Bitmeyen ev işleri....

akasya2213 soruyor: 10

Herkese merhaba

Son günlerde resmen bunalımdayım. 7 yaşında bir oğlum  hiçbirşeye elini sürmeyen bir kocam ve bitmeyen ev işlerim var. 8.30 17.30 çalışıyorum. 3 haftada bir temizliğe yardımcı alıyorum.  Ama hiçbirşey tam olrak istediğim gibi degil ya yemeğimiz olmuyor ya çamaşır ütü aksıyor ya da hepsi.... Artık iyice mutsuz olmaya başladım kendime hiç zaman ayıramadığım gibi birde üstüne çok yorgunum. Pratik önerilere ihtiyacım var. Sizler nasıl bir program yapıyorsunuz. 

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Nurcancan

Merhaba, yardımcıyı her hafta yarım gün alma imkanınız var mı? ütü falan çoksa ancak o şekilde hallolur.. hem de  ev işleri çamaşır düzene girmiş olur. 

yemeği haftasonu birkaç çeşit yapıp dolaba atarak halledebilirsiniz belki. bir arkadaşım yemek pişer pişmez kavanozlayıp (konserve mantığındaki gibi) kaldırıyordu..salata yapıyorsanız da haftasonundan yıkayıp iyice kurulayıp iyi bir saklama kabında 3-4 gün dayanır. 1-2 günü balık kurtarabilir. börek-poğaça-kurabiye gibi şeyler yaptığınızda fazla fazla yapıp buzluğa atabilirsiniz, bazı günler çayla yenebilir.

tabi bazı şeylerde de eşinizi işin içine katsanız süper olur.

allah kolaylık versin... 
ayazlali

Nurcancan güzel öneriler vermiş. Buzluğa pişmiş nohut, küçük köfte, pişmiş buğday atıp çorbalara katabilirsiniz. Bazı günler omlet yapabilirsiniz akşam yemeği olarak. Ben de haftada bir gün birkaç yemeği çok çok yapardım, onları yerdik hafta boyunca. Annemler de biz küçükken öyle yaparlardı, ikisi mutfağa girip yemek yaparlardı hafta sonu, hafta içi ikisi de çalışıyorlardı.

Şu anda benim küçük çocuğa bakmak için bize bakıcı geliyor, çocuk uyurken de yemek yapıyor, bizim için çok iyi oluyor. Siz de haftada birkaç gün yemek yapmaya günde birkaç saat birini tutabilirsiniz. Özellikle kendi okula giden çocuğu olan ev hanımları için çok uygun bir iş bu, eminim çevrenizde vardır. Bence paraya kiyip yardımcı tutun, insan dünyaya bir defa gelir, madem kocanız hiç yardımcı olmuyor, siz kendinizi kurtarmaya bakın. Kolay gelsin! 


ayazlali

Bir de ütüyu temizliği boşverin, ya da sadece mutlaka ütülenmesi gereken şeyleri utuleyin, gömlek mesela. Sadece tuvaleti mutfağı temizleyin mesela, diğer yerler üç haftada bir temizlense de olur. Ya da rahat etmiyorsaniz temizlik için de daha sık çağırın birini. Siz rahat ediyorsanız ama kocanız rahat etmiyorsa daha sık gelecek birini o bulabilir. Ayrıca bunları kocanizla konuşun, kimse bu dünyaya ben ev işi yapayım diye gelmiyor. O yapmak istemiyor, siz de istemiyorsunuz, Ama siz yapıyorsunuz, bu haksızlık. İkinizin de yapmak istemediği işler için dışarıdan birini tutacaksınız. Parası çok mu geldi? O zaman iş paylaşımı yapacaksınız. Adil olan bu.


akasya2213

nurcancan teşekkür ederim öneriler için.

ayazlali size de teşekkür ederim. ve bir şey eklemek isterim. her şeyi anlatım da "Bence paraya kiyip yardımcı tutun" böyle bir cümleyi anlayamam. Hiç tanımadığınız bir insana böyle bir cümle nasıl kurdunuz acaba? nasıl böyle bir kanıya vardınız paraya kıyamadığım kanısına? benim çok şükür böyle bir sorunum yok ama ya olsaydı? sizce beni acıtmaz mıydı bu cümleniz.

her neyse....belki de ben çok ince düşünüyorum.ayazlali

Pardon, hiç öyle bir anlam vermek istemedim, çok özür dilerim. Parayı boşverin anlamında söyledim. Kesinlikle kıyamıyorsunuz demek istemedim. Ne bileyim, ev, araba falan almak için para biriktiriyorsaniz (örnek veriyorum, siz öyle yapıyorsunuz demiyorum), onları boşverin, parayı yardımcı için harcayin, demek istedim. Tabi ki bu benim şahsi fikrim. Kendi şartlarım, kendi tecrübelerim kaynaklı. Elbette ki sizin özel şartlarinizi bilemem, çok haklısınız. Kesinlikle rencide etmek istemedim, aklımın ucundan geçmedi, hatta yaşadıklarıniz çok tanıdık geldi bana, o yüzden kendim nasil çözüm bulduğumu söyledim. Açıkçası çocuklardan önce paramı yardımcı için vermek bana mantıklı gelmiyordu, ama artık geliyor. Yani eskiden olsa parayı bunun için değil de ne bileyim ev almak için kullanayım,biriktireyim derdim.akasya2213

yok hayır estağfurullah hiç özür beklemedim. sadece biraz garip geldi bana bu cümle. Bilerek isteyerek yapmadığınıza eminim.


fatos

Sizi çok iyi anladım çünkü benimde 9 yaşında bir oğlum ve hiç yardımcı olmayan bir eşim var. İşin haksızlığa uğramış gibi hissetme kısmına diyecek sözüm yok. Bende çok haksızlığa uğradığımı düşünüyor ve eşime sinirleniyorum. Bunun dışında haftada yarım gün temizlik için birini alıyorum ve onun dışında temizlik yapmıyorum. Çamaşırları cuma akşamı yıkıyorum ve cumartesi öğlene kadar ütüyü hallediyorum. Yemekleri akşam yapıyorum. İki gün yetecek şekilde yapıyorum genelde ve öğlen de evden götürdüğüm için öğlen için de bir şeyler hazırlıyorum. Fazla yaptığım şeylerden buzluğa atıyorum. Haşlanmış bakliyatlar çok işimi görüyor. Meyve ve yeşillikleri yıkayıp saklıyorum ve kullanırken kolay oluyor. Hiç yemek olmadığı günlerde yoğurtlu erişte ya da mercimekli bulgur pilavı gibi kolay yapılan şeyler kurtarıcı oluyor. Ha bunları yapınca da yoruluyorum tabi gene de. Ancak oğlum uyuduktan sonra bir-iki saat kalıyor geriye. O da yorgunlukla tv karşısında geçiyor.


akasya2213

fatos cevap için teşekkür ederim. az çok benziyor rutinlerimiz. bende cuma akşamı çamaşır asar cumartesi ütü ve mutlaka 2 çeşit yemek yapar pazar kalan işler duşlar ve hafif aperatif yiyecekler hazırlarım. sanırım beni üzen şu bir gün biraz kötü hissetsem kendimi ve o günün işlerini aksatsam hoop bütün haftanın düzeni bozuluyor. can sıkıcı değil mi? ya da bir cumartesi pazar aylak aylak gezmek istiyorum :)))

bir de biz de şöyle bir sorun var. oğlan da çok yemek seçiyor. buzluğa stok yapabildiğim yemeklerin bir çoğuna burun kıvırıyor, söyleniyorum bende.ama büyünce bana her konuda yardım edecekmiş:))

size de çok kolay gelsin...Desario

Arkadaşlar hepimize Allah kolaylık versin. Çocuk doğurıyor, bakıyor, büyütüyor, çalışıyor, bir de üstüne ev işi yapıyoruz. Siz de bazen "Koca ne işe yarar?" diye düşünüyor musunuz? Peygamber devesi miydi çiftleştikten sonra erkeğin kafasını koparan, çocuk olduğundan beri kendi kendime bunu düşünüp gülüyorum bazen :) Kusura bakmayın sorununuza pek çözüm getiremeyeceğim ama doldum artık. Yardımcı olmayan koca ne demek, zaten ortak sorumluluğu sırtlamaya niyetliyiz, sadece yardım istiyoruz, onu da yapmıyor demek. Bi tane de bende var evet. 

Not: FlyLady sistemini çok övenler vardı internette, denemedim ama isterseniz bi bakın. Benim çözümüm inatlaşma ile koyverme arası bi yerde şimdilik. 


akasya2213

desario güldürdünüz beni:)  size de çok kolay gelsin. bu arada sanırım ikinci bebek geliyor. sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum:)Cevaplamak için Üye ol