30 dakikalık uykular

berk_16 soruyor: 3

iyi akşamlar arladaşlar bebegim hala bi düzene oturmuş olmasada artık kundak yaparak çingene beşiginde bi yanda saç kurtma mak.bi yanda eeee diyerek uykuya dalıoruz ama nedense 30 dk sonra mutlaka uyanıoruz nedenini çok merak ediorum aynı sorunları yaşayan ark.yardım bekliorum gecede aynııyız sabaha kadar 20 kez uyanıoruz :( ne olur fikri olan yardımıcı olsun bana

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ema

Daha bebeginiz cok kucuk kendinize rutin olusturursaniz ilerde duzelecektir.saglikli buyutun bebeginizi


masald

Merhaba,

Geçirdiğiniz süreç çok normal, çabuk acıkıyor olabilir, gazı olabilir, gece gündüz ayrımını yapamamış olabilir..Ben saç kurutma makinasına takıldım, inanın gerek yok, fazla radyasyon yaydığını okumuştum yanılıyorumdur belki ama inanın gerek yok,sizin yardımınızla düzene girecektir merak etmeyin..Sallamanızı kesinlikle tavsiye etmem,nasıl alışırlarsa o şekilde gidiyorlar...Geçmişte bu sorular burada çok sorulmuş okumanızı tavsiye ederim...
Sevgiler


fistikcik

Merhaba,
Bebeğiniz bir düzen kurmak için gerçekten küçük. Ama bu 30 dakikalık uykuların neden kaynaklandığını ve ne yapabileceğinizi söyleyebilirim :

Uyku döngüsü tüm insanlarda (bebek ya da yetişkin, farketmez) 45 dakikadır. Biz yetişkinler 45 dakikalık bir döngü bitince diğerine rahatça geçeriz. Belki sağa sola döneriz, uykumuz biraz hafifler ama tekrar dalarız. Bebekler, eğer kendi kendilerine uyumuyorlar ise, bu 45 dakikalık döngünün sonunda diğer döngiye geçmekte zorlanıyorlar. Nasıl uyudularsa tekrar öyle dalmak istiyorlar.  Siz sallayarak uyutuyormuşsunuz, 45 dakikanın sonunda yine sallanmak istiyordur tekrar dalmak için. Niye 45 değil 30 dakika uyuyor peki derseniz, şundan : büyük ihtimalle o uyumaya siz onu yatağa bırakmadan 10-15 dakika önce başlıyordur. Siz tam dalsın diye beklerken döngünün 15 dakikalık kısmı geçiyordur zaten.

Elbette bu durumda bebeğin henüz dönemesi, gazını çıkaramaması, anne karmındaki sesleri araması (saç kurutma makinası sesi işte bu işe yarıyor) faktörleri de var.

Başka bir faktör ise (anne sütü alıyorsa) belki etkin emememesidir. Bazı bebekler göğsü doğru kavrayamaz, etkin ememez ve dolayısıyla memede süt olduğu halde yeteri onu boşaltamazlar. (Ya da bazen anne memeden 10 dakikanın sonunda çeker ve diğer memeye geçirir. Bu da aynı sonuca yol açar) Sadece şeker ve su ağrırlıklı ön sütü alırlar, yağ ağırlıklı son sütü alamadıkları için uykudan çabuk uyanırlar.

Yine etkili olabilecek başka bir sebep uyku saatlerini düzenleyememiş olmanızdır. Bu dönemde bir bebek son uyanmasından maksimum 45 dakika sonra tekrar uyur. (Bu süre ilerleyen haftalarda artar). Eğer son uyanmasından 45 dakikadan çok önce ya da sonra uyutmaya çalışıyorsanız uykuya dalsa bile çok kısa süre sonra uyanacaktır.

Ne yapılabilir :
1. Bebeğin etkin emmesi sağlanmalı. Bunun için mutlaka bebeğin göğsü doğru kavrayıp kavramadığı kontrol edilmeli. Bebek sadece göğüs ucunu değil, tüm kahverengi halkayı ağzına almalı. Kahverengi halka bebeğin üst dudağından bir miktar görünecek, ama alt dudağından hiç görünmeyecek şekilde olmalı.
2. Sık meme değiştirmemeli. Emzirme 10 dakikayla sınırlandırılmamalı. Bebek bırakana kadar emmeli (eğer çabucak uyuyakalıyorsa çenesine, ağzının kenarına dokunarak en az 20 dakika emmeye devam etmesi sağlanmalı).
3. Bebeği sallayarak uyutma yerine ya kendi kendine uyuması teşvik edilmeli, ya da en azından memede uyumalı. (Sallamaya nazaran memede uyutmak daha avantajlıdır)
4. Uyku saatlerine 45 dakikalık uyanık aklam süresi hesaba katılarak dikkat etmeli
5. Kundak ve saç kurutma makinesi sesi elbette kullanılabilir. (Saç kurutma makinesi sesi kaydedilirse daha iyi olur. Eğer makinenin kendisi çalışacaksa da mutlaka bebeğe uzak bir köşede olmalı). Buna ek olarak bebeği çok hafifçe dik tutan, eğimli bir yatakta yatırmanın da yardımcı olabileceğini belirteyim.Cevaplamak için Üye ol