Çocuğunu kreşe vermeyip direk anaokuluna başlatan var mı?

kedidirkedi soruyor: 10

Anaokulundan kastım 1. sınıf öncesi, gidecegi okulun anaokulu.

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


Sinem_Beren

bunu düşünmek için biraz erken değil mi? ilk önce kreşe verip vermemeyi araştıralım derim...


kedidirkedi

Ben de tam bunu düşünerek bu soruyu sormuştum zaten. Kreşlerden bagımsız konuştugum 4 anaokulu öğretmeni, eğer kızıma ben bakıyorsam, 4-4,5 yaşına kadar kreşe vermemi tavsiye etmedi. Hatta direk okuyacagı ilkokulun anaokuluna da verebilirsiniz yaşı gelince dedi bir kaçı.

Eğer bu şekilde çocugunu kreşe göndermeyip direk anaokuluna baslatanlar varsa aramızda, çocukları bir sıkıntı yasadılar mı, geri kaldıkları şeyler olmuş mu diye ögrenmek istedim.

Kızım 29 aylık, sosyal bir çocuk. Konuşma vs. ile ilgili de kreş destegi gerektiren bir durumumuz yok. Okula gitmek için çok hevesli. Daha önce düzenli parka cıkaramadıgım, arkadası olmayan bir yerde oturuyordum. Sırf bu yüzden, krese vermeyi düşündüm ama 1 ay önce parkı olan bir siteye tasındık. Parktaki her yastan cocukla iletişim halinde. Bir tane de yaşıt arkadas edindik, görüsüyorlar. Artık durum değişti anlayacagınız.

Ben de bu yüzden krese hiç göndermeyip anaokuluna baslatan annelerden fikir almak istedim.

 


mev

Ben de aynen dediğinizi yapmayı planlıyorum. Sonuçta çalışmıyorum, bir mecburiyetim yok. Tabii çocuğum isterse durum değişir.
Okul bana daha çok güven veriyor, sanırım kreşlere güvenmiyorum...
Ya da küçücük bir çocuğun hayata bu kadar erken atılması hoşuma gitmiyor.


kedidirkedi

Ben de kreşlere güvenemiyorum. Güvenilir bir yer bulsam bile biliyorum ki benden daha iyi ilgilenmeleri imkansız. Etrafımda bildigim, duydugum kreş deneyimleri de bunu destekliyor maalesef. Ayrıca krese erken baslayan cocukların okula gitmekten sıkıldıgını söyleyen uzmanlar var. Zaten ben cocugumu krese kagıt vs. kessin diye degil öncelik olarak arkadas edinsin diye göndermek istiyordum.

Tek düşüncem, eger 4-5 yaş gibi bir kardeşi olursa evde onunla yeterince ilgilenemem, stressten dolayı çatısma yasamamız. Kardes yapmaya karar verirsem kardei dogmadan önce krese baslatmam gerek.


elfide

Ben çalışan bir anneyim. İmkanım olsa 5 yaşında başlatırım kreşe. Şu anda da anneannemize bağlı 1 sene bakarım diyor. Galiba 3,5 yaş civarı başlatacağım ama mecburiyetten. Yoksa kesinlikle 5 yaş kreş için yeterli diye düşünüyorum. Benim tanıdığım kreş sahibi bir ablamız çalışan anneler 3 ev hanımlarıda 4 yaşından önce kreşe vermemeli dedi. Demekki çocuklarda gözlemlediği birşeyler var.kedidirkedi

Sistemin bize dayatması diye düşünüyorum bu kreş işi. Eskiden kimse kreşe gitmiyordu. Anaokuluna bile gitmiyorduk direk ilkokula basladık. İçimizden ne doktorlar ne mühendisler çıktı :) Ha biz nispeten özgürce büyüdük, bahçede oynayarak, arkadaslarımızla birlikte. Şimdiki çocukların bu imkanı yakalaması daha zor. Çalışan annelerin de çoğalmasıyla birlikte bu kreş işi iyice hortladı. "Çocugu kreşe gitmezse ölecek hastalığı" baş gösterdi herkesde :)


gulkayar

benim oğlum aralıkta 4 olacak.paylaşmayı bilmiyordu.kimseye güvenmeyen bir çocuktu.pek arkadaşımız da yoktu etrafımızda.ama şimdi arkadaşlarıyla bir araya gelince daha güzel oynuyor.bulunduğum yerde (beylikdüzü) ilkokulun kreşi var.günde 3 saat oraya götürüyorum.çok memnunum.devlet okulu olması daha da güvenilir.özeller para tuzağı.fiyatıda uygun.istrese seneyede kreşe göndericem.sonraki yıl da anaokuluna ...


amilie

Bakış açılarımız biraz farklı! Bence eğer anne çocuğuna kendisi bakabiliyorsa, çalışmıyorsa 3 yaşından itibaren yarım gün ya da haftada 2-3 gün kreş ya da oyun grubuna katılmalıdır. Kardeşinin olması ya da mahalledeki bir arkadaşı ile yapabilecekleri farklı-kısıtlı, okulda öğretmen ve eş yaşlı çocuklarla yapabilecekleri ve onlardan alacakları farklıdır. Elbecerileri kazanması, konuşma-telaffuz, paylaşmayı öğrenmek, direktif alabilmek ve yerine getirebilmek, bir yere-bir topluluğa-belki de bir topluma- aitlik duygusunu kazanmak, bazı kavramların öğrenilmesi, deneysel tecrube kazanmak vs. gibi konularda çocuğun gelişimine katkısı olduğunu düşünüyorum. Dünyanın sadece bizim çevremizde dönmediğini görüyor, kendini korumayı öğreniyor ve kendi başına becerebildiği işler çoğaldıkça artık özgüven de geliştiriyor. bunların yanında yaşadığı zorlukları da sorunlarla mücadele yetisini geliştirebilir diye düşünüyorum. Ev hanımın olsaydım yarım gün ya da haftanın belli günleri mutlaka gönderirdim.
bazı  arkadaşlar bizim zamanımızda var mıydı gibi yaklaşımlarda bulunmuş.eşimin de en çok kullandığı laflardan biri idi bu. bu konularda çok tartıştık. ben bu yaklaşımın bizi bir adım ileri götürmeyeceği kanaatindeyim. ayrıca devir bizim zamanımızdaki gibi değil.  biz sokaklarda oynayabiliyorduk, ama şimdi kapıdan dışarı çıkmamızla çocukları göz hapsine alıyoruz.. çünkü bir sürü sapık insan var, insan tacirleri var. kapının önünden yavrucukları toplayıp götürüyorlar. güvenip parka bahçeye göndermemiz mümkün olmuyor. bunun yanında şimdiki çocuklar gerçekten bizlerden farklılar. ilgi alanları farklı. uzay çağı, bilgisayar çağında olmamız nedeniyle izlediğimiz çizgi filmler,çevredeki uyaranlar, biz anne babaların dialogları, kısaca herşey o dönemden çok farklı! ben ilk bilgisayarı lise 2 de gördüm, ilk kez üniversiteyi bitirince cep telefonum oldu! tek kanallı tv devrinde geçti çocukluğum. (ben doktoralı bir mühendisim.) bunlarla kıyaslanacak olursa çocuklarımızın ilgilenecekleri alanlar bizimkilerden çok farklı olacak! bilgiye ulaşma imkanları çok daha fazla. onları evlere hapsederek, parka götürüp sadece kaydırakta, salıncakta oynamasını bekleyerek onların gelişimine katkıda bulunamayız. ama bunları da yapması da ayrıca gereklidir, o da ayrı. ancak şimdi çocuklar daha çok bilimsel konuşuyorlar.
bunların yanı sıra eğer okula gönderilecekse çocuğunuzun yaş grubuna bakacak öğretmen ile mutlaka görüşün derim. okul seçmektense öğretmen seçin! okul sadece fiziksel imkanlar sunar, öğretmen imkanları kullanır, ya da kullanmaz!kimileri yoktan var etmeye çalışır, kimileri ise var olanların kıymetini bilmez ya da nasıl kullanacağını bilemez!! bu sebeple okulun fiziksel  imkanları-güvenliği, sınıf yapısı, yerleşimi vs. -sizin için uygunsa o grubun öğretmeni ile görüşüp yapılanlar yapılacaklar hakkında bilgi alın, illa ki o kişinin size ve çocuğunuza hitap edip etmediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz(iki yanlış okul seçimi ile tecrübe ettim, şimdi oğlum devlet anaokuluna gidiyor. okulun fiziksel imkanları önceki kreşlerine göre kısıtlı olmasına karşın öğretmenimiz genç ve yapıcı. bu da bizi tatmin ediyor, oğlumsa bu defa huzurla okula gidip geliyor, en önemlisi de bu).
Sevgiler.kem

bende oğluma kendim baktım bu nedenle kreşe vermeye gerek duymadım geçensene yavaş yavaş okula hazırlık olsun diye oyun grubuna götürdüm bu sene de anaokuluna başladık hiç bi sorun yaşamadık severek gidiyor


gulkayar

amilie benim tercümanım gibi olmuş.anlatamadıklarımı bir bir yazmış.her kelimesine katılıyorum.bende bi ev hanımıyım.çocuğuma yetemediğimi fark ettiğim anda kreşi düşünmeye başladım.geçen yıl ingilizce bildiğimi için çocuğuma öğretmeye kalkıştım.3.gün ben sevmedim bu ingilizceyi öğrenmicem dedi.ama okulda daha ilk ingilizce dersinde  merhaba - nasılsın demeyi öğrenmiş.çocuk şarkıları öğrettim. istemiyorum söyleme demeye başladı.ama şimdi orada çeşit çeşit şarkılar öğreniyor.çok da mutlu.evde tek başına sadece çişine giden oğlum orada kakasını kendi başına siliyor hergün kontrol ediyorum tertemiz geliyor.disiplini , kurallara uymayı ,kendi başına yemek yemeyi ama en önemlisi kendine ait bi yaşam alanı olduğunu biliyor.orası sadece ona ait.anne gözetiminde değil.özgüveni müthiş derecede yükseldi.sanki 1 ayda büyüdü :))
çocuk daha o dememek lazım.bizimle ne kadar ne öğrenebiliyorlarki....Cevaplamak için Üye ol