bebegım emmeyı bıraktı

gorkemozlem soruyor: 4

46 gunluk anneyım oglum 5 gun once anıden emmeyı bıraktı moralım cok bozuk herkes ustume gelıyor sutum yetmedıgı ıcın mamayla beslıyordum durumu tamamen buna baglıyorlar ne yapacagımı sasırdımsımdılık sagarak verıyorum ama daha nekadar sutum boyle gelır bılmıyorum ben emmesını cok ıstıyorum aynı durumu yasyıpta, bır degısıklık olan arkadaslar varsa lutfen bana tavsıyelerde bulunsunlar.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


incibora

ben de 46 günlük anneyim,tecrübesizim, bebeğimle beraber öğreniyorum herşeyi... sadece içgüdüsel fikrimi belirtmek isterim...dışarıya kulaklarını tıka... şu sıralar daha taze olduğumuz içn annelikte niyeyse herkesin derdi sütün var mı? nsl geliyor? aaaa yetmiyor mu acaba tribinde laflar...kulaklarını kapat..bebeğine odaklan...meyve aromalı malt veya veya şeftali meyve suyu sütüne tatlımsı aroma katabilir henüz denemediysen... kimse bilmeden bebeğini  memeye tut... niye bıraksın,gene ister annesi.. moralini bozma sakın..bebeklerimiz ruh halimizi hissederler...sütünle kal,sevgiyle kal...


perihan

Merhaba. Bebeğin ve anneliğin hayırlı olsun. Ders 1: Duvar ol. Herkes birşeyler söyleyecek ve çoğunluğu ne yazık ki senin moralini yükseltme amaçlı olmayacak.

Dinlenme, moral, bol sıvı alımı sütü çok etkiliyor. Soruların içinde süt artırıcı besinlerle ilgili tavsiyeler var. Bildiklerimi özet geçeyim. Dereotu, malt tableti, malt içecekleri, boza, proteinden yana zengin besinler, bulgur, soğan, semizotu, ısırgan çayı, humana stil tea, rezene çayı, şekersiz kompostolar, bol su, uyku. Bebeğin emmezse de iki saatte bir sağarak vermeye çalış, çıktığı kadar, zamanla çoğalacağına emin olarak sağ. Ay iki saat daha geçsin öyle sağarım deme. Belki karanlıkta, gece emer, altı değiştikten sonra emer, banyo sonrası emer, yumuşak bir müzik/ninni dinlerken emer... Her yolu dene.


ediluj

bebeğin hayırlı olsun:))ben anne olduktan sonra sinirlerim bozulunca hep yaptıgım bebeğime bakıp gülümsemek ve şükretmek oldu,hepte iyi geldi..Dışarıdan konuşupta(özellikle büyükler) insanın içini ferahlatan çok olmaz oyuzden dinleme onları(yapabildiğin kadar)sinir stres ne sana ne bebeğe yarar.Anne olmak herşeyi iki kişilik düşünmek oluyor:))Bebeğinin emzirmek için profösyenel yardım(sağlık ocağının ebesi en yakın ve ulaşabileceğin) alabilirsin.O gözlemleyerek sana daha yardımcı olabilir.Bazen pozisyondan,bazen meme ucu sıkıntılarından bazende bebeğin gaz problemi nedeniyle memeyi alamıyorda olabilir.En yakın zamanda başvurmanı öneririm..
Sen meme verirken etrafta kimse olmasın,bebek ortamdan huzursuz oluyorda olabilir.bebeğine her fırsatta emzirmeye çalış,emmezsede iki satte bir mutlaka sağma işlemini yap.. bebek için en önemlisi pskolojisi iyi,sağlıklı bir anne,birde sütün kaynağı sensin ,sütünde kesilmemiş sadece sağarak besleyen anneler var... 
Anne sütünü arttırıcı rezene çayı,ısırgan otu çayı,bol sıvı,somon balığı,dinlenmek..
Sağlıklı günler..


jise

Kızım İklim 2870 dr. doğdu. Zayıf olduğu için ilk 15 gün emmeyi beceremedi. Dolayısı ile sütüm çok azaldı. Ama hiç vazgeçmedim. Doyurma seansları dışında bile mememi ağzında beklettim. Mama ve meme vermeye devam ettim.

Sonra sadece sağ memeyi almaya başladı, solu kesinlikle reddediyordu, öğürüyordu, ağlıyordu, bağırıyordu. Görsen sanki zehir içirmeye çalışıyordum, katılıp kalıyordu. Sol göğsüm küçücük kaldı. Oradaki süt bitti bitiyordu. Önce silikon göğüs ucu aldım, onunla emzirmeyi denedim, her seferinde 30-40 dk uğraşlar sonucu biraz olsun emziriyordum.  Sonra ucu çıkarıp (göğüs ucu bu sırada şişmiş oluyordu) normal emmesini sağlamaya çalışıyordum. O ağlıyordu ben ağlıyordum bu seanslar sırasında..

Sonra kendi kendime denemeler yapmaya başladım, bağıra bağıra şarkılar söyleyerek, "yaparsın annem, bunu da emebilirsin annem, aslansın, kaplansın" falan gibi sevinç nidaları atarak silikon uçsuz memeyi aldırmaya başladım. Uzaktan bakıldığında deli gibi görünüyordum farkındaydım ama garip bi şekilde gaza getirince başarılı oluyordum.  5 gün, 10 gün, gece, gündüz derken sola da alıştırmıştım.

Tam 30 gün sadece ağzına alıp iki fırt çeksin diye cebelleştim özetle.  Sonra emdikçe mamayı azalttım. Bir gün buradaki arkadaşlar beni gaza getirdi, mama vermeden de olur, bebek emdikçe sütün artar dediler. Ani bir kararla şak diye mamayı kestim. Ki her öğün memenin arkasına mama veriyordum. Mamayı kestim ama bebeğim her istediğinde emzirdim, yarım saatte bir, saatte bir derken İklim'in memede kalma süresi artmaya ve emme araları 2 saati bulmaya başladı. Demekki artık 2 saat durabilecek kadar kendini doyurabiliyordu. Mutluydum, umutluydum. Her hafta sağlık ocağına götürüp tarttırdım, doyduğundan emin olmak istedim. Doyuyordu.

Ve şimdi 2 ayı doldurduk, bir kaç gündür gece 2 saatten uzun uyumaya, gündüz 3 saat emmeden
durmaya başladı. Herşey yoluna giriyor. Çok mutluyum.

Hiç ama hiç vazgeçmedim. "Emmiyor" deyip bırakmadım. Kendime ve bebeğime güvendim. Başarabileceğime inandım. İnterneti, okuyacak kitabı olmayan ama cokur cokur emziren köylü anneleri düşündüm, gelir düzeyi düşük bizim gibi humana çayı, malt, ot püsür vs alamayı bırak, yiyecek ekmek bulamayan ülkelerin (kendi ülkem dahil) annelerinin dahi bebeklerini besleyebildiklerini düşündüm. Ve en önemlisi "BENİM EMZİRMEKTEN BAŞKA ÇAREM OLMADIĞI VE BEBEĞİMİN EMMEMEK GİBİ BİR LÜKSE SAHİP OLMADIĞI"  mottosunu benimsedim. İşte herşey ondan sonra yerine oturdu..

Emzirmeye devam et, memeden ve senin kokundan uzuklaşmasın. Emmesede memeyi ağzına sok, orada dursun. Ve pozitif ol. Kulaklarını kapat. Başarabileceğine, bebeğinin yeniden emeceğine inan, güven. Belki mamayı bile bırakırsınız kimbilir :)

Çok uzun oldu farkındayım ama bu konuda yaralı olduğum için aynı durumda olan tüm annelerin başarabileceğine inanmasını istiyorum deliler gibi.

Sana bu  zorlu süreçte canı gönülden başarılar dilerim! Pes etme sakın olur mu? Eğer  pes etmezsen çok güzel günler seni bekliyor olacak, herşeye değecek. Güzel haberlerini bekliyorum.

( Bu yazı emzirme sürecimi çok güzel özetledi, bi blog açasım, orada yayınlayasım, dünya alemle bu gururu paylaşasım geldi :)
Cevaplamak için Üye ol