Emzik ne zaman verilmeli ? Yararı ve zararları nelerdir ?

Vferi soruyor: 9

Merhaba ; bebegim 7 haftalık oldu emzik vermek istiyorum erkenmi ? ve emzigin herhangi bir zararı var mı ? Emzik ne zaman verilmeli ? Yararı ve zararları nelerdir ?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


kedidirkedi

Neden emzik vermek istiyorsunuz? Bebekler illa ki emzik emmek zorunda değil. Kaldı ki bir de bu işin bıraktırması çogu bebekte problem oluyor. Bebeğiniz henüz çok küçük. Emzik verirseniz emme içgüdüsünü bununla bastırabilir, aç kalabilir ve sütünüz azalabilir. Emzik, dişler çıkmaya başladıgında dişlerde deformasyona ve çürümeye, damak bozukluklarına da sebep olabiliyor. Temizliği de ayrı bir sorun. Yani emzik başa bela :)

Ben 4. aydan sonra vermek zorunda kaldım. Zorunda kaldım çünkü aç olmadıgını %100 bildiğim halde, devamlı emzirmeme ragmen kuvvetli bir emme güdüsüyle doluydu. Bu yüzden de aşırı sık uyanıyordu. Ben de emzik verdim. 8. ayın sonunda da kendiliğinden istemedi, bıraktı. Ben şanslıydım kendi bıraktı ama bir çok kişi için bıraktırmak hiç de kolay olmuyor.

İlla emzik verecekseniz, bebeğinizde kauçuk alerjisi yoksa, Nuk'un kauçuk uyku emziklerini tavsiye ederim. Anne memesine çok yakın.


tiara

bebeğiniz memeyi kavramayı iyice öğrendiyse ve bir emme rutini varsa emzik verebilirsiniz. eğer memeyle ilişkisi tam olarak oturmadıysa memeyi düzgün kavramasını bozabiliyor çünkü emzik memeden farklı tutuluyor ağızda. ben emziğin zararlı olduğunu düşünmüyorum. emme eylemi başlı başına sakinleştirici ve hatta ağrı kesici bir özelliğe sahip. mesela gaz sancısı olduğunda bebek emmek ister ama meme verirseniz daha çok hava yutup daha çok sıkışır, öyle zamanlarda emzik tam bir cankurtaran. diş çıkardıktan sonra uzun süreli emildiğinde ortodontik sorunlara yol açabiliyormuş yalnız, ona dikkat etmek lazım. eğer emme refleksi güçlüyse zaten emzik vermeseniz parmağını emer, emziği bıraktırmak - benim arkadaşlarımın çocuklarında gözlemlediğim kadarıyla - parmak emme huyundan vazgeçirmeye göre daha kolay. 

ben başta nuk'un damaklı emziklerinden verdim, kauçuk da silikon da emiyordu, şimdi yanakları çok kocaman olduğundan avent'in free flow emziklerinden veriyorum. kaka yaparken zorlandığında ya da uykuya dalarken bazen veriyorum, rahatlayana kadar emip sonra atıyor zaten ağzından. çoğu pediatrist de öneriyor zaten artık emziği, mesela harvey karp (http://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_Karp) bebekleri sakinleştirmek için 5s tekniğinin bir parçası olarak emzik ve meme emmeyi öneriyor. ayrıca amerikan pediatri erneği ani bebek ölümüne karşı koruyucu özelliği olduğunu belirtiyor (gece uyurken yüzüstü kalıp nefessiz kalmaya karşı fiziksel bir bariyer oluşturur çünkü)
yalnız her bebek emzik almıyor, başta almazsa bir süre deneyin,benim oğlum bir hafta kadar pek almak istemedi ama şimdi emiyor. almazsa da canı sağolsun :}


Sanemm

Emziği vermek ayrı zor, bıraktırmak ise daha da zor. Nitekim burada birçok annenin emzik bıraktırma problemlerini okuduk. Eğer imkanınız ve sabrınız varsa hiç başlamayın derim.

Biz hiç başlamadık, problem de yaşamadık. Şimdi ileriye dair kaygılarımda diş, tuvalet eğitimi dışında bir de emzik bıraktırma kaygısı çekmiyorum. Emziksiz bebek zor mu olur derseniz, ben bunu da yaşamadım. Bebeğim kendi başına uyur ve oynar, dışarıda da gayet uyumludur. Demek ki emziksiz de oluyormuş :)


ema

Evet emziksiz oluyor ben hastane odasında vermeye başladım ama ne yaptım ne ettiysem bir türlü alıştıramadım sonunda pes ettim.Yani siz isteseniz bile belki almayacak...PembeTavsanim

bence 7 haftalik bir bebegin emme icgudusunu yapay yolla gidermeyin..

ve bir de neden emzik vermek istiyorsunuz?


dygkhrmn

Tam uykuya geçerken,doysa bile memeyi bırakmak istemediği için ve sürekli yapışık gezmek istemediğimden emzik verdim. Şu an sadece dalmaya yardımcı oluyor. Yani uykuyla ilişkilendirdi emziği, başka zaman vermezsem aramıyor. Annenin nefes alması için faydalı,sürekli verirseniz zararlı.


burcuveduru

benimki de ilk günlerde non-stop emmek istediğinden emzik vermiştik; yoksa halim haraptı. fakat ilk 2-3 hafta bebek meme emmeyi iyice öğrenene kadar verilmesi tavsiye edilmiyor. ayrıca 4.-5. ayın sonunda, ağzında sürekli emzik duran bir bebeğin dil gelişimini engelleyeceğinden bırakılması tavsiye ediliyor. benimki şu anda hala zorla emzik aldığından bırakmak pek zor olacak gibi görünmüyor. 


polen

oğlum 6 ay ısrarlarıma rağmen emmedi emzik.6. ayın sonunda hastaneye yatınca kolundaki serumu çıkarmasın diye,her daim çantada gezen emziği verdim.alış o alış,3,5 yaşına kadar bıraktıramadık.tuvalete attım,ama eczanemiz olduğu için oradan birtane daha getirmiş 3 yaşındayken.en sonunda böcek çıktı bundan,artık abi olanların bütün emziklerine böcek giriyormuş dedim,ağlaşa ağlaşa 1 haftada unutabildi.
kızımaysa beslenme problemleri olduğu için ilk zamanlar mecbur verdik(sütü mamayı yutmuyordu) geçen ay ameliyat olacak diye emzik biberon hepsini bıraktık.dr şimdi verebilirsin artık diyor ama ikisini de vermeyeceğim şu vakitten sonra.
emzik uykuya geçiş için,sakinleştirmek için çok iyi oluyor,ama 2 yaşında bırakılması ortodontik açıdan iyi olur.


Vferi

Tüm Yorum ve bilgilendirmeleriniz icin cok teşekkürler .  İşe başlayacagım ve aynı zamanda bebegimde emme refleksi çok fazla olduğu İcin sürekli emmek istiyor bundan dolayı emzik vermek istiyorum . Fakat emzigi kabul etmiyor bu konuda cok ısrarcı davranmadım ama yanımda bulundurmayı planlıyorum . 


Cevaplamak için Üye ol