Ankarada hangi kolej iyi?

bevciler soruyor: 10

Merhabalar,

Kizim bu sene anaokuluna gidiyor.Seneye okullu olacağız biz de artık:)Özel mi devlet mi diye düşünürken ozele karar verdik sonunda.aklimizdaki okullar listesi şu şekilde.

Amerikan kültür koleji İncek

İngiliz kültür koleji

Tevfik Fikret

Sınav koleji

Bilen Çayyolu

Maya koleji

Amerikan ve İngiliz kültür koleji çift diploma veriyormus duyduğumuza göre. Sayısalda ve dil eğitiminde basarililarmis.sınav koleji nin üniversiteye öğrenci kazandırma başarısı yüksekmiş.tevfik fikret mezunu ranidiklarimiz da kesinlikle tevfik fikret diyor.anlayacağınız çok karıştı kafamız.internetteki bilgilere de güvenemiyor insan.bu nedenle en iyisi ailelerden bilgi almak diye düşündüm. Çocuğu bu okullarda olan aileler okullarını nasıl bulduklarını paylasirlarsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler. Çok zorlu bir sürecmis bu okul işi 😕

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


kpinar7

Merhaba,


Böyle bir konu açtığınız çok iyi olmuş. Benim oğlumda seneye anaokuluna başlayacak. 2011 Ağustos doğumlu biz de seneye için kolej arayışındayız.

Bizim listemizde de;

Bahçeşehir Koleji
Maya Koleji
Zafer Koleji
Nesibe Aydın (Bu sene Ümitköye ilkokul açılıyormuş)
Tevfik Fikret var. 

Bu okullar hakkındaki yorumlar / duyduklarım Zafer Koleji için sahibinin vefat ettiği, çocuklarının devir aldığı ama geçen sana satılmaktan son anda döndüğü bu sebepte eğitimde aksamalar olduğu söylendi. Nesibe Aydın için çok hırslı, tempolu fazla ödev veren ama spor konusunda çok destekleyen bir okul olduğu. Tevfik Fikret için herkes direk tavsiye ediyor ama o okulunda sözel, psikoloji, felsefe ağrıklı olduğu eğer çocugum sayısal alanda ilerlesin dersek yanlış seçim olabileceği söylendi.

Bizim için öncelikte Bahçeşehir ve sonrasında İncek Maya koleji var.
İlkokul için en önemli kriterin öğretmen olduğunu düşünürsek öğretmen tavsiyeleride çok faydalı oalcaktır.Buradan gelecek her türlü olumlu / olumsuz yorumu merakla bekliyorum.


bevciler

Merhaba kpinar7,

İncek maya hakkında ben de olumlu şeyler duydum.eşimin arkadaşının 2 çocuğu da orada şu an ve cok memnunlarmis.bir öğretmen arkadaşım da geçen seneye kadar orada anasınıfı öğretmenliği yaptı ve tam bir eğitim yuvası demişti. Tevfik fikret le ilgili tek sıkıntımız sizin de bahsettiğiniz konu.sayısal derslerde zayıf kalabiliyorlarmis.ama buna rağmen oraya mi gitse diyoruz çünkü diğer konularda çok basarililarmis.bu arada İncek amerikan kültür koleji hakkında bilenler de yazabilir mi?iki diplomalı olup yurt dışında istediğin yerde çalışma hakkı vermesi ve yurt dışındaki okullara sınavsız geçiş hakkı tanıması, sayısal derslerde de iyi olması cezbedici geliyor ama gerçekten oylemidir eğitimi nasıldır acaba?


kpinar7

Maya Kolejine çocuğunu gönderen 2-3 tanıdığım var benimde onlarda çok memnunlar. 


Tevfik Fikret için eğer sonrasında yurt dışı düşünüyorsanız daha mantıklı eğer tevfik fikrete gitsin ama üniversitede türkiye de okusun derseniz özellikle erkek çocukları için alan daralıyor dediler. Birde giyinişinden, saçının kesiliş tarzına kadar müdahalede bulunuluyormuş.

İncek amerikan kültür koleji ni hiç duymamıştım bende araştırayım bakalım.


aycasurul

Merhaba,
Tevfik Fikret hakkında yorum yapabilirim.

Ankara'ya 2 yıl önce geldiğimizde tesadüfen okulun kurasına katıldık ve oğluma çıktı. Ankara'yı da okulları da pek fazla tanımıyorduk. Kime sorsak "sakın bu fırsatı kaçırmayın, göndermezseniz pişman olursunuz" tepkisi alıyorduk. Açıkçası pek düşünmeden(maddi tarafını çokça düşündük tabi ve şartlarımızı fazlasıyla zorlayarak)  kayıt yaptırdık.

Anaokulunda güzel bir yıl geçirdik. Ama abartıldığı gibi bir fark yaşamadığımızı söyleyeyim.

Bu yıl ilkokula başladı oğlum. Hiç zorlanmadan, çok keyifli bir dönem geçirdik. Ödevler çok dozunda veriliyordu, çok sakin ilerliyorlardı, öğretmenin hafif tatlı sert bir otoritesi vardı vs... 1. sınıf velisi olduğumu hiç hissetmedim desem yeridir. Okulun başarısı mıdır,  bizimkinin okul, öğretmen sevgisinden midir bilemiyorum tabi.

Nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama çocuklara bir öz disiplin vermeyi başarıyorlar. Daha bir kez ödevini yaptın mı diye sormadım bizimkine. 1.sınıf olmasına rağmen, eve gelip ödevini yapıp (zaten 15dk. geçmiyor ödevler) çantasına koyuyor. Çoğu kez kontrol etmeyi bile unutuyorum:) Ortaokul ve lise koridorlarında bağrış çağrış yaşanmayan tek okul olduğunu söylüyorlar. Sanılanın aksine bunu baskıyla yapmıyorlar. O yaşlardaki çocuklara zaten nasıl baskı kurulabilir ki...

Daha çok sözel alanlarda destekleyen bir okul mudur? endişesi yaşıyorum sürekli. Okulun öyle bir imajı var. Ne kadar doğru bilemiyorum. Bunu anlayabilmemiz için çok erken. 

Dil konusu çok önemli. Fransızca öğrenmesini gerçekten çok ama çok önemsiyorsanız bu okulu düşünmelisiniz. Anne babanın bu dili bilmesine gerek yok, o konuda endişeniz olmasın. Fransızca ne kadar geçerli, ilerde bu dil çocuğunuzun ne kadar işine yarayacak, bunu sorgulamak daha önemli. Ve gerçekten çok zor bir dil.  Benim bir diğer endişem de bu yönde. İngilizceyi de iyi seviyede öğreniyorlarmış. Bunu da şimdiden test edemiyoruz malesef.

Sonuçta köklü eğitim kurumlarına güvenmek gerektiğini düşünüyorum. Tevfik Fikret Okulu da bunlardan biri.  Ama ama ama tüm özel okullar hakkında genel fikrim "hiç birinin abartıldığı gibi olmadığı, özünde hepsinin birer ticarethane olduğu" yönünde. Üzgünüm ama öyle... Yani ben özel bir okul açsaydım herhalde bu paralara çocuklara neler neler yaptırmazdım:)  Keşke eğitim sistemimiz böyle olmasaydı da, özel okullara bu kadar mecbur bırakılmasaydık.

Ortaokul-lise velisi filan olsaydım okulla ilgili gözlemlerim daha çok olabilirdi. Genel olarak memnun olduğumu söyleyerek bitireyim. Şimdilik biz de yeniyiz. Umarım bir fikriniz olmuştur. Bol şans...
kpinar7

Yorumunuz için çok teşekkürler, gerçekten çok faydalı oldu.


Bizlerinki tamamen etraftan duyduğumuz kulaktan dolma bilgiler, birebir içinde bulunan birinden bunları duymak çok güzel oldu. Hepsinin birer ticarethane olduğu fikrine bende katılıyorum, ama maalesef devlet okullarındaki sistem belli, olanaklar sınırlı birde yabancı dili düşününce kolejler ön plana çıkıyor.

Birde önemli olan konu her çocuk farklı, öğrenme şekli, karakteri, yapısı işin içine girmeden çocuğumuz için ne doğru ne yanlış karar vermemiz zor olacak.bevciler

Merhaba Aycasurul,

Bu degerli bilgiler için teşekkürler.dediginiz gibi keşke eğitim sistemimiz bizi mecbur bırakmasa idi fakat malesef şartlar çok farklı. Gerçekten zor bir sürecmis. Eğitimin yani sıra bahsettiğiniz sorumluluk duygusu,çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetismesi vs. De çok önemli tabiki.altı üstü 4 5 tane okul var ama insanın kafası karışıyor yine de😊hepimiz en iyisi olsun istiyoruz ama dediğiniz gibi sonuçta hepsi ticarethane ve hepsinin artilari eskileri var.umarım içimizi rahatlatan gerçekten iyi olan birini secebiliriz.


fatos

Ayçacım daha önce bahsetmiştim. Bir arkadaşımda tevfik fikrete yazdırdı bu sene. Anaokulu oradan olmamasına rağmen, çok severek gidiyor oğlu. 1. dönemi sıkıntısız atlattılar onlarda. Ve dili veriş yöntemleri de çok iyi. Umarım ilerde korktuğunuz şekilde olmaz


aycasurul

Rica ederim:) kpinar7, bevciler

Fatoş ya biz yeniden İstanbula döneceğiz galiba:(  Rüzgar'a kardeş geliyor. Ücretsiz izin almayı ve İstanbula gitmeyi düşünüyorum, çünkü eşim malesef Ankaraya gelemedi.

Yani yine yeniden okul arayışları olacak..mutluannelif

Konuyu merakla takipteyim.


sefada

Selamlar

Biz de oğlum için okul arayışındayız. Nesibe aydının gölbaşı kampüsü çok ferah. Eğitim konusunda ben de söylenenler kadar biliyorum. Kendilerşyle görüştük cok içten bir müdür yardımcıları var . Gelecek yıl ümitköyde ılacakmış kendisi müdür olarak. Tek dezavantajı ümitköy binasının bahçesiz olması. Bu cocukların enerjilerini nasıl atacaklar endişe etttik doğrusu. Ankara üniversitesi vakıf okullarını gezdik. Okul olarak kampüs cok güzel. Kocaman bir bahçe ve tüm öğrenciler cok mutlu görünüyordu. Çocukların yüzleri pembbe pembe ve güleç. Şuana kadar bir tek burada gördüm bıyle bir manzarayı. Bilkent kolejini bir arkadaşım çok methetti. Gidip bakacagım. Ankara üniversitesi vakıf okulu ya da bilkent konusunda görüşü olan var mıdır? Ya da bu okullara giden çocuğu olan?Cevaplamak için Üye ol