3 saatlik easy rutini mi? 4 saatlik easy rutini mi?

semradem soruyor: 5

herkese merhabalar. 2 gün sonra bebeğimin 4 ayı bitecek.

3 ayı bittiği günlerde 2 saatte bir beslenirken kendiliğinden 3 saatte bir beslenmeye başladı. Şu sıralar ise mamasını tam olarak bitirmiyor ve geceleri çok sık uyanıyor.  Geceleri sık uyandığından 3 olan gece öğününü 1 e düşürdüm ( Bunu yaptığımdan beri günde 3 saatte 90-100 cc içiyor bazen 1 öğünde 120 cc ve 7 öğün besleniyor). Ancak bu sefer de 7 öğünde aldığı mama miktarı 700 cc ancak oluyor ve bu da bana az geliyor açıkçası..(Şu sıralar 7 kiloya yakın)

bebeğim 37 haftalık doğdu. Tecrübeli annelere sorum şu;

Mamalarını tam bitirmemesi ve geceleri sık uyanması 3 saatin artık ona yeterli gelmemesinden kaynaklanıyor olabilir mi? 4 saatlik rutine mi geçsem? erken doğmasının bunda etkisi var mıdır sizce?

bir de geceleri 3 olan öğünlerini 3 gecedir 1'e düşürdüm, onda da 100 cc içiyor, uyku öğününde de 100 cc içiyor ve gece boyunca 1,5-2 saatte bir uyanıyor. acaba açlıktan mı yoksa alışkanlıktan mı uyanıyor bilemedim. Su veriyorum emzik verip oyalamaya çalışıyorum. 2 gece öğününü acaba bir anda kestim de ondan mı? azaltarak mı kesseydim?

çok çaresizim.. yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


semradem

pembetavşanım;

doktor kontrolümüz cumartesi günü.. bu arada saat 1 de uyandı, 110 cc mama içti. 2 de mızmızlanmaya başladı, easy yi uygulayacağım ya; uyutmak için yarım saat uğraştım ilk kez. acaba karnı mı aç dedim, başladığımdan beri ilk defa rutin dışına çıkıp mama verdim.90 cc içti ve 5 dk içinde uyudu... ne bu şimdi??? saat 4 teki öğününde anlayacağım içtiği miktardan.

kimbilir belki de bizimki E.A.S.Y değil de E.A.E.S.Y olacak..


ceylinimmm;
beslenme miktarını artırmayı herşeyden çok istiyorum inan.. ama içmiyor işte. 110 cc içtiyse bir dahakini 135 cc yapıyorum ama yine içmiyor artanını döküyorum mecbur..belki de iştahı yok bu aralar :(((


ceylinimmm

olabilir benim kizimda da cok sikinti cektim ek gida da tabi bi avantajim vardi o da anne sutu o yuzden bol bol emdi simdi meme kesildi yalniz istahsizlikla ilgili sana sunu tavsiye edebilirim kesinlikle duzenli bi sekilde demiri ver bu ay baslayacaksin ben cok duzensiz vermistim kansizlik cikti demir istahi aciyor en zor cocuk bence yemek yemeyen cocuk vicdanen icim hep huzursuz ama saglikla yerinde olsunda ne yapalim tesellimiz bu


semradem

belki araştırıken birileri okur.. günden güne 10-15 dk kaydırmalarla ( ki tarcy hogg'un kitabındaki çizelge iyi yönlendirdi) mama saatlerinin aralarını uzatmayı başardım. şimdi kuzum 4 saatte bir içiyor ve maşallah daha iyi besleniyor. uykuları da düzene girdi :)


neretva

Bebeğiniz içeceği miktarı bilir. Çok içirirseniz kusar bile. Bence yavaş yavaş 4 saatlik rutine geçin ama kitapta tarif edildiği gibi 15 dakika 15 dakika geri alarak. Sallanarak uyumaya alıştığı için gece uyandığında uyuyamıyordur. Zaten 4. ayda uykuda bozulma normal, yani uyanması normal ama uykuya dönmeyi öğrenmesi gerek. Her uyandığında mama almaya alışmışsa ondan da uyanıyordur. Siz de bilirsiniz kural şudur: hep aynı saatte uyanıyorsa açlıktan değil alışkanlıktan. Açlık uyanmasında emzik verirseniz sinirlenir ve atar emziği. Ya şşş-patla ya da artık 4. aya geldiği için kaldır-yatırla uykuya dönmesini öğretmeye çalışabilirsiniz. Ama bu zor bir süreç, sizin kararınız. Sallamaya devam edebilirsiniz, ama 10 kilo olduğunda da sallayabilecek misiniz bunu düşünün.

Gece beslenmesini kaçta veriyorsunuz? En geç 11de vermiş olmalısınız. 11'i geçerse gece uykusu bölünür ve sık uyanır. Uykuda emerken de belli bir ccnin üzerinde almıyor mu?

Bu geçiş dönemi biraz güç ama sabredin yeni rutini oturduğunda rahat edeceksiniz.


ema

Moralinizi asla bozmak istemem ama uyku sorunu yaşayan bebeklere ne yaparsan yap değişmiyor benimkinde denemediğim yöntem kalmadı 10 aylık oldu halen gece uyanıyor.Benim gücüm bitti...Ne yapın edin kendi kendine uyumasını öğretin acıkıyor diye gece beslemeyin acıkıyorsa gündüz yesin...Onların sağlığı iyi olacak diye her şeyi onların istediği gibi yapıyoruz ya bizim ruh sağlığımız ne olacak bir an önce geç olmadan bir şeyler yapın sonra rahat edersiniz.
Cevaplamak için Üye ol