam etmek istiyorsanız bugünden itibaren biberon vermeye son vermeniz gerekli. Mamayı kaşıkla verin. Sterilze edilmiş, kenarları keskin olmayan bir çay kaşığı işinizi görür. "Mama nasıl kaşıkla verilir, dökülür" demeyin. Size zor görünebilir, ama bebekler rahatlıkla içerler. 1 hafta kadar en azından böyle devam edin ki biberona alışmasını unutsun. (Kaşığa başka alternatifler şunlardır : iğnesi olmayan bir şırıngayla, damlalıkla ya da Medela'nın bu durumlar için öngörülmüş Calma biberonuyla (ucu diğer biberonlardan farklı) bebeğe mama verebilir).

Bu esnada emzirme denemelerine devam edin. Bebeğinizle ten temasını arttırın. Mümkünse beraber uyuyun (en azından bazı uykuları). Üst kısmınızda kıyafetiniz olmadan bebeği omzunuza alın. Bırakın omzunuzu emsin. Siz ayakta iken, yavaşça sallanarak (bir müzikle birlikte dans eder gibi de yapabilirsiniz) bebeğin ağzını yavaş yavaş omzunuzdan önce kolunuza, sonra da memeye doğru yaklaştırın. Memeye bir kaç damla süt damlatılabilir. Bebeği ayakta ve sallayarak emzirmeye çalışın. Bazı durumlarda bebeğin dik konumda tutulması ya da annenin yatarak emzirmesi de işe yarar.

Başka bir işe yarayan teknik banyoda emzirmedir. Yanınızda yardımcı bir kişi olmak kaydıyla bebeğinizi kucağınızda banyo yaptırın. Yardımcı kişi bebeğinize yavaşça su dökerken siz de memeye yaklaştırın ve emzirmeyi deneyin. Bu tekniğe re-birth (yeniden doğum) adı verilir. Suyun varlığını anne karnındaki ortamı hatırlatır.

Size çok yardımcı olabilecek başka bir yöntem "Ek beslenme sistemi"dir. "Ek beslenme sistemi" Medela'nın bir ürünü. Ürün göğüs ucuna takılan ufak bir boru içeriyor, borunun bir ucu bir mama kabına bağlı. Bebek böylece memeyi emdiğini sanarken süt ile birlikte mama da geliyor ağzına. Bu ürünün amacı bebeğin süt gelmiyor diye sinirlenerek emmeyi bırakmasını önlemek. Böylece bebek emmeye devam ediyor. Süt üretimi uyarılıyor ve artıyor. Bir süre sonra borudan gelen mamaya gerek kalmıyor. Bu ürünle evlat edinen anneler bile emzirebiliyor.

Ürünle ilgili bilgi şu adreste mevcut :

http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html

Siz yeter ki pes etmeyin. Her zaman çözüm mevcut.

Not : Manuel pompayla verim alamazsınız, kısa zamanda iyi bir elektrikli pompa edinmenizi öneririm.chroma

Düzenli doktora götüryorsanız eğer bebeği doktora durumu anlat, eşini ve KV'yi uyarsın. Sütün artıp azalmasında en ama en önemli etken annenin ruhsal durumu.  Eğer olaylara müdehale edip, düzeltilmezse sütün hepten kesilebilir :( Ayrıca, mama vermekten de çok korkma. Tabi ki en güzeli anne sütü ama her zaman her anne için mümkün olmayabiliyor anne sütüyle beslemek (Öyle olsa zaten "süt annelik" diye bir kavrama gerek olmazdı) ama anne sütü yetmiyorsa çocuğu aç bırakmanın, hem çocuğu hem anneyi psikolojik olarak yıpratmanın bir anlamı yok.


Gamze_Fatih

chroma yemn ediyorum bu kadar rahatlatıcı bi yazı we yorumlar okumamıştım çok tşkler artık bi damla bile alsa mutlu olucam we her wakit buldgmda sagıp biberonla içmeye bayılan oğluma içiricem inşallah uzun süre içer :DCevaplamak için Üye ol