Ben nerde yanlış yapıyorum?

zaksungur soruyor: 5

uyku problemimizi çözemedik gitti. gece acıkıyodur dediler pirinç unu mama yediriyoruz. meme için kalkıyodur dediler, kestik. 1 hafta oldu. seni özlüyodur dediler, gün boyunca kucağımdan indirmedim sarıldık öpüştük. kendi kendine uyuyamama gibi bir problemi de yok. akşam uykusuna hiç bir zaman emerek geçmedi. dönem dönem değişti, salladık, pusetiyle koridorda gezdirdik ama yaklaşık 1,5 aydır emziğini ayısını veriyorum yatağa koyuyorum bir kuple de ninni söyleyip henüz uyanıkken odadan çıkıyorum. kesintisiz en az 4 saat uyuyor. gel gör ki gece 1-2 gibi uyanıyor ve en az 5-6 kere bu tekrarlanıyor sabah 6ya kadar. bazen süt içip geri yatıyor, bazen salıncakta sallanmak istiyor. bazen sadece pışpışlamak yetiyor. bazen de ne istiyor anlamak imkansız oluyor. anlayamadığımızda diş sıkıntısına veriyoruz hep ama bence o da değil. öyle olsa mesela 1 hafta sürer geçer, tekrar düzene oturur. büyüme hormonunun en fazla salgılandığı saatlerde benim miniğim uykuda olmuyor. çok üzülüyorum. boyu iyi ama kilosu az. en son iki ay önce ölçtürdüğümüzde 9,2 çıktı.

yaklaşık 2 haftadır tek uykuya geçti gündüz 2-3 saat uyuyor. gündüz uykusuna pusetinde hafifçe sallanarak geçiyor.

uzun oldu ama bütün verileri ortaya koydum :) şimdi bana söyler misiniz ben nerde yanlış yapıyorum?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Aysegul_

2.5 yaşında. hala geceleri kalkıyor ve çoğu zaman ağlıyor da. artık uyansın kaç kere ama ağlamasın noolur modundayım.  son 1 aydır da uyumıcam lafını öğrendi. öğlen ve akşam uykusundan önce, gece uyandığında sürekli uyumıcam uyumıcam işte deyip duruyor - çoğu zaman gözünden uyku aktığı halde. hepimize sabır diliyorum


Kutay5209

  Beraber uyuyan anneler,ben de oğlumla beraber uyuyorum en az 3,diş ve başka problemi varsa 5-6 kez uyanır.
  Ben çalıştığım için ve azcık da rahattan:) 5-6 kez uyanırsam çok kötü olurum.Yanımda uyuyunca çok etkilenmiyorum tabi.
 Bu konuda çok tepki alıyorum,çok yanlış yaptığımı,ayırmam gerektiğini söylüyorlar.Ben de istiyorum yatağında yatsın,biz de döşekte sürünmekten kurtulalım;ama kocaman döşeğe alışan oğlum nasıl park yatağa sığar şüpheli:)
  Sizce yanımda yatırmam ne derece  doğru ya da ne derece yanlış?


Sanemm

Sabit bir yöntem yerine o kadar çözüm üzerine yöntem denemişsiniz ki benim kafam karıştı bebeğin kafasının karışıp karar verememesi gayet normal. Sadece bir yöntem seçip bu yöntem üzerinde sebat etseniz başarıya ulaşırsınız sanırım.


neretva

Kendi kendine uyuyabiliyor olması güzel. Gece 12-1 gibi bebeler asıl gece uykusuna, derin uykuya geçerler. Mesela bizimki bu saatlerde yatağında bir-iki döner, bazen kendi uyumaya devam eder, bazen su vermek veya ninni söylemek gerekir. Ama o derin uykuya geçtikten sonra genelde sabah 5'e kadar falan uyanmazlar. Sizin durumunuzda aklıma iki şey geliyor. Hani diyorsunuz ya her sefer farklı birşey yapıyoruz. Bazen ne istediğini bilmiyoruz. Belki o da bilmiyor. Bakalım bu sefer ne yapacaklar deyip uyanıyor. Gece birtakım aktiviteler olduğunu öğrendiyse sırf bunun için bile uyanabilir. Gece uyandığında uyguladığınız sıkıcı bir rutininiz olsun ve hep onu uygulamayı deneyin. Yani mesela ışık kapalı, odaya giriyorsunuz, şşşş uyku vakti, kapayalım gözümüzü diyorsunuz, su verip sırtını okşayıp çıkıyorsunuz. Bağırınca gene aynısını yapıyorsunuz. Bir numara yokmuş bu gece uyanmalarında deyip uyanmaktan vazgeçebilir. Ama bahsettiğim rutini belki gecede 100 defa yapmaya hazır olmalısınız. İkinci bir ihtimal de bebeğinizin karakter yapısı. Yemek yemesi de sorunlu mudur? Yemek seçer mi? Başka çocuklarla arası nasıldır? Bebeğinize objektif olarak bakıp karakterini tahlil ederseniz ne söylersiniz? High-need, spirited falan diyorlar ya. Belki karakteri böyledir. O zaman tek çare ya siz onun odasında yatacaksınız ya o sizinle.


nadia

Ben alakali ama baska bi sey soracagim. Acikcasi ben artik umudu kestim, ugrasmiyorum. En kotu ihtimal hic bi uyku egitimi almasalar bile ne zman uyur bu bebekler? 3 yas mi?4 mu? Ona gore kendimizi hazirlayalim bari
Cevaplamak için Üye ol