DÜŞMEYEN ATEŞ

egedenizi soruyor: 5

Deniz dün akşamdan beri ateşli.39,5 dereceyle acile götürdüm, iğne yaptılar.Ateşi düştü ve rahat uyudu ama gece 3 civarında bir yükseldi ki düşürmek mümkün olmadı.Ên fazla 38'e düşürüyoruz sonra yine 39'a çıkıyor.
Doktorumuz boğaz enfeksiyonu olduğunu söyledi, fitil ve ekstradan dolven de vermemi söyledi.3 gün sonra geçmezse getirmemezi istedi.Bunları kullanmama ve ılık duşlara rağmen düşürmeyi başaramadık henüz.İştahında çok fazla problem olmadı,az çok yiyor ama şurupları içmemek için de direniyor:( Döke saça içirmeye çalışıyoruz.
Şu an uyuyor ama yine 39 derece ateşi.Bu ateş ona zarar verir mi? Yoksa savunma mekanizmasının çalıştığını düşünerek biraz rahat mı olmalıyım?
Tüm moralim alt üst oldu, ilk defa böyle oluyor ve ben ne yapacağımı şaşırıyorum artık:(

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CiciAnne

bu aylarda genellikle 6. hastalık çıkıyor inatçı ateşin altından 3 gün sürüyor onun ateşi de sonra döküntüsü oluyor. Ada için salonun ortasına şişme havuz koymuştuk uyanık olduğunda onun içinde oynuyorduk. Doktorun verdiği ilaçları dönüşümlü halde kullanmıştık. Gerçi doktorunuz enfeksiyon kaynaklı olduğunu söylemiş; duş ve ateş düşürücüler dışında yapılabilecek bir şey gelmedi aklıma benim de.

Çok geçmiş olsun.


julyasia

geçmiş olsun

cici anne nin dediği gibi 6. hastalık olabilir. kızım da 9 aylıkken 6. hastalık geçirdi. kan tahlilleri temizse ve görünürde başka hastalık yoksa büyük ihtimalle o hastalığı geçiriyordur. bizde de 5. günün sonunda ateş düşmüş ve vücudunda döküntüler oluşmuştuozlem3

viral hastalıkların hemen hemen hepsi 3 gün yüksek ateş yapıyor. Merak etmeyin 39 derece küçük çocuklar için çok da tehlikeli değil. Kızlar 6. hastalık geçirdiğinde ödüm kopmuştu. Günler geceler boyunca düşmeyen ateşle kıvranmıştı yavrularım. Sonra da asyalı ve cicianne'nin dediği gibi döküntüler oldu.


Ve doktorunuzun söylediği ateşli viral boğaz enfeksiyonu da geçirdiler. Antibiyotik almadan (zaten viral hastalıklarda etkisiz) atlattılar 3. gecenin sonunda. Ama başımıza bakteriyel enfeksiyon da geldi. 3 geceden sonra ateş düşmeyip belirtiler kötüleşince  "aa bakteriyelmiş, antibiyotik başlayalım" dendi ve ilk birkaç dozdan sonra çocuklar hemen toparlandı.

Bütün bunları anlatıyorum çünkü anne olarak bize düşen şey soğukkanlılığımızı kaybetmeden, panik yapmadan hareket etmek.  Demirin dövülerek çelik olması gibi, çocukların bağışıklık sistemi maalesef, hastalanarak, ateşlenerek mikroplarla başetmeyi öğreniyor. Artık çocuk doktorları 3 gece ateşlendirmeden müdahele etmiyor. 


septik

Bizde de benzer durum haziran ayında olmuştu. 6. hastalık.4 saatte bir alınan ateş düşürücü yetmiyordu.4. gün döküntüler başladı ve ateş kendiliğinden düştü.


egedenizi

Hepinize çook teşekkür ederim.İyi ki varsınız! Her ne kadar bilsek de bazı şeyleri içimiz rahat etmiyor.Cevaplarınız benim için çok önemliydi, gerçekten rahatladım.Korkulacak bir şey yok o halde, umarım biz de bir an önce atlatırız.Cevaplamak için Üye ol