süt sağmak

nurcan_eymen_efe soruyor: 10

merhaba arkadaşlar,

uzun uğraşlarıma rağmen malesefe bebeğim beni emmeyi bıraktı.4 gündür sağıyorum ama günden güne azalıyor acaba sağarak ne kadar gider?yada nasıl sağarsam daha uzun süreli sütüm olur?
tşklr

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


derinnehir

kızlar özellikle taburcu arkadaşım yazılarınızı okudum biraz moral buldum bebeğim 4.5 aylık ve 3 haftadır emmiyor benimde yarı yarıya süt miktarım azaldı ve çok kafaya takıyorum moralsizim aklımın bi köşesinde hep bu süt olayı var.bende spektra 2 hastane tipi makina aldım ama inanırmısınız sağdıktan sonra sırtım ağrıyor.gögsümün kenarları kuru ve güçlü çekmekten yara oldu.o yüzden artık günde birkere sağıyorum. yazıları okuduktan sonra günde 4 -5 kere sağıcam ama süt gelmiyorki boş boş gidip geliyor,önceden gögsüm sızlardı süt daha çok gelirdi artık oda yok bende akapunktur dan randevu aldım pazartesi gidicem sinirleri uyarsın ve sütüm olsun istiyorum denemekten bişey olmaz bakalım allah kolaylık versin.mama yapmak,süt sağmak ne kadar zahmetliymiş annenin memesindeki mucizevi sütten daha önemli bişey olamazmış ilk kızımda hiç yaşamadığım için böyle şeyleri çok zor geldi bunlar herkese kolay gelsin


dilekmerto

sevgili derinnehir..bebeğin heniz çok küçük..yılma..ben sana kendimi örnek göstereyim..oğlum 2.5 aylıkken sağ gögsümü hiç emmek istemedi..ne yaptıysam almadı..sonra bir dönem soluda almadı..mama desen ağzına girince direkt çıkarıyordu..sağ gögsümü sağdığımda 10 cc süt belki çıkıyordu..nerdeyse pes edicektim..işe başlayacaktım ..ben sürekli sağdım..emdi sağdım..emmedi sağdım..gece gündüz demedim..düzenli  ve yeterince sağmak önemli.. inan vücut buna öyle alışıyor ki ..bol su içtim..(3-4 lt) yeşilliğ gerçekten abarttım..şimdi her iki gögsüde emiyor..5 aylık ve sadece anne sütü alıyor.. biraz süre alıyor sütün artması..akupunktura gelince ..bir arkadaşım yaptırdı ve faydasını gördü.. acupress denen bir yöntem var ..evde kendinde yapabilirsin..serçe parmağında (hani manikür sırasında makasla kesilen et kısmı var ya ) tırnakla derinin birleştiği dış köşeye basınç uygulamakata etkili oluyormuş..öyle söylemişti.. (anlatamadım bir türlü:)) bir dene istersen..


nurcan_eymen_efe

derinnehir evet zormuş mama hazırlaması insan yinede dayanır ama emmemesi insanı yıpratıor ben şimdi daha iyiyim biraz atlattım oda hala anne sütü verebildiğim için tabi.benimde sırtım çok ağrıo göğüslerimde öyle eskisi gibi süt inmior ama sağdığım süt bize yetior inş. azalmaz çoğalır sütlerimiz,başka bir sağma makinesi denesen.birde arkadaşların dediği gibi yavaştan hızlıya gidince daha iyi oluor.sık sık sağ ama faydasını görürsün.


taburcu

derinnehir her anne kendi süt savaşını veriyor. Azimli olmak yılmamak ilk şart. Öncelikle göğüslerinizi hırpalamayın. Ben de gerek kızımın yaptığı yaralar gerek doğru sağmayı bilmediğimden pompa ile kendi yaptığım deformasyondan dolayı bir ara göğüs koruyucularla sağmıştım. 

Pompayı göğsünüzü doğru yerleştirin. Çok yüksek vakumda çekmeyin. Önce yavaş vakumlatın. Süt salınımı başlasın sonra yavaş yavaş vakumu artırın. Bitirirkende yavaş yavaş vakumu düşürerek bitirin. Sağmadan önce ılık bir banyo, hafif bir masaj sağımı kolaylaştırır. Sıcak hayluyla göğüslerinizi sarmakta keza öyle.

Tekli pompa kullanıyorsanız bir elinizle pompayı tutarker diğer elinizle göğsünüze masaj yapın. Çiftli kullanıyorsanız 15 dakika çiftli sağımdan sonra bir pompayı iptal edip 5 dk da masaj yaparak tek tek sağın.

Sağarken suyunuzu için. Günlük su tüketiminiz 2 litre olsun. İyi beslenin. Moralinizi yüksek tutun. Bebeğinizle açık havada yapacağınız 15-20 dk'lık yürüyüşler ikinize de iyi gelecektir. Moralinizi güçlendirecektir.

Göğsünüzden hiçbir şey gelmiyorsa bile sağın. Bu önemli. Hiçbir şey gelmediği halde sağmak asıl sütün artmasını sağlayacak. Süt artışı bir günde oluyor ama bebeğinizi doyuracak miktara 1 günde ulaşılmıyor. Benim bebeğimi doyuracak miktara 2 aylık bir çaba sonucu anca ulaşabildim. Malesef çok çaba gerektiriyor.

Bazı göğüsler süt pompaların tepki verebiliyor. Bu sütü azaltıyor anlamında değil. Pompa ile sağılamıyor anlamında. Bu göğüsleri bile mutlaka pompalamak gerekiyor ki süt bezleri çalışsın. Pompa ile süt  bezleri çalıştırıldıktan sonra elle sağım yapıp tamamiyle göğüslerin boşalması sağlanmalı. Ben bile kimi zaman göğüslerimde doluluk hissediyorum pompa vakumladığı halde hiçbir şey çıkmıyor. O zaman elimle sağıyorum ve bir miktar daha süt geliyor.

Sağdıktan sonra sırt ağrısından bahsetmişsiniz. Sağarken iki büklüm durmayın, sırtınızı rahat bir yere dayayın. Kendinizi kasmayın. Bir de ilk bir kaç ay göğüslerin ağırlığı nedeniyle sanırım bu sırt ağrıları sadece sağarken değil emzirirken bile yaşanabiliyor. Mutlaka destek alın annelik tek başına kotarılacak bir iş değil. En azından eşiniz evdeyken sağım yaptınız vakit sırtınıza biraz masaj yapsın. Bu süt üretiminizi artırır. Süt artırma tekniklerinin içinde sırta masaj yapımı da vardır.

Şimdi benim için bunları söylemek kolay tabii. Ama bebeğim 3 aylıkken kendimi öyle inandırmıştım ki. Sağıyorum sağıyorum sütüm artmıyor. Sağıyorum azıcık çıkıyor. Süt yapıyor denilen her şeyi içtim yedim hiçbir şey olmuyor diyip duruyordum. Hani pes edecek olsam sebebim çoktu. Ama pes etmedim. Ek gıdaya geçtiğimiz de bile kızıma ek gıda teklif ettikten sonra emzirdim. Az emdiğini düşündüğümde ya da emmediğinde yine göğsümü sağdım süt azalmasın diye. En azından 1 yaşına kadar 1 damla da olsa anne sütü vermek ilk hedefimdi. Çok şükür ben bu hedefime eriştim. Allah size de nasip eder inşallah.

Süt sağma teknikleri arasında 20 dk her iki göğsü sağdıktan sonra 15 dk mola verip her iki göğsü 5 dk daha sağmak diye bir yöntem var. nurcan_eymen_efe'nin de senin de göğüs yaralarınız nedeniyle bunu tavsiye etmedim. Ama göğüslerinizi acıtmadan sağmayı başardığınızda bu yöntemi de uygularsanız. Daha hızlı tepki alabilirsiniz. Süt üretimi moralle direk bağlantılı. Göğsünüz acıdığında göğsünüzü bebeğinize vermekten sakındığınızda bile etkilenir. Dolayısıyla göğüslerinize iyi davranın.

Her ne olursa olsun. Bebeğinizi sıkmadan ara ara değişik pozisyonlarda, huzurlu bir müzikte, loş bir ışıkta ya da bebeğinizin uykusunda göğsünüzü teklif etmeye devam edin. Bebeği 6 aylık ve 10 aylık olana kadar sağmış iki anneden sonradan göğse dönme hikayesi dinledim. Değişik pozisyonları önerme sebebimse bebeği reflü olan ve bu nedenle emmeyi reddeden bir annenin eşinin yardımıya ayakta dik pozisyonda bebeğini emzirdiğini söylemesiydi. 


dilekmerto

sevgili taburcu..ne denebilir ki..ellerine sağlık..nihanbil

Taburcu süpersin.
Ben de 10,5 aydır sadece sağıyorum. Bir kaç sefer hariç hemen hemen hiç emziremedim diyebilirim ama mama da vermedim çok şükür ikizlerime.
7-8 ay ilk günden itibaren 24 saat boyunca 3 saatte bir 15 dakika sağdım ben, düzenli ve sık sağmanın kesinlikle çok büyük etkisi var. Bebeklerim 1 ay küvezde kaldılar onlar hastanedeyken ben evde gece saati kurup kurup kalkıyordum üç saatte bir. Sağdıklarımın bir kısmını hastaneye taşıyorduk günde iki kere, kalanları buzdolabında depoladım. O dönemki psikolojim ayrı bir olay tabi Hiyayemiz ,

http://kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com/2010/10/hem-ikiz-hem-premature-annesi-olmak.html

ve

http://kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com/2010/10/hem-ikiz-hem-premature-annesi-olmak-2.html

Son 2, 3 aydır göğüslerimdeki acıdan dolayı günde 8 kereden 4-5 kereye düştü sağmalarım, acıya dayanamıyorum çünkü. Kesinlikle çiftli pompa diyorum. Ama taburcunun yazdıklarını okuyunca yaptığım bir hatayı farkettim. En yüksek vakumda sağıyorum ben bu kadar zamandır. Şu anda berbat durumdayım, acı, ağrı, kanama vs. Demek bundan oluyormuş. 


nurcan_eymen_efe

yorumda bulunan bütün arkadaşlara ve özellikle taburcuya çok teşekür ederim tecrübelerinizi ve bilgilerinizi bizden esirgemediğiniz için.dediğiniz gibi moral moral moral herşeyin başında geliyor.ben süt sağarken ya kitap okuyorum yada nette emzirmeyle ilgili güzel yorumları okuyorum hem zaman geçiyor hemde daha çok süt gelior.insan oğlu zamanla herşeye alışıyor,bütün sorunları atlatabiliyor sadece umudu olsun yeter,umud olunca güçte oluor başarıda.derinnehirle birlikte bu zor günlerimizi desteklerinizle atlacağımızı umuyorum.ne kadar inatçı olduğumu emzirme konusunda öğrendim:)


muhammedebrarim

"Bebeği 6 aylık ve 10 aylık olana kadar sağmış iki anneden sonradan göğse dönme hikayesi dinledim"
Taburcu bu cümle o kadar heyecanlandırdı ki beni. Anlatamam size. Lütfen fırsatınız olduğunda bizimle de paylasın.
6 aydır ben de sağarak "sadece sağarak" besliyorum bebeğimi.ve bir gun emzirebilmek ümidini hic kaybetmiyorum.  Arkadaslar ,daha tecrubeli olanlar tüm detayları ile anlatmıslar. sağarken dikkat etmen gereken bir nokta da su ki: süt gelmese bile en az bes dakika daha sağmaya devam etmen. tekrar sutun gelmeye basladığını farkedeceksin. Ben ciftli pompa kullanmıyorum ,piyasdakilere nazaran daha kocaman :) bir süt sağma makinesi kullanıyorum. ama bu sekilde de ozellikle moralimle orantılı olarak artan ya da azalan sütümü sağıp gunde bir kez mama takviyesiyle bebeğime veriyorum.
Bol sütlü gunler herkese arkadaslarneslihan1

Arkadaşlar merhaba,

Yorumların hepsini okuyamasam da, benzer paylaşımlar olmuş sanırım. Ben de benzer bir süreç yaşamıştım. Sezeryandan sonra sütüm hemen gelmedi yeterince ama tabii o tecrübesizlikle ne kadarının yeterli olduğunu kestiremediğim için ve "asla mama vermeyeceğim, biberona alışmasın" şeklinde koşullanmış olduğum için çocuğun emip doyup uyuduğunu sanarak 3-4 gün geçirdik.  Bebeğim biraz emiyor, uyuyor falan ben de onun doyduğunu sanıyordum. Neyse  en sonunda tabii bebeğin ağlamasını diurduramayınca ve ateşi çıkmaya başlayınca hastaneye gittik. Meğer sütüm yetersiz olduğundan, mama ile de takviye yapmadığımdan dehidrasyon yaşamaya başlamış çocuk, susuzluk da ateşini yükseltmeye başlamış. Bu arada sarılığı yükselmiş. Yani bebeği besleyememem hepsini tetiklemiş maalesef. Vicdan azabımı düşünebiliyor musunuz?

Sütümü sağmaya başladım böylece ben de. İlk zamanlar 10 cc falan çıkıyordu benim de. Doktor bebeğin 3 saatte bir beslenmesi gerektiğini söylediği için ben de en geç üç saaatte bir, çıktığı kadar sağmaya başladım. Sağdığım sütü biberonla veriyordum ama her seferinde vermeden önce 1-2 dakika meme de verdim. Gerçi meme almayı hiç istemiyordu ama. Sanırım sütün gelmediği dönemde memeden süt çekmeye çalışıp çalışıp başarılı olamayınca, ardından da biberonla süt gelince memeyi iyice terketti. Ben yine de beyne uyarı gitsin, bebek de iyice unutmasın diye hep denedim. 7 ay falan tamamen bu şekilde devam etti süreç. Sütüm de fazlasıyla arttı. Sanırım yeterince sıklıkla sağmak önemli, memeyi tamamen boşaltıp beyne tekrar süt üret komutu veriliyor belki de. Bu arada biz biberon emziğini hep küçük numaradan kullanmaya devam ettik. Tam hatırlamıyorum rakamları ama sanırım örneğin 7 aylıkken diyelim ki 2-3 aylık emzik kullanıyorduk. Ve tahmin ettiğiniz gibi memeden sütü çekmek daha kolay geldi herhalde ki memeden süt içmesi arttı. Bir süre sonra da tamamen memeden alır oldu. Böylece 15 aya kadar anne sütü verebildim çok şükür.

Hiç yaşamamış olmayı isterdim ama tecrübesizlik bazı sıkıntılar yaşatıyor bebeğe de anneye de maalesef.  Sadece şunu paylaşmak isterim arkadaşlar en aktif sağdığım dönemlerde sütüm o kadar artmıştı ki buzlukta neredeyse yer kalmamıştı. Yani yılmayın, bir şekilde bebeğinize yetecek kadar sütünüz olur inşallah. Olmazsa da en azından elinizden geleni yapmış olursunuz.
Kolay gelsin, zor dönemler biliyorum ama o minik bebekler sağlıklı mutlu çocuklar haline geldikçe hepsine değdiğini anlıyor insan. Sevgiler..


taburcu

Merhaba muhammedebrarim,
benim kızım biberon aldıktan sonra beni emmeyi reddetti. Göğüse döndürme çabaları içinde haftalar geçirdim. Bu annelerle anneliğimin başına denk gelen bu dönemde hastanede emzirme odasında karşılaşmıştım  tanıştım. Araya zaman girince insan bazı şeyleri unutuveriyor. Örneğin neslihan1 yazınca aklıma geldi. 6 aylıkken bebeği emmeye dönen anne de biberonun deliğini hep en küçüğü tercih etmiş. 6 ayllıkken hala 1 aylık uç kullanıyormuş. Biberonun deliğini kendim genişletmemem için beni uyarmıştı. Geceleri emzirebildiğini keşfetmiş. Bende onun uyarısıyla geceleri emzirmeyi denemiş tuttuğunu görünce gündüz de uykuya daldırıp emzirmeye başlamıştım. Bana sık sık meme teklif etmemi ama onu huzursuz etmememi söylemişlerdi. Kucağımda dolaştırıp sakinleştiriyor öyle göğsümü veriyordum. Sık sık meme teklif etmiş. Bir gün tutuvermiş.

10 aylıkken bebeği memeye dönen annede sık sık meme teklif etmemi söylemişti. Önce sıkıyorum, süt çıkıyor, etrafına sürüyorum onu yatar pozisyona getirmeden veriyorum demişti. Nasıl tekrar emmeye döndürdü bilemiyorum. Ama aklımdan kalan yukarıdaki satırlardan bebeği yatar pozisyondan rahatsız oluyor da ona bir çözüm bulmuş gibime geliyor.

Kusura bakma fazla yardımcı olamadım. Ama her iki annenin de bana ısrarla söylediği bebeğimi sinirlendirmeden, onu huzursuz etmeden sık sık meme teklif etmemdi, uykuda emzirmemdi ki ben bunları yaparak çok şükür aşmıştım sıkıntımı.Cevaplamak için Üye ol