gaz sorunu

adilcan soruyor: 4

bebeğimin gaz sorunu oluyor ve bu geceleri maalesef.
neler yapabilirim ilaç vermek istemiyorum

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


jaleozendural

14 martta seminerimiz var refleksoloji ve bebekler.. ona katılmanızı önerebilirm.gruplarda benim grubumda var bilgisi:)


YesilAnne

Merhaba,

Öncelikle eğer bebeğinizi emziriyorsanız;

bazı doktorlar alakası yok, kimi doktor doğrudan ilişkili dese de , sizin yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenizi tavsiye ederim.

-- Gazlı içeceklerden ve hertürlü soğuk içecekten uzak durmanızda fayda var ; suyu, sütü vb. ılık için.

-- Gaz yapıcı yiyecekleri çok fazla tüketmemeye gayret edin. 

-- Yediğiniz hemen hemen herşeye kimyon serpip yiyebilirsiniz.

-- Ayva danesi (aslan perçemi de deniyor sanırım) adında bir bitki var aktarlardan rezeneyi ve bu bitkiyi bulabilirsiniz. 

-- Bol bol rezene ve bahsettiğim bitkinin çayını için.İkisini de kaynatmayın sadece kaynamış su ile 2-3 dakika demleyin, hatta avya danesini kaynamış suya batırıp biraz bekletip çıkarmanız yeterli.

-- Ayaklarınızı sıcak tutun, üşütmemeye gayret gösterin.

-- Bol bol su için. Kabız olmamaya gayret edin. Bunun içinde ben bolbol kuru kayısı (gün kurusu) hoşafı içmiştim. Gece gündüz başucunuzda heran ulaşabileceğiniz şekilde (bebeğinizi emzirme esnası dahil) sıvı birşeyler bulunsun ve sık sık tüketin.

-- Çörek otu çiğneyebilirsiniz, gaz sorunları dahil inanılmaz faydaları var.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bunlar sizin yapmanız için aklıma gelenler.

Bu saydıklarımın ayva danesi ve çörekotu hariç hepsi benim o dönem bebeğimi kontrole götürdüğüm tıp fakültesi doktorları tarafından tavsiye edilmiş şeyler.Çörek otu ve ayva danesi( genelde bilinmez) memleketten gelen tavsiyeler, çocukluğumdan beri bir gazspazmı çekersem ayva danesi dediğim bitki çayını içer ve rahatlardım.

Bu en önemli etken siz gazlı olmayacaksınız ki, bebeğiniz de olmasın.( bu da doktor tarafından söylenmişti bana)
 
Bununla beraber bebeğinize (emzirseniz de emzirmeseniz de) uygulayabilecekleriniz;

Bende aynı sizin gibi hiç ilaç vermek istememiştim zaten doktorlarda vermemiş geçecek ilaçsız da başa çıkabilirsiniz demişlerdi. Bir dönem artık kıyamadık çok sıkıntısı vardı, doktora söyledik oda Metsil yazdı ama yine de çok nadir verdim. Çünkü inanın bana şuan bebeğiniz çok küçük ama zamanla bununla başaçıkacak, alışacak.

Masaj çok önemli, karnına dairesel hareketlerle , yukarıdan aşağıya doğru belirli aralıklarla masaj yapın.

Emzirdikten ya da formül sütünü içirdikten sonra uyuyakalmış olsa bile hemen omzunuza yatırın ve gazını çıkarın, o gaz çıkmazsa çok sıkıntı yapar.

Yine aynı şekilde babası ya da siz kolunuza yüzüstü poziyonda (resim koyacağım) yatırabilir ve gazını çıkarabilirsiniz çok işe yarıyor.

Fakat gece gündüz siz de nekadar uykusuz olursanız olun gazını çıkarmayı lütfen ihmal etmeyin bu inanılmaz önemli, çıkmayan gaz bağırsaklara indiğinde işte ozaman çok canları yanıyor.

Birde ben bağarsaklarında gazı olduğunu anladığımda( zamanla herşeyi ufacık hareketinden, ağlamasındaki ton değişikliğinden vs. anlıyorsunuz), emzirmeye başlardım. Emerken çok rahat gazını da çıkarır kakasını da yapardı.

Farkında olmadan üşütüyor olabilirsiniz, öyle olmasa bile aşırı ağladığında yada sıkıntısı olduğunda hemen bir ütüyle ufak bir havluyu sıcacık yapın ve zıbının üstünden karnına koyun ve masaja devam edin ya da emzirin, çok rahatlıyorlar.

Sıcak su torbası
, bebekler için ufacık sıcak su torbalarından almıştık ve çok sıkıntısı olduğunda ona çok kaynar olmayan su koyar havlu vb. bezle sarar ve uyurken ayaklarının altına koyardık çoook işe yarıyor.

Ben emzirdiğim için bahsettiğim rezene ve benzeri bitki çaylarını bile bebeğe vermezdim, hep kendim içerdim sütümden geçsin diye. Çok çok nadir bir-iki çay kaşığı rezene verirdim.

Bir de çörekotu yağı edinmiştik, çok sıkıntısı olduğunda serçe parmağıma hemen bir damlacıktan bile az değirir ve yalatırdım, onun da faydasını gördük. Ama sakın sakın öyle bir çay çaşığı falan vermeye kalkmayın ağır gelir.

Ve tabiki uykudan önce ılık banyo çok işe yarıyor, fakat banyodan sonra çok dikkat edin üşütürse hemen gaza çeviriyor.

Biz bebeğimize ilaç , çaylar vb türlü müdahaleleri çok nadir uyguladığımızdan mı bilmiyorum şimdi hiç gaz sıkıntısı yok, gazı oluyor mu tabiki oluyor ama kendi kendine çok rahat çıkarıyor.

Gaz sıkıntısı çok yorucu ve üzücü, ama sabretmek zorundasınız geçecek bunu aklınızdan çıkarmayın, 3 aydan sonra daha çok rahatlayacak ve 6 aydan sonra artık sorunlarıyla kendisi başa çıkacak.

Size kolaylıklar dilerim. Aşağıda gazını çıkarmakta kullandığımız pozisyonlardan birinin fotosunu koydum.Fakat zaten bebeğiniz zamanla kendi sevdiği pozisyonu birşekilde size anlatır. Benim bebeğim en çok omuzda sırtına patpatlardan ve resmini koyduğum pozisyondan hoşlanırdı.

UMARIM ÇABUK ATLATIRSINIZ, SEVGİLER.
adilcan

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. rezene çayı içiyorum devamlı ama diğer dediklerinize de dikkat edeceğim. çörek otunu bilmiyordum deneyeceğim. kaybedecek ne var ki :)

çom teşekkürler


yolcu

Yeşil anne, herseyi çok güzel özetlemiş, hepsini deniyorum su anda, gercekten ise yariyorCevaplamak için Üye ol