süt sağmak

nurcan_eymen_efe soruyor: 10

merhaba arkadaşlar,

uzun uğraşlarıma rağmen malesefe bebeğim beni emmeyi bıraktı.4 gündür sağıyorum ama günden güne azalıyor acaba sağarak ne kadar gider?yada nasıl sağarsam daha uzun süreli sütüm olur?
tşklr

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


usta_40firinekmek

Benim oğlum 4,5 aylıkken emmeyi bıraktı. Doğduğu günden beri anne sütü + mama ile beslendi. Zaten çok az olan sütümü 10 aylık olana kadar çekmeyi başardım. Ancak bunun için günde en az 4-5 kere süt sağdım ve sütün gitmemesi için ilaç kullandım. Amerika'daki doktorların süt artırmak için reçete ettikleri ve yan etkisi olamayan bir ilaçtı. Kişiden kişiye değişebilir belki ama benim hikayem bu... 


angelique

ben de ciftli pompa tavsiye edecegim. ikiz etkisi sebebiyle sutun azalmasini onluyor. ben ilk 3 ay bu sayede sirf anne sutu verdim kizima (bastan beri emmiyordu) bi suru de stok yaptim. fakat sonra 3 saatte bir sagmayi birakinca sutum azaldi. birakmasaydim devam ederdi saniyorum.


nurcan_eymen_efe

sağarken acımaya başladı sonuna kadar sağmalımıyım


ediluj

ben 3.aydan sonra işe başladığım için gündüzleri sağıyorum..çok azalma olmadı(ben azalmasını biraz iş stresi ve yorgunluğa veriyorum)..çok hızlı sağdığın için ağrı oluyor olabilir.bol sıvı almaya devam et,sık sağmaya çalış(2-3 saatte bir),birde sağarken oğlumun yüzünü,yaptıklarımızı anımsayınca süt daha fazla geliyor sanki:))


taburcu

Hangi pompa ile ne kadar süre sağıyorsunuz? Kaç saat aralıkla sağıyorsunuz?

İyi bir pompa (elektirikli ve mümkünse çift sağımlı) ile göğsünüzü doğru yerleştirerek 3 saatte bir 20 dk sağmanızı tavsiye ederim. Sadece sağarak bebeğini 1 yaşına kadar besleyen anneler tanıdım.

Her zaman süt aynı miktar çıkmaz, içtiğiniz su, beslenmeniz, uykunuz her şey sütü etkiler. Sağma aralarını açarsanız, sağma süresini kısaltırsanız sütünüz göğüsler boşalmadığı sürece azalır.
 
Pompa ile göğsünüz acıyorsa en yüksek modda çekim yapıyor olabilir misiniz?

Çift sağımlı pompa ile her iki göğsü aynı anda sağarak, öncelikle göğüsleri uyarmak için 1dk düşük modda, sonra yavaştan artırarak ve sona doğru yine düşük moda getirerek sağmayı tamamlayın.

Ben çiftli pompa ile her iki göğsümü aynı anda 15 dk bu şekilde sağıyorum. Sonra pompalardan birini iptal ederek orta modda göğsüme masaj yaparak 5dk daha göğüslerimi tek tek sağıyorum. Bakarsak her bir göğüs 20 dk sağılmış oluyor ama ben 25 dk harcamış oluyorum. Tekli pompa ile 40 dk alacak işlem 25 dk bitmiş oluyor.

Bebeğinize sık sık onu zorlamadan meme teklif etmeye devam edin. Genelde bebekler uykuda memeyi tutarlar. Bu şekilde memeye dönen bebekler var. Gündüz emmeyi kabul etmese de gece emerek devam eden bebeklerde var. Siz memeyi teklif etmeyi unutmayın.dilekmerto

bende 2 .5 aydır sağıyorum ..önceleri medela mini ile sağdım..ama canımı çok acıttı..şimdi ameda lactaline çift pompalı ile sağıyorum..hem daha hızlı ,hem de acıtmıyor..15-20 dk arası sağıyorum ..düzenli nerdeyse hep aynı saatte olmasına dikkat ediyorum..2.5 saate bir..sütün miktarı azalmadı..hatta arttı bile ...o yüzden bol sıvı,bol yeşillik(roka semizotu özellikle),bitki çayları ..stress yok(ay çok güldüm..o kadar stress yapmıştım ki...rüyalarımda bile süt görüyordum sadece) uyku,dinlenme ve küçük kuzu ile bolca vakit geçirmek işe yarıyor...sevgiler..


nurcan_eymen_efe

çok tşklr arkadaşlar.benimde rüyalarıma girior,süt sağıyorum falan:(daha sık sağarım bundan sonra.acaba kaç cc çıkıordu günde sizden.ben 150-200 cc anca çıkartabiliorum normal mi?daha sık sağsam daha çok çoğalır mı?günde 3 kez sağıyorum.geceleride 3 saatte bir sağmalımıyım?


taburcu

Gece emzirmeyi dene, bebeğin uykuda büyük ihtimal memeyi tutacaktır. Benim kızım da 2-3 aylıkken beni emmeyi reddediyordu ama geceleri emiyordu. Emmesi büyük kolaylık.

Gece süt üretimi daha fazladır. Tüm gece göğüsler boşalmazsa bu kadar uzun süre göğüste süt beklemesi süt üretimini düşürür.

Kızım gece emdiği için ben sağmak zorunda kalmadım ama bir arkadaşımın söylediğini paylaşayım. Arkadaşımın bebeğinin emmesinde sorun yoktu, o gece beslenmesine alışmasın istiyordu. Bu nedenle gece emzirmiyordu. Sütü azalmasın diye de 4-4,5 saate bir sağıyordu. Uykusunun açıldığını, zor uykuya daldığını, daha yorucu olduğunu söylüyordu ama bebeği 7-8 aylık olana kadar (ek gıdalara bayağı alışıncaya kadar) sağdı.

Göğüslerine hırpalama, moralini bozma,iyi bir pompa ile düzenli sağ. Sağma süreni 15-20 dk arası tut. Kaç cc çıktığına takılma. Bu süt onun bağışıklığı desteklemek ve beslenmesine katkı için. Ne kadar uzun süre verebilirsen o kadar iyi. Senin için önemli olan bu miktarı dengede tutmaya çalışmak olsun. Beslenmesi için gereken miktarın kalanını mamadan alır.

Benim bebeğim 12 aylık oldu. Gecen hafta ortalama sağdığım miktarı bu hafta yakalayamıyorum. Hergün değişiyor. Bununla moral bozmak gereksiz. Miktara takılmak stres yaratıyor. Emziren anneler diye bir grup var. Bu grupta günde sadece 60 ml sağabilen yine de sağmaya devam eden anneler var. Bebeğimin bağışıklığı için son damlasına kadar sağacağım diyorlar. Onlar bana şevk veriyor. Önemli olan senin moralin. Bebeklerin öncelikle annelerine ihtiyaçları var ve annelik sadece emzirmek değil. Sen elinde geleni yaparsın. Olduğu yere kadar.dilekmerto

nurcan..ilk kural miktara takmıyoruz..ne çıkarsa bebeğimiz için ..bir damla alsa bile kardır..her annennin sağdığı miktar farklı ..kimseyle kıyaslama kendini..eğer bebek seni hiç emmiyorsa düzenli bir şekilde 3 saate bir sağ..her gögsü 15-20 dakika arası süt gelsede gelmesede sağ mutlaka..benim de bebeğim 2 aylıkken emmek istemedi..gündüz sağdım..emmek isterse emzirip arkasına süt gelmese bile sağdım..geceleri uykuda emdiği için her iki gögsüde emzirdim..emmezse kalkıp sağdım..sağmak yorucu bir şey..gece emiyorsa sağma...düzenli ve vazgeçmeden ve azimle yap..sütün artması zaman alıyor..çemen otu tohumu denedin mi hiç..o da artırıyor.ben de emziren anneler grubunun üyesiyim..bu konu orada çok tartışıldı..bir bak istersen..sevgiler..


birsenf

benim oğlumda hiç emmedi diyebilirim ben 11 ay boyunca hep sağıp verdim maşallah kilolu da sütümde vardı ama ben kendime çok iyi baktım bol bol su içtim annem nerdeyse hergün helva kavururdu onu yedim mi çok su içerdim. hatta 11 aylıkken sağdığımda gelmeyince bitti sütüm sandım ama elimle sıkınca geliyordu makinenin bir aparatını tekrar aldım yok gelmedi bıraktım 3 yıl sonra makineyi başka birisine verince ondada süt gelmedi ve anladık ki makine bozukmuş eğer  bunu başta anlasaydım ben daha çok sağmaya devam ederdim.Cevaplamak için Üye ol