Ankara'da bebekle gidilebilecek havuz önerisi

gamze_yavuz soruyor: 7

Merhaba, oğlum suyu çok seviyor bu nedenle onu arada havuza götürmek istiyorum ama Ankara'da bebekle birlikte gidilebilecek havuz öneriniz var mı?

Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


gamze_yavuz

Teşekkürler gülmina

 


duygununruzgari

Gamzecim benim bildigim 1 yas öncesi havuza sokulmuyor bebekler. Biz dr.dan kesin veto yedik. Deniz icinde sadece suyun temiz oldugu yerlerde sokun demisti. Bebeklerin havuza girmesi icin klor seviyesinin falan cok iyi ayarlanmasi gerekiyor diye biliyorum bende...neretva

Bu memleketteki havuzlara güven olmaz. Denetim var mı? İlan ettikleri kimyasalları mı kullanıyorlar bakalım? Yazık midesine, daha 5 aylık klor yutmasın, mikrop almasın. Decatlonda kocaman şişme havuzlar var onlardan alıp bahçeye kursanız, oynar işte.


iflah_olmaz

oğlumun 1 yaş kontrolünde doktorumuz havuz kesinlikle yasak diye uyardı.bunun için denizinin temiz olduğuna inandığımız bi otel seçtik bu sene.

 


CokBilmis

Eğer bulabilirseniz deniz suyu havuzları daha sağlıklı bir tercih olabilir.


gamzebaran

Stilli yüzme derslerine başlamak için uygun yaş tabii ki 4 ve yukarısıdır. Bu sebeple 4 yaş üzeri çocuklar için özel ve stilli yüzme derslerine başlamalarını öneriyoruz. Bebek ve çocuklar için (4 yaş altı) verilen eğitimin temel amacı çocukların suya alışması ve en önemlisi bir tehlike anında kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendisini kurtarabilmeyi öğretmektir. Blogumda da belirttiğim üzere, 5 yaş altı çocuk ölümlerinde ABD ve Avustralya'da "boğulma" en riskli katagoridir. Ülkemizde bu konuda sağlıklı verilere ulaşamamakla birlikte, yaz aylarında gazeteleri takip ettiğimizde ciddi sayıda boğulma vakasıyla karşılaşıldığını görüyoruz.

Geçmişe gidecek olursak dünyada bu konuda ilk gözlemin Kaptan Cook tarafından 1778'de Pasifikte bulunan adalarda yapıldığını görüyoruz. Dr Myrtle McGraw tarafından bu konuda ilk çalışma 42 bebek üzerinde yapılmış ve 1939'da 'Swimming Behaviour in the Human Infant' adıyla Journal of Pediatrics de yayınlanmıştır. Bebekler için özel yüzme teknikleri ise ABD'de 1962'de Virginia Hunt Newman ve Avustralya’da Claire Timmermans tarafından geliştirilmiştir.

Bugün sadece İngiltere’de 2 yaşın altındaki 300,000 bebek yüzme çalışmalarına ana aktivite olarak devamlı surette katılmaktadır.

QS Dünya Üniversiteler Derecelendirmesinde 291. Sırada yer alan Avustralya’daki Griffith Üniversitesi tarafından(Prof. Robyn Jorgensen) 4yıl süren ve ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 5 yaşın altında çocuğu bulunan 7000 aile ve sıkı testlere tabi tutulan 180 çocuk üzerinde yapılan araştırmalar yüzmeye erkenden başlayan başlayan bebeklerin yetenek, bilgi ve karakter aşamalarına yüzmeyenlere göre daha erken ulaştıkları ve motor becerilerini daha fazla geliştirdikleri sonucuna varılmıştır.

 Bugün Dünya Su Bebekleri ve Çocukları Ağı’na (World Aquatic Babies and Children Network) ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Bermuda, Brezilya, Çin, Danimarka, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Honduras, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, Japonya, Kanada, Kosta Rika, Macaristan, Malezya, Meksika, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya ve Yunanistan’dan sayısız okul kayıtlı bulunmaktadır. Bunların dışında bu networke henüz dahil olmayan sayısız ülke de bulunmaktadır (Birleşik Arap Emirlikleri gibi).

Ülkemizde bebek-yüzme kelimelerini bir arada görmeye pek alışık değiliz. Bu konuda ülkemizde yapılmış ne bir çalışma ne de bir araştırma mevcut. Ancak, Amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Yüzme ve bebek üzerindeki etkilerini sadece fiziksel boyutuyla ele almak bizi yanlış bir yola sevkeder. Daha eline aldığı nesneyi bırakmasını beceremeyen bebeklerin 5-6 aylıkken gerçek anlamda yüzmelerinin mümkün olmayacağı aşikardır. Burada asıl amaç bebeğin doğuştan gelen içgüdüsel davranışlarının motor beceriler haline gelme sürecini kısaltmak ve hızlandırmak ve doğumla birlikte varolan yeteneklerini kullanarak stilli yüzme aşamasına gelinceye kadar bebeğin su içinde güvende olmasını sağlamaktır.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı bebek ve yüzme kavramlarını sadece fiziksel yeteneklere bağlayamayız. Doğumdan sonraki ilk yıl insan beyninin en hızlı geliştiği dönemdir. Bu dönemin mümkün olan en etkin şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu dönemde bebeğin sosyal davranışlarının, fiziksel becerilerinin ve his dünyasının bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir.

İnanın bebeklerimiz bizim sandığımızdan çok daha fazlasını yapmaya muktedirler.

 

Detaylı bigi için ankaradenizyildizlari.blogspot.com


aykon

www.aykonakademi.com Ankara'daki bebeklere özel yüzme havuzu ile en kaliteli şekilde eğitim vermekteyiz. Normal yüzme havuzlarının dışında bir dezenfektasyon ile temizlenen havuzumuz tamamen bebeklere özeldir. Eğitmenlerimiz Avusturalia Swimming School dan 3-36 ay arası bebekler için eğitimlerini almış ve 4 yıldır eğitim vermektedirler.

Kahve içmeye bekleriz.Cevaplamak için Üye ol