Bebe bisküvisi

sbelinay soruyor: 10

kızlar bebe bisküvileri yasaklanmış doğru mu.haberi olan var mı.internetten buldum bu yazıyı.


DSÖ'ye göre, önce İsveç'te, ardından Norveç, İsviçre, İngiltere ve Amerika'da yapılan araştırmalarda, akrilamid cips, patates kızartması, kurabiye, tahıl ve ekmek gibi bazı nişastalı besinlerde görüldü. Patates kızartması, cips, ekmek ve işlenen tahıllar gibi besinlerdeki akrilamid maddesi 120 derecenin üstünde pişirildiğinde ortaya çıkıyor.Bu madde, hayvanlarda genetik yapıyı bozup, kansere ve sinir zedelenmesine neden oluyor.1994 yılından beri beslenme uzmanlarınca kansere yol açan maddeler arasında sayılan akrilamid, plastik yapımında kullanılan yapı taşlarından. Bu yapı taşı, aşırı ısıda pişirilen, kızartılan, kavrulan besin maddelerinde görülüyor.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yetişkin insanın kilo başına günde bir miligram akrilamid (acrylamid) almasının tehlikeli olmadığını açıkladı.AKRİLAMİD NEDİR?Bilinçli beslenmek ve kanserden korunmak için sebze-meyve tüketilmesini, etlerin ateşte kızartılması yerine haşlama şeklinde pişirilmesini öneren Tuncer, kebap türlerinden de uzak durulmasını istedi.Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nda analizlerin devam ettiğini anlatan Tuncer, ''Analizlerde sağlık açısından ciddi boyutta kanserojen çıkarsa bisküviler yasaklanacak veya pişirme sistemleri değiştirilecek. Daha az ısıda hidrolize edilerek, düşük ısılarda, kavrulmadan pişirilmesi sağlanacak, yağ oranı azaltılacak'' diye konuştu.''ANALİZ SONUÇLARINA GÖRE YASAKLANACAK''Bebeklere, bisküvinin yerini tutacak yeni beslenme türlerinin belirlenmesi için çalışıldığını ifade eden Prof. Dr. Tuncer, bebeklerin bisküvi yemeleriyle ilgili şu anda herhangi bir olumsuz vakaya rastlamadıklarını, ancak vaka olmadan önlem almak zorunda olduklarını kaydetti.Prof. Dr. Tuncer, ''Özellikle dışı çok kavrulmuş, yağlı yiyecekler, patates kızartmaları, ateşte pişmiş etler, çifte kavrulmuş bisküviler bunlar hep kanserojen içeriyor'' dedi.Bebe bisküvilerinin de fırınlanması nedeniyle yüksek ısıya maruz kaldığını ve bu maddenin ortaya çıktığını söyleyen Tuncer, bunun özellikle bebek yaşlarda alınmasının çok tehlikeli olduğunu vurguladı.Yağ içeren maddenin fırınlanmasında hata olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Tuncer, çok yüksek ısılarda kavrulan yağların, ''akrilamid'' denilen bir kanserojen maddeyi ortaya çıkardığını ifade etti.Özellikle, yapılış tarzı nedeniyle bebe bisküvilerinin kanserojen madde içerdiğini söyleyen Tuncer, piyasada bulunan bebe bisküvilerinin şu anda Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nda incelendiğini kaydetti.Kanserin en önemli nedenlerinden sayılan beslenmenin kontrol altına alınmasının, kanser riskini azaltmanın en önemli ve kolay yollarından biri olduğunu vurgulayan Tuncer, besinlerde bulunan kanserojen maddelere dikkat çekti.Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncer, bebe bisküvilerinde, ''kanserojen madde içerme ihtimali'' bulunduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, bebe bisküvilerini, ''kanserojen madde içerme ihtimali'' nedeniyle incelemeye aldı. Uzmanlar, bisküvilerin Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nda incelendiğini bildirdi.
Yazıyı burdan aldım.

http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-6407.html

Ama incelemenin sonucu ne olmuş onunla ilgili bişiy bulamadım..Doktorumuz bize de kahvaltı için cici bebe önerdiydi..Kıllandım şimdi durduk yere..Hadi yedir şimdi yedirebilirsen...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Sanemm

Bebe bisküvisi hiç kullanmadım, daha çok meyve kuru incir-kayısı tüketiyor bebeğim. Son zamanlarda ise bildiğiniz tüm hamur işlerinde (elmalı kurabiye, kek, ... vb ) şeker yerine pekmez, beyaz un yerine tam buğday unu kullanıyorum. Bu sayede hem biz hem de o aparatif olarak atıştırabiliyor, bebe bisküvisine gerek kalmıyor yani..


nilinmasali

Şeker vermeyin diyen doktorların bebe bisküvisi önermesi:( ,bizim doktorumuzda önce önerdi,ben bu tezatlıktan bahsedincede bir kaç ay sonra bu kadar titzlenmessiniz nasılsa demiştide doktor değiştirme sebeplerimden biri olmuştu bu durum:( ben hiç vermedim bebe bisküvisi,kendi yaptığım tam tahıllı ve pekmezle tatlandırılmış tariflerle hala devam ediyoruz,birde fabrikasyon pekmezler pişme aşamasında yüksek ısıya maruz kaldıklarından dolayı kek-kurabiye vs tariflerde kullanılırken 2. kez pişmelerinden ötürü yine kansorejen etki yaratabiliyorlarmış,mümkün mertebe ev yapımı pekmez kullanmanızı öneririm,hatta son zamanlarda pekmez yerine keçi boynuzu özü kullanıyorum 50 derecelik ısıda piştiği için vitamin-mineral kaybıda söz konusu olmuyormuş..


sbelinay

nilsafakcım senin kullandığın tarif nasıl ?verebilirmisin


fistikcik

Kanserojen olmasa da bebe bisküvisi gerçekten gereksiz. Yalnız yazının "ekmek" kısmına takıldım. Kızım ekmek seviyor, tam bugday ekmeği tercihimiz, zaman zaman beyaz ekmek te yiyor. Tereyağını ekmeğin üzerine sürüp küçük parçalar halinde eline veriyorum. Ekmekte de mi bu maddeden varmış ?


kayaveannesi

hipp in bebe bisküvileri hem organik hem de buharda pişirildiği için kavrulmamış ve daha sağlıklı oluyor.. aslında benim de tercihim değil pek ama, sabah kahvaltısında meyve püresi yumurta ve lor peyniri iler 2 tane karıştırıp veriyorum bazen.. doktorumuz gdo yüzünden diğer markaları kullanmamı yasaklamıştı, kötünün iyisi herhalde hipp.. a bir de kendim bebe bisküvisi pişirdim dün, kaya bu sabah bayıla bayıla yedi, öyle hiç tatlı da değildi ama sevdi kaya..kahvaltıyı ayrı ayrı yemekte zorlanıyor, bazen böyle karıştırıp veriyorum, tamamen bitirmiş oluyor yumurtasını ve peyniri...en iyisi fazla bulaşmamak, boşuna kalori aslında ama çaresiz sığınıyoruz bazen..Ezgi_MertBora

"Ekmek" den kasıt bebk ekmegı dıye satılan etımk tıplı ekmekler falan olabılır bence. Cunku hazır paketlı gıdalarn bahsedıyorlar gıbı geldı bana .. Sonucta bunla raf omru uzasın dıye ıslem goren urunler. Ekmek konusu tartısmalı tabı genl olark ama guvenılır bır fırından alınan ekmekse neden sorun olsun kı? Benım aldıgım tam bugday ekmegı kapalı alanda saklasam da erteı gun ılk gunku gıbı olmuyor ıkı gun sonraya bozuluyor.


CokBilmis

Paketli gıda yemem, yedirmem.

Monosodyumglutamattan tiksindiğim kadar hiçbir şeyden tiksinmem.

Onun haricinde de fazla takılmam.

Benim kız da çiğ besleniyor. Salata yediriyorum her akşam farklı farklı. Bu akşam mesela havuç*turp salatası yapıcam. İçine taze soğan, ceviz ve nohut da katarım. Ne uğraşıcam yemek pişirmeyle bi de? :)


CokBilmis

Yalnız bu "vitamini gidiyor" olayına da hastayım :) İlaç değil yahu bu yemek. Zevk vermeli yemek yemek, vitamini vermesi ikinci faydası.kronos

bebe bisküvisini bilemem ama tam buğday ekmeği bebek ve çocuklar için faydalıdır. hatta tam b.ekmeğinin boy uzamaya yardımcı olmak gibi bir görevi vardır tıpkı tuzsuz kabak çekirdeği gibi. sabah kahvaltısında ekmek alışkanlığını kazandırmalı özellikle kızarmış ekmek. ben bir zarar görmüyorum. pekmez ceviz yumurta karıştırılarak verilir bir sakınca yoktur insanları hataya düşürecek açıklama yapmadan önce 2 kere düşünmek gerekli. bulamaç yapmak tek tek yedirmek anneye kalmış bir durum yoksa vitamin açısından en ufak bir farkı yok bulamaça cevizde ymrutada eklenebilir tercih meselesi boşuna kalori olduğunu düşünmeyinCevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

çok zor çokkk 1