Bebeginizi yazin saat kacta yatiriyorsunuz?

hip soruyor: 10

Ben su an yazliktayim ve burada butun cocuklar  gece saat on ikiye,bire kadar ayakta.Ben normalde kendi evimde saat 20:30'da yatiriyordum ama yazliga gelince mecburen yatis saatini saat 22:00'ye cektim.Cunku benim oglum gece erken de yatsa gec de yatsa dokuz saat uyuyor.Degisik saatlerde yatirarak bu sonuca ulastim.Kendi evimde sabah 5:30 veya 6'da uyanmasi cok sorun olmuyordu fakat burada uyaninca cok gurultu yapip herkesi uyandirdigi icin mecburen boyle yaparak uyanma saatini sabah yediye cekebildim.Ben cocugumu cok gec yatirdigimi dusunurken kendi babaannem de dahil herkes erken yatirdigimi dusunuyor.Dedigim gibi burada hemen hemen butun cocuklar ve bebekler gece yarilarina kadar ayakta.Biz uyku saati geliyor diye apar topar eve donerken millet bebegini cocugunu almis yeni gezmeye cikiyor oluyor.Ben de mi bir tuhaflik var onlarda mi anlayamadim gitti.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Sanemm

Uyku hormonu melatonin saat 21'de salgılanmaya başlar. Sabah 07.00'da da sonlanır. Bu hormon bebeklerin büyüme hızıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle bebeğinizi erken yatırmanız önemli. En geç 21 olabilir ancak ideali güneşin batma saatidir.

19.30 da akşam uykusuna geçiyoruz. Erken yatan çocuk geç kalkar ve uyku uykunun mayasıdır sözleri kesinlikle doğru...


e_bebegim

Ben de annemlerin yanına tatile geldim 1 ay oldu. Kendi evimizdeyken kızım 21.30da uyumuş oluru genelde.Ve gündüz uykuları daha azdı.Gündüzleri iki kere ve en fazla 3 saat uyurdu.

Buraya geldiğimizde ise gündüz uykularımız günde iki kereden 4-4,5 saate kadar çıktığı bile oldu. Gece uykularımız da sarktı doğal olarak. Yaklaşık 23.00 da uyuyoruz. Ve kendi haline bıraksam uyumayacak. Bir yandan zorlamak istemiyorum. ama bir yandan uykunun gelişimi için gerekli olduğunu biliyorum.

Ayrıca çok geç yattığı zaman kendime ayıracak zaman bulamıyorum. Çünkü kızım gece 12de bile yatsa sabah en geç 07.30da uyanıyor. 21.00da da yatsa aynı saatte uyanıyor. bebeğim geç yatarsa duş alacak zamanı bile zor buluyorum.


bnycan

bebek için saat 22 -23 çok geç saatler... zaten doğamız gereği güneş batınca uyur gün doğunca kalkarız normal bu.. en geç 20.30 da uyuturum sabah 6-6.30 arası kalkar ve 2 uyku yapar gündüz... gündüz 4 saat uyumakta çook. max 3 saat uygun yoksa geceyi etkiler..  bizim sitede bile 6 aylık bebeklere kadar bütün çocuklar gece 12 ye kadar dışarıda.. bu bencillik bence bebek büyümesi için hava kararınca uyumalı ..


bnycan

bu arada herkes ve kendi ailemde dahil olmak üzere bu çocugu gec yatır diye karuışıyorlar herkes dısarıdayken ben evdemişim.. 1-2 yıl daha dişimi sıksam çok şey kaybetmem.. bebek büyütüyoruz :))


asyanin_annesi

Bizim evin onundede park var gece 1-2 ye kdr el kadar bebekler disarda bi benim herhalde 8.30-9.00 arasi uyutup eve hapsolan diye dusunuorum bazen:)e_bebegim

kendi evimde kendi düzenimdeyken dediğim gibi zamanında yatırıyordum çocuğumu. ve bayramdan sonra dönüyorum inşallah tekrardan bir düzen oturtacağım.böyle olmaz çünkü.

ve sırf bu yüzden ev gezmelerine filan gidemiyorum.zaten bunu çok da takmıyorum kafama. ama gelin görün ki.40lı yaşlarda 2 çocuk annesi olan bir arkadaşım(hatta örnek sayısı artırılabilir) bana bozuk atıyor, laf sokuyor bu yüzden.
çocuğumu parka saat 19.30 gibi götürürüm en geç 1 sat sonra da eve döneriz. yukarıda da bahsedildiği gibi herkes çıkarken biz dönmüş oluyoruz. ama neden? kendim için mi? kızım için elbet...hem bir yere gezmeye gittiğimde duyduğum laflar, çocuğuma zorla saçma sapan şeyler yedirmek istemeleri, ağlatarak kucağımdan vs almaları deli ediyor.

insanın kendi düzeni,kendi evi gibisi yok...


gecce

1 yaşında saat 18:00 da yatıyordu bebeğim :)zaten büyümeye başladıkça uyumamak için direniyor şuan 17 aylık saat 20:00 da yatıyor herkez bana da aynı şeyleri söylüyor biz böyle çook mutluyuz kız erken yatınca kendimize zaman ayırabiliyoruz millete noluyorsaa geçen akşam iftardan sonra ramazan gösterisine gittik gitmez olaydım pişman oldum zaten eğlenemiyorumkii çocuk uykulu durgunn saat 23:00 da sızdı uykusuzluktan ilk defa o saate kadar durdu alışık değil sonuçta ben uyku saati kaççak diye eve kopa kopa gidiyorum küçücükk


gecce

bnycan bizde akşamları dışarı çıkamıyoruz erken yattığı için geçen ilk defa kayınvalideme rica ettim uyutayım çıkalım 2-3 saat diye burun kıvırdı bayramda da eskişehire gitmek istiyorum ama kız erken yatıyor dolu çocuk sesten uyandırırlar diye gitmiycem herhaldefragola

Kisin 8-8:30 arasi uyutuyordum, simdi o saatlerde gunes batmamis oldugu icin mecburen 9a cektim uykusunu. Ennn gec 9:30 o da nadiren oluyor. Sabah 7-8 gibi uyaniyor, gunduz de saat 12-1 gibi 1-1,5 saat uyuyor. Hem kizim icin hem benim ruh sagligim icin en ideali bu. Zorlamiyorum da hadi uyuyalim dedigimde kendiliginden kucagima geliyor, herkese el sallayip kafayi omzuma dayiyor. Kendime de ayiracak vaktim kaliyor. Gec yatan cocuklari ben anlamiyorum hakkaten. Hadi cocuklari anliyorum da bebekleri aklim almiyor


nilinmasali

40 günlükken 21 de yatırmaya basladım,kısın otomatikman 20 :00 a kaydı bu saat bazen 1-2 saat daha erken uyuduğuda oluyordu ,düzeni bozulmasın diye cok uğrastım,hafta içi zaten aksamları evdeyiz,hafta sonuda cok cok ekstra bi şey yoksa akşam çıkmayız bu konuda düzenli davranmaya calısıyorum gece uykusu cok kıymetli hele ki benimki gibi gündüz genelde uyumayan bebekler için ekstra önemli,birde benim etrafımda gözlemlediğim birsey var ki kızım 16 aylık ama etrafımdaki annelere göre uyku düzeni oluşturmak için çok küçük ! 40 günlükken saatini belirledim cümlesini kursam güler dalga gectiğimi düşünürler o yüzden hiç acmıyorum bu konuyu misafirlikte halının üstünde ,annesinin kucagında ,orda burda uyuyan çocuklar gördüğümde üzülüyorumCevaplamak için Üye ol