ACİL ! bebeğimi babanneye bırakma

pegy soruyor: 10

kasım ayında işe başlıycam oğlm tam 5 aylık ve sürekli emiyor.Biberon almıyor sütümü kendi annem uykuda biberonla veriyordu hergün evde deniyorum bazen başarıorum bazen hüsranla bitiyor. kendi annem başka şehirde yaşıyor oğluma babannesi bakacak ve ben çok endişeleniyorum. Bakamıycakmış gibi geliyor. Oğlumla vakit geçirsin diyorum alışsın başbaşa kalacaklar ama ona göre gerek yok alışır. oğlum bu ay insanları tanımaya ayırt etmeye başladı ben olmayınca ağlıyor. Nasıl olacak bilmiyorum işten ayrılmayı bile düşündüm yada 1 ay daha ücretsiz izin talep edicem tabi verirlerse. Eşim ise ne kadar geciktirirsem işe başlamamım o kadar zor olacağını söylüyor.40 günlükken işe başlıyanlar var. kayınvalidem acıkınca mecbur alıcak biberonu diyor ben o kadar rahat değilim. Deneyimleriniz ve düşüncelerinizi merak ediyorum.lütfen yardım...:(

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


lopikcim

Ben de kızım 4 ayını doldurduğunda işe başladım, o zamana kadar ne biberon ne de emzik almıştı, bir sürü marka ve bir sürü farklı model denemiştik biberon ve emzik olarak, biberon beslenmesi için lazımdı, emzik te o zamana kadar sadece emerek uyuyan bir bebek için şart gibi geliyordu ...İşe korkarak başladım, ilk gün ablamdan telefon geldi ve aldığını söyledi, sanırım mecbur kalınca hissetti ve aldı..Ama bunun yanısıra bir başka örnek var ki arkadaşımızın kızı asla biberon almadı, uzun zaman sağılmış anne sütünü bakıcısı kaşıkla vermiş...


aslihank

Endişelenmekte çok haklısınız, annesiniz çünkü. Bunu babası ya da bir başkası anlayamaz. Ben oğlum 6 aylıkken başlamıştım işe. İlk zamanlar gerçekten çok zor geldi ama zamanla rayına giriyor. Oğlunuz elbette sizi arayacak, zaman içinde özleyecek, siz de aynı şekilde. Kasım ayında başlayacaksanız şimdiden ara ara birkaç saat babaanneye bırakıp dışarı çıkabilirsiniz. Hem sizin, hem de bebeğinizin alışması açısından. Emzirme olayını da gün içinde biraz azaltabilirsiniz. Siz işe başlayınca birden tüm gün emmemesi yerine, ara ara alışırsa şimdi daha rahat geçer süreç. Ben işe başlamadan önce 4 saatte bir emzirme şekline alıştırmıştım mesela. Siz de böyle bir yçntem denebilirsiniz. Öğle arası gidebilirseniz eve emzirirsiniz, olmadı, sağarsınız zaten.

Sizin de bahsettiğiniz gibi, bence az az alışması en doğrusu babaanneye. Oyle iş günü gelip tüm gün bırakmak hem sizi üzer, hem de tedirgin edebilir bebeği.

Annesi olarak en güzelini siz bilirsiniz. Annesi sizsiniz, bunu da babaanneye bir şekilde bildirirseniz rahat edersiniz, size sorar bebekle ilgili birşey yapmadan :) Bazı açılardan minik bebeğinize ona gönülden sevgisini verecek babaannenin bakması size güven versin. Bazı konularda elbette eksikleri çok  olabilir(bizimkine de anneanne-babaanne bakıyor dönüşümlü süreçlerde) ama, çok sevdiklerini ve güvende olduklarını anne olarak bilmemiz yetiyor bazan.
Kolaylıklar dilerim...


zamilooni

bence çooook mecburi bir durumunuz yoksa işi değil bebeğinizi tercih edin. kolay değil koca bir insan yetişecek, büyüdüğünde günümüz insanları gibi sıkıntılı bir insan olmasını istemiyorsanız bebeğinizi bırakmayın derim. fakat illa ki bırakacaksanız babaanne veya anneanne iyi bir seçim. önemli olan sabırlı ve çocuk seven biri olması. onun bebeğe nasıl baktığı bebeği direkt etkileyecek. babaanneye alışır merak etmeyin. bir süre sonra onu ikinci annesi gibi görür eğer iyi davranırsa.


fistikcik

Merhabalar,
Benim kızım da biberon kesinlikle almıyor. Farklı biberonlar denedik (anne göğsüne yakın olduğu söylenenler vs..), anneanne'nin ben yokken vermesini denedik, ama bir türlü olmadı. Bu aydan sonra alışması biraz zor sanırım. Doktorumuza sormuştuk, "Daha iyi, kaşıkla verin, çiğnemeyi öğrensin"" demişti. Hakikaten de kaşıkla süt içen bebekler daha sonra ek gıdaya geçişte kolaylık yaşıyorlar. Çünkü bir kere kafalarında "kaşıkla verilen herşey iyidir" mantığı yerleşmiş oluyor. (Benjamin Spock böyle söylüyor).

Biz de kaşıka verdik. Önce çok zor olacağını sanmıştık, ama aksine çok kolay oldu. Hiç te uzun sürmüyor. Kızım büyük bir iştah ve hızla (maksimum 10 dakika) sütünü kaşıkla içiveriyor. Siz de öyle yapın. Asla biberon alması için zorlamayın. Deneyebilirsiniz tabii ki, ama zorlama yapmayın, daha çok sinirlenir ve tümden reddeder.

Sütünüzü sağıp bırakır ve onu kaşıkla verebilirlerse bir problem olmaz. Elektrikli sağma makinası almanızı öneririm (ben Ameda Lactaline kullanıyorum). Kaşık için de, biz şöyle bir durum yaşadık. Benim kız bebekler için yapılan plastik kaşıkları pek sevmedi. Ama bildiğimiz çay kaşıklarına bayıldı. Siz de isterseniz sadece bebeğinizin kullanacağı, kenarları keskin olmayan (bebeğin dudağına zarar vermesin) çelik bir çay kaşığını sterilize edin ve kullanın.


pegy

emzirmeyi 4 saatte bire nasıl indirdiniz? 6.ayına girecek ek gıdaya başlıycaz belki oyalanır.Çok emen bir bebek ben bir hafta işe gitmiştim o zaman 4 aylıktı ozaman annem baktı iş yerinde süt sağdım öğlen gelip emzirdim idare ettik. kayınvalidem yapamıycazmış gibi geliyorfistikcik

Bizimki de çok emen bir bebek ve bizde de 4 saate indirme henüz biraz uzak gibi görünüyor. Ama 2 ya da 3 saatte bir emmesi mümkün oluyor. Babaanneye güvenemiyorsunu sanırım. Tavsiyem ie başlamadan önce birkaç gün siz de oradayken babaanneyle vakit geçirsin bebeğiniz. Ve sağdığınız sütü kaşıkla ilk siz verin, babaanne de nasıl yapıldığını görsün.


pegy

elektrikli chicconun makinesini aldım. kaşıkla geçen gün elma suyu verdim ve aldı. dediğinizi deniycem ama zor olacak çünkü uykusunda daha çok emiyor. emerek uyuyor. bu arada emzik emen bir bebek. Kaşığı deniycem...


aslihank

Normalde 3 saatte bir emziriyordum ben. 5. ay içinde her 2 günde bir 20 dakika ileri atarak 1 haftada 4 saate çekmiştim. Arıyordu elbette vakti geldiğinde ama alıştı. 1 günde 1 saat çekmeniz onu çok etkileyebilir ama bunu 20 şer dakikalık dilimlerle günlere yayabilirsiniz.aslihank

Emzik alıyorsa işiniz daha kolay bir anlamda, onu emerek uyumaya alışır bir süre sonra, siz işteyken, sizi emmek yerine yani. Dediğim gibi endişelenmeniz çok doğal ama ikiniz de alışacaksınız inşallah en kısa zamanda. Sadece biraz sabır.

fistikcik benim oğlum da çok sık emmek istiyordu, hiç durmuyordu ama ben 4,5. aylıkken  karar alıp 3 saatte bire düşürdüm, sonra da 4 saat düzenine geçtim. 6. ay bitiminde ek gıdaya başladık. İlk alışma süreci zor oluyor ama hem çalışacagımı düşündüm, hem de 3-4 saate sütüm dolu dolu oluyor iyi doyuyordu. Hala emziriyorum  bu arada, ama tabii artık doyması için değil :)


baisy

bende bayramdan sonra işe başlıcam ve bakıcı bakacak bizim oğlanda sık sık 5 10 dakkikalık emiyor 4 saatte ya da 3 saatte bir emince kac dakika suruyor emmesi?Cevaplamak için Üye ol