hamile ve oruç

symnr soruyor: 7

 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


aicha_hero

merhaba

bende hamileyim, ama mecburen yemek durumunda kalıyorum, işde bile caktırmadan ara öğünleri tırtıklamak zorundayım.sonucta durumumuz ortada, eşim tutuyor, sahurda ona kalkıp 1-2 birşey hazırlayıp tekrar yatıyorum.Aksam iftar için daha bir sorun yaşamadım zaten gec olduğu için 7,5 gibi süt içiyorum iftara kadar tutuyor beni, sonra birlikte iftarımızı yaptık.Bence öyle yapabilirsin eğer yalnız bırakmak istemiyorsan.


aicha_hero

Çaktırmadan tırtıklama cevabını öylesine yazdım, bu kadar büyütülecek ne var ki anlamadım :) sonucta tercih meselesidir.
Ayrıca eşim kalkıpda neden hazırlamıyorsun diye  hesap sormaz,zaten kalkmamı da tercih etmiyor.bu sadece onu düşünmemden kaynaklı bir durum,kalkmayacağını bildiğim için 16 saati asan bir günde ac tutmasına gönlüm razı olmaz tOnun içinin rahat etmediği gibi benimde onun ac tutmasına içim rahat etmez,sonucta bu bizle alakalı bir durum.
Tabi bunda hamileliğimin rahat gecmesi de etken.Rahat gecmese kalkmam.
Ama düşündüğünüz için teşekkür ederim.


fulyaderin

benim anlamadığım,nasıl bir tavsiye bekliyorsun ki,tek cevabı var,doktorunda oruç tutmayacaksın dediğine göre,hamilesin,iyi besleneceksin.


gamze_

şimdi sorunuzu anlayamadım ben nasıl beslenmeliyiz derken; Ramazan ayına özel bir durum olmuyor genelde hamilelerde , yani oruç tutmadığı için normal zamandaki beslenmesine aynen devam ediyor.

Ama sorunuzdan anladığım kadarıyla ne zaman demişsiniz gibi geldi, dolayısıyla acıktığınız veya günlük beslenme düzeniniz nasılsa ona uygun olarak devam etmelisiniz. Yani oruçlu olmadığınız için iftara kadar bekleyip iftarda yemek haliyle manasız olacaktır.

Ayrıca bu geçici bir süreç (hamilelik 9 ay ramamzan 1 ay) eşiniz de bu durumu idare edebilmeli. Bu kısa sürede yalnız yemekten bişeycik olmaz.


fulyaderin

karnın acıktıysa gece kalk ye bişeyler,yoksa yat uyu,zira doğumdan sonra çoook kalkman gerekecek


Yasemina

Ben olsam hic uykumu bolmem, hele hamileyken hic, uyku kadar guzeli var mı, esim de kalksın kendisi hazırlasın, kendim de ne zaman acıkırsam o zaman yerim. Bunca yıl ben tuttum esim tutmadı ama jest olsun diye bir defa bile gece yatmadan once sahur icin masaya bir tabak koydugunu gormedim aksine beni caydırmak icin elinden geleni yapar (kendisi agnostic). Kısacası herkes kendi işini kendisi gormeli herkesin inancı da kendine.


aytude

ben çalışıyordum hamileyken, evde değilseniz belki sorun olabilir. Çalışırken de şöyle sorunlar olabiliyor, öğretim görevlisiyim, öğrencilerimin karşısında yemek içmek istemiyordum. Ders anlatırken cok susuyordum mesela ama ders arasını bekliyordum. Şimdi kalkıp ta herkesin karşısında sıcakta bir şişe soğuk suyu dikmek olmuyor tabii ki. Ders araları su içme+tuvaletle geçiyordu. Öğle yemeğine gidecek arkadaş bulmak sıkıntı olabiliyor bazen de. ama çalışmasam güzel olurdu. COk şey canım istiyordu, ders bitsin de kendimi ofisime atayım, kapıyı kilitleyip şundan şundan yiyeyim diye hayal ediyordum.
Eşinizi beklemenize gerek yok, siz devamlı atıştırın zaten meyvelerden. Tam herşeyin olduğu mevsimde hamilesiniz çok güzel.Cevaplamak için Üye ol