13 aylık bebeğim köfte-makarna-pilav gibi yemekleri yemiyor

mcengizl soruyor: 8

Merhaba,

Aras henüz 1 yaşını yeni doldurdu. 5. aydan itibaren katı gıda tüketiyor.O zaman da çok zorlanmıştım hala uğraşıyorum diyebilirim. Çok yemek seçiyor, aslında çiğnemeyi gayet güzel biliyor ama yabancı olan hiçbir tadı yemiyor, alışmıyor. Doktorumuz çok uzun zamandır köfte vermemi söylüyor ama hergün bir köfte heba olmasına rağmen bir türlü yediremedik.Ne makarna, ne pilav, ne de tek parça bir börek..Sadece püre olan sebzelerden canı isterse yiyor, sabahları kahvaltısına bayılıyor. Yumurta,peynir,tereyağ .. işte klasik karışımı veriyorum. Ekmek dahi koydurmuyor, sadece 7 tahıllı ya da 8 tahıllı ballı katılınca yiyor. Ama bebe bisküvisini, galetayı, simiti eline alıp güzelce yiyebiliyor.Doğduğundan beri reflü ve inek sütü proteini alerjisi ile uğraşıyorum. yedirebildiklerim zaten kısıtlı ama kısıtlı olanı da yemiyor. 
Su içmekten de hiç hoşlanmıyor, ne yaptıysam olmadı.
Benimle aynı sorunu yaşamış olanlarınız varsa tecrübenizi paylaşırsanız memnun olurum.
Müge 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


bnycan

yavaş yavaş alışıyorlar bizimkide canı isteyince herşeyi yer istemeyince en küçük lokmada bile öğürür hemen.. her bebek mutlaka bir şekilde alışıyor ben hiç 4-5 yaşında püre yiyen görmedim :))


GOGO05

köfte olarak yemiyorsa çorbasına koyun kıymayı makarna yerine kuskus pirinç pilavı yerine köftelik bulgurdan bulgur pilavı yedirebilirisin oğlum bu sayede yemeye başladı azıcık azıcık ama hala 10,5 kilo:)))


praticus

benim oğlumda köfteyi vs.iştahsız yer bende minik minik yuvarlayıp yaptığım yoğurt çorbasının içine atıp pişiriyorum haşlandığı için yumuşak ve ezilebilir oluyor belki sizinki de sever.


bnycan

bende köfteyi kıyma,pirinç,isoğan olarak hazırladım buzluğa 2şer tane yemeklerine katıyorummert_mert

canım biz daha bu tür besinleri yemeye 2 ay filan oldu başlayalı:)) yazdıklarını okuyunca şaşırdım ben o tür gıdaları yemeğine katıpta veriyordum oyalanması alışması için eline veriyordum ama öle yeme bekleme bir iki ısırıp yalayıp bırakabilir ..oğlum şuan 2 yaşında önüne makarna koyunca çatalla yeni başladı yemeye hatta pilavı bile çatalla yiyor tane tane :)) köfte tarzı tost olsun ne bilim senin yazdıklarına biz daha yeni rayına oturduk..çok erken acele etme ..


mert_mert

yemesini istediğin şeyleri çorbasının içine at ..ben ciğeri mercimek çorbasının içine koyuyorum bazen ayda bir kere.zaten her yemeği kıymalı tavuklu oluyordu ekstradan yemesi için zorlamadım..illa pilav yemesi gerekmiyor pirinçli tavuk çorbası olabilir yayla çorbası olabilir.sadece nohut yemeği çok ağır geliyor sürekli pat pat gaz çıkarıyor bende tavuklu çorbalarının içine yarım avuç koyuyom vitamini alsın yeter...


EDAVOLKAN

aynı sorunu bende yaşıyorum sabah kahvaltı zaten tam olarak sıkıntı her sabah aynı şey yumurta ekmek,peynir ekmek bal dokunur diye vermekte hala tereddütlüyüm zeytini oğlum sevmedi başkada yiyecek şey kalmıyor.ara öğünlerde meyve veriyordum son günlerde meyve yemiyor.etin içine girdiği hiçbir yemeği rondo yapsamda yediremiyorum.en sevdiği şey tarhana çorbası zaten onuda yemese aç gezecek.benimle benzer sorunları yaşayanları görmek beni rahatlattı umarım bu bir süreçtir ve sevgili yavrularımızın iştahlı günlerine en yakın zamanda kavuşuruz.


iflah_olmaz

aras da köfte yemez:-))kıymayı öğürür:-))ben parça  et alıp düdüklüde haşlıyorum.rondodan geçirip tarhana vs.çorbalarııınnın içine katıyorum.dene:-))


Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

2ay 10 gunluk bebek 3

berrak12
Son: berrak12,

Tuvalet eğitimi 3

s_gur_s 2Y
Son: s_gur_s,

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4

Uyku düzeni ve pınar sibirsky 2

yaseminil 2A
Son: atomkarinca,