Ben nerde yanlış yapıyorum?

zaksungur soruyor: 10

uyku problemimizi çözemedik gitti. gece acıkıyodur dediler pirinç unu mama yediriyoruz. meme için kalkıyodur dediler, kestik. 1 hafta oldu. seni özlüyodur dediler, gün boyunca kucağımdan indirmedim sarıldık öpüştük. kendi kendine uyuyamama gibi bir problemi de yok. akşam uykusuna hiç bir zaman emerek geçmedi. dönem dönem değişti, salladık, pusetiyle koridorda gezdirdik ama yaklaşık 1,5 aydır emziğini ayısını veriyorum yatağa koyuyorum bir kuple de ninni söyleyip henüz uyanıkken odadan çıkıyorum. kesintisiz en az 4 saat uyuyor. gel gör ki gece 1-2 gibi uyanıyor ve en az 5-6 kere bu tekrarlanıyor sabah 6ya kadar. bazen süt içip geri yatıyor, bazen salıncakta sallanmak istiyor. bazen sadece pışpışlamak yetiyor. bazen de ne istiyor anlamak imkansız oluyor. anlayamadığımızda diş sıkıntısına veriyoruz hep ama bence o da değil. öyle olsa mesela 1 hafta sürer geçer, tekrar düzene oturur. büyüme hormonunun en fazla salgılandığı saatlerde benim miniğim uykuda olmuyor. çok üzülüyorum. boyu iyi ama kilosu az. en son iki ay önce ölçtürdüğümüzde 9,2 çıktı.

yaklaşık 2 haftadır tek uykuya geçti gündüz 2-3 saat uyuyor. gündüz uykusuna pusetinde hafifçe sallanarak geçiyor.

uzun oldu ama bütün verileri ortaya koydum :) şimdi bana söyler misiniz ben nerde yanlış yapıyorum?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


CokBilmis

Aslında bu sorunun en basit çözümü: birlikte yatmak.

Ama size ne kadar uygundur bilemiyorum.

Gece emziriyor musunuz?


selencem

Birebir ayni sorun var, beraber yatmak daha da cok uyanma sebebi :(


zaksungur

zaten 13 ayıktan beri hemen hemen sadece geceleri emiyordu onu da bıraktık. beraber yatmayı da denedik, olmadı.

yalnız olmadığımı bilmek de güzel. bazen napalım bunun da huyu böyle diyip kendimi teselli ediyorum. ama bazen de kabullenemeyip çareler aramaya başlıyorum.

uykusuz anneler klubüne baktım hep çözmüşler, o yüzden bi gaza geldim bugün galiba :)


ipegim

Aynı durumdayım doğduğundan beri uykuları düzenli, belirli saatlerde uyur uyanır, gece uykusuna da kolay geçer ama minimum 2 kere uyanır. Aslında uyandığında uykusunu açmıyor 1-2 dakikada tekrar dalıyor ama kesinlikle de uyanıyor.

mar, haklısın biz hatayı ilk uyandıklarında yanlarına gitmekte yaptık, artık alıştığı için beni ya da babasını görünceye kadar ağlıyor sonra arkasına dönüp uyuyor. Bunun çözümü yok galiba kendi bırakıncaya kadar sanırım buna da şükür diyip bekliyoruz..

 


fistikcik

Geçen gün Fransa'dan bir arkadaşımla konuştuk. Şimdi kocaman olmuş oğlu bebekken emmediği, kendi kendine uyuduğu, annesi ağlamalarında yanına gitmediği (ki bunun için arkadaşım bugün yanlış yaptığını düşündüğünü söyler) halde 2 yaşına kadar gece uyandığını anlattı.

Demek ki bazı çocuklar 2 yaşına kadar gece kesintisiz uyuyamıyor. Memeden kesmek tam çözüm olmuyor.

Kızımla birlikte uyuyoruz. Gece 2-3 defa uyanıyor (diş çıkarma ya da başka bir sıkıntı varsa daha fazla). En azından emip hemen tekrar uyuyor, ben de yataktan kalkmamış oluyorum. Bu durumda benim bulabildiğim tek çözüm bu oldu.nurus

peki süt içiyor mu oğlunuz? yada devam sütü?


saat 02-03 gibi mesela 170-200 cc. gibi ne içiyorsa hazırlayıp verseniz eline.üstüne de suyunu içip tekrar dalmaz mı acaba uykuya ??gece beslenmelerini doktorlar önermiyor,aslında bende çok uygun görmüyorum gecenin bi saati şiş bir mideyi kim ister ama işte.bebecikleri anlamak mümkün değil..en azından bir süre uyku düzeninin oluşmasına yardımcı olur..

kızım benim mememe çok düşkün bir bebek değildi.7-8 aylıkken gece 1 kez saat 03-04 gibi 200 cc.lik devam sütü içip dalardı yine.ocak-şubat ayında devam sütü,inek sütü oldu.mayıs gibi gece biberonunu kestim o saatlerde sadece su verdim zaten havalar da ısınmaya başlamıştı.ama bir dönem azı ve köpek dişleri nedeniyle sık uyanır olmuştu.o nedenle bende 2-3 akşam calpol verip yatırıyor,2-3 akşam da vermiyordum..dişler çıkınca da sıkıntısı bitti.zaten yazda bitiyor.bizimde emzik sorunumuz vardı şükür onuda atlattık.şimdide her sabah kurulu saat gibi 05. te uyanıyor.anne kız oturma odasında kanepede yatıyoruz.baba ile aramızda asla yatamıyor uyuyamıyor.birlikte yatmak her bebeğin tercihi olamıyor..


lalena

Nasil yardimci olabilecigimi bilemiyorum.cunku bizde buna benzer bir durumdayiz.genellikle tek cozum emsin emmesin memede tutmak oluyo.bu saatlerce surebiliyo.kucagima alayim yafa yaninda yatayim yetmiyo.hatta bazen meme bile cozum olmuyo.meme vermeye caliyorkrn tepis tepis kucagimdan firlicak gibi oluyo.bir huzursuzlugu var diye uzuluyorum.bazen de bende sizin gibi benim bebegimde boyle diye kabulleniyirum.uykusuz ve bel sirt agrilarimdan dolayi saatlerce emzirme faslindan sonra gune yorgun basliyorum.bu seferde gunduz bebegime verimli olamiyorum diye uzuluyorum.bi care diliyorum.ama henuz bulmus degilim.zamana birakiyorum.umarim kuzucugumun guzel guzel uyuyacagi ve istahla yiyegi gunler yakindir.i


iflah_olmaz

artık benim yazmaktan pilim bitti:-))bu sıpaların bişeyi yok sadece huysuzlar uyumayı sevmiyolar.benimkide aynıııı.uyumuyyor.gece 5-6 kalkıyor.bittik.ama saldık da.4-5 yaşında nasılsa uyucaaz:-)))asusahin

Su vermeyi denediniz mi? Aynı sorunu bende yaşadım. Annemin tavsiyesiyle uyandığında su verdim. Koca bir bardak suyu bir dikişte içti. Yavrum susuyormuş. 


zaksungur

devam sütünü sevmedi bizimkisi, günlük süt içiyor ama o da biberonla değil çay bardağıyla. gece de böyle istiyor. bir gece salıncağa götürmeyim dedim yaygarayı kopardı, iyice bağırıp uykusu açılmasın diye mecburen istikamet salıncak oldu.

bir de öyle vıklamak değil basbayaa ağlıyor.

bence de benimkinin modeli de böyle diyip kabullenmek galiba tek çare. bizim gibiler olduğunu duyunca kabullenmek daha kolay geliyor. çok teşekkür ederim:)

 Cevaplamak için Üye ol