Kızım yürümüyor

fatmaank soruyor: 10

Merhaba;

Kızım bugün itibariyle 15 ay 1 haftalık oldu fakat hala yürümüyor, hızlı bir şekilde emekliyor fakat adım atmak veya bir yerlere tutunup ayağa kalkmak istemiyor, biz yürütmeye çalıştığımızda bir iki sn içinde hemen dizlerini kıvırıp oturmayı tercih ediyor. Bu durumun patolojik kabul edilmesi için en azından 18 aylık olması gerektiğini biliyorum fakat yine de endişeleniyorum. Kızım zayıf bir bebek, iştahı yerinde fakat halen 8.800 gr civarında kilosu, sürekli 5-10 persantilde doğduğundan beri. Sebep bu olabilir mi diye de düşünüyorum. Sormak istediğim şu, benzer bir durumu tecrübe etmiş olanınız var mı, bir de yürüme arkadaşım gibi yürümeye özenmesini sağlayacak birşey alalım diyoruz, deneyip memnun kaldığınız ürünleri yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


tubavekizlari

merhaba, yorumları okumadım ama başımıza geleni anlatayım, 

büyük kızçe 18 aylık yürüdü, acayip bir emekleme stiliyle tüm evi dolaşır ama yürümezdi, 18 aylık olunca doktora götürdük hatta orada basmadı bile yıktı hastaneyi, doktor netstlenin çocuk sütünü önerdi, bir ay sonra tekrar getirin dedi ve bizim ki akşam yürüdü, ilk adım filan hiç kar etmemişti, yürümeye yardımcı olsun diye almıştık, şimdi oynuyor:)
bence endişelenmeyin , bazen çocuklar tam güvenmeden yürümek istemeyebiliyorlarmış, ama doktorunuza sorarak çocuk sütleri filan verebilirsiniz belki, zamanı gelince yürüyecektir ama 18 ay filan normalmiş, emekliyor ve bir amaç doğrultusunda hareket ediyorsa(oyuncağa ulaşmak için filan gibi) problem olmuyormuş genelde. 


fatmaank

Tekrar merhaba,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, biraz rahatladım şimdi. Kızım, bobregindeki bir sorundan ötürü 37 haftası dolar dolmaz sezaryenle alındı. Oturması zamanında gerçekleşti, motor gelişimi de normal gidiyor. Aslında bu yürüme konusunu çok dert etmezdim belki ama iki uç haftadır bizim tutmamizla bile basmaz veya adim atmaz oldu, yalnızca kucağıma tırmanmaya çalışırken ayağa kalkıyor bir de koltuğa istediği bir nesneyi koyarsak uzanmaya çalışırken kalkıyor, nesneyi alır almaz da hemen oturuyor. Arayan gören herkesin yürümesini sorması da tuz biber oldu. En iyisi biraz daha sabretmek sanırım.


banu_ebru2010

Sizi korkutmak değil amacım ama bir çocuk norologuna gozukmekte fayda var neden diceksiniz kızım zamanında oturdu yaşında emekledi ama 8aiktan beri.elinden tutunca cok guzel yürüyordu 18lik olduk hala yurumeyince nöroloji dr gitmek zorunda kaldık ve ogün bugündür hala fela uğraşıyoruz fizik tedavi alıyoruz gidin aklınızda kalicagina sonra benim gibi keşke erken gitseymisim demeyin lütfen kucuck bir can bir problemde varsa erken teşhis koyulur ama sizin icin içimden geçen insallah kızımızın bir şeyi yoktur ve geç yuruyenlerden olur


banu_ebru2010

Yani k

isacasi ha 2 ay sonra ha simdi gidin kafa.izdaki soru isaretlerinden kurtulun bence gitmekle.hiç bir sey kaybetmezsiniz sadece muane ücreti hariç


Windy

Yürümesini özendirmek için bir şey almaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bebekler zaten etraflarına oldukça meraklılar, gitmek istedikleri yere her şekilde gidecekler nasılsa.

Benim oğlum da 16 aylıkken cesaretini toplayıp adım atmaya başladı kendi başına. Yürütmek istediğimizde o da oturuyordu.
Siz eğer bir problem seziyorsanız ayrı tabi anneler genelde anlarlar bir sorun varsa. Ben boşuna endişelendiğinizi düşünüyorum.fatmaank

 

Tekrar merhaba;

banu_ebru2010, Çocuk nöroloğuna götürmeyi düşünmedim değil fakat boşuna endişeleniyorsam kızımı gereksiz yere bir sürü tetkike maruz bırakmış olacağım, onun yerine yürümeyi özendirecek birşeyler yapıp yine de işe yaramazsa doktora başvurmayı düşünüyorum. Bir ay daha bekleyeceğim. Kızınıza ve size de geçmiş olsun. İnşallah fizik tedavi ile düzelir.

Windy, aslında hiç dert etmiyordum fakat son zamanlarda destekle yürümeye bile ilgisini tamamen kaybedince içime dert oldu. Bakalım, yine de denemek istiyorum bu yürüme yardımcısını.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.


minigim_sare

benim kızım yaşını 1 hafta geçmişti yürüdüğünde. erken emekledi, erken tutunup kalkmaya başladı. yürümesiyle arasından bayağı bir zaman geçti. dediğiniz gibi ayağa kalkmak bile istemiyordu. hemen dizini kıvırıp oturuyordu. bu siteden playskool ilk arabam oyuncağını aldım. ve iyiki almışım. onunla oynarken birden ayaklanıverdi.hala kimseyle paylaşamıyor çok seviyor. tavsiye ederim.


Windy

minigim_sare Öncelikle maşallah kızına.
İlk arabam bizde de var ama bizimki ilgilenmedi hiç yürümesine yardımcı olamadı yani.
Sanırım yürüme yardımcıları bazı çocuklarda etkili oluyormuş onu öğrenmiş oldum.
(Emekleme yardımcılarını acayip saçma bulduğumdan olsa gerek yürüme yardımcılarına da soğuktum demekki :p )sanat

benim kızımda 16. ayını bitirdi hala yürümüyor malesefff..


firis

her bebeğin gelişimi farklıdır bunu unutmaCevaplamak için Üye ol