inek sütü "hayır" ama inek sütünden mayalanmıs yogurt "evet" ?!?!?!?!?

yagmurdora soruyor: 3

6. aydayız. bu ay inek sütü için erken dediği için dr.umuz yogurdu mamadan mayalamayı denedık ama sonuc husran, tutmaz allah tutmaz. dolayısıyla kızım bu ay yogurda baslayamadı... ama 7.ayda inek sutunden mayalayabılırmısız yogurtu...

şimdi benim anlamadığıım; dünya sağlık örgütü ve bircok diğer otoriteye göre 2 (bazılarına göre 1)yasından once bebege inek sütü verilmemeliyken; inek sütünden mayalanmış yogurt 7.ayda verilebilir !?!?!?!?

bunasıl bi muamma, bu ne yaman çelişkidir? çözebilen varsa lütfen biri bana anlatsın...

(bazı anneler kendi sütüne mayalıyormus ama kendi sütüm yetersiz oldugu için 3.gunden beri mama veriyorum. yani kendi sütüme yogurt mayalayacak kadar sütüm de yok)

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


fairygirl

sütün mayalanınca yani fermantasyona uğrayınca kimyası değişiyor o yüzden yani artık süt süt değil yoğurt denen gıdaya dönüşüyor bu yüzden kullanılabiliyor,hatta aslında 6.ayındada verebilirdiniz sakıncası yoktur.bunu şöyle de düşünüp mantık getirebilir siniz mesela üzüm suyu fermentasyona uğrayınca şarap olur ya öyle birşey.insan sütünden de yoğurt olmaz zaten.


yagmurdora

tesekkur ederim fairygirl... söylediklerin kulaga manktıklı geliyor...

(bu arada kendi sutunden yogurt, muhallebi yapan arkadaslarım var, gercekten guzel bısey bence, özenmemek elde değil... sutun yeterliyse beence bı dene...)


fairygirl

walla bana olmaz tutmuyo demişlerdi benim yumurcak zaten biz mamayla atlatıyoz günleri bakalım hayırlısı.Cevaplamak için Üye ol