nAsıl yemek yedirebilirim ?

busra_asya soruyor: 6

busra_asya 8

kızım yemek yemiyor

 

 

bende çıldırmak üzereyim ne yapacağımıda bilmiyorum yardım istiyorum. Sizden anneler benim kızım 8 .ayını bitirmek üzere ama hala katı yiyecekler yemiyor, meyve püreleri yapıyorum yemiyor , sebze kesinlikle yemiyor bir tek anne sütü bir de arada canı isterse kahvaltı yapıyor . İlaçlarını dahi içeremiyorum...

 

Çok Çaresizim Yardımlarınızı Bekliyorum ....

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mohter_of_sons

ilaç konusunu şırınga ile çözdüm, oğlumda benim yaptığım sebze pürelerini asla yemedi zorladım öğürdü.. meyvede sıkıntımız olmadı.

dr. ile bu konuyu konuştuk keşke yaptıklarınızı yese ama asla yemiyorsa (ki öyleydi) milupa,bebelac,hipp,herobaby markalarının bebek çorbaları,  pürelerini deneyin dedi. denedik severek yiyor. hero baby hariç.

hoş artık yeme konusunda hiç bir sorunumuz yok maşallah bizimlede yiyor sayesinde tuzsuz yemeye alıştık :) bir not: bizimle yerken mesela çorba, ona ayrı kase koyarsam yemiyor farklı bişi sanıyor bizim kasemizden yiyor.

el yapımı salça kullanıyorum.

bunlari deneyin derim. evet hazır yemesi hoş değil ama aç kalması hiç hoş değil. kısa zamanda atlatmanız dileğimle, sevgiler...


mona_roza

nacizane fikrim daha telaşlanmak için çok erken henüz tadımlık yemeli bence asla zorlamayın beraber eğlenin önüne koyun mıncıklasın zamanla illa ki alışır. ben hazır yemesinden se hiç yemesin derim zaten çok küçük henüz memeyle karnını rahatlıkla doyuracak yaşta. kahvaltı yiyo demişsiniz bide eğlenerek bi öğün daha yese tamam zaten abartmaya gerek yok herkesin çocuğu günde 4 öğün yiycek diye bişi yok. ek besin iki çay bardağı olmalı toplamda 9 aya kadar bunu dr.lar sölüyo. anne sütünü 1 yaşına kadar tek gıda olarak verenler bile var yani özetle asla zorlayıp mutsuz etmeyin yemekten tamamen soğur, sizde sinirlerinizi hiç boşuna bozmayın. son fikrim de hazır yemesinden se hiç yemesin meme emsin :)


julyet

2 yaşına kadar bebeğini sadece anne sütü ile besleyen insanlar olduğunu okudum, gayette sağlıklılar. Eğer sütünüz varsa ve bebeğiniz emmeyi tercih ediyorsa hiç endişelenmeyin derim, anne sütünü zaten bir zaman sonra bulamayacak. 8 aylık olmuş eline vermeye başlayabilirsiniz bu konuda mona_roza ya sonuna kadar katılıyorum. kendileri yemeye başladığında daha fazla zevk alıyorlar, masaya birlikte oturun, yerken sizi görsün izlesin.  


fistikcik

Ek gıda adı üzerinde, anne sütününe sadece "ek"tir. Esas besinin anne sütü kalması son derece normal. Sadece tadımlık verilen ek gıdayı almıyor diye çıldırmanız çok gereksiz. Çoğu bebek 9-10 aylık olana kadar gerçek anlamda ek gıda yemez. Her durumda bu konuda bebeğinizi asla zorlamayın, yemek konusunun bir gerginliğe dönüşmesine izin vermeyin ve şu soruya cevapta anlattığımız yöntemlere bir göz atın :

http://www.nurturia.com.tr/questions/db4fabfe-a6d4-4a9b-b43b-a0c900dee133/1/ek-gida-konusunda-tukenmis-hissediyorumfikri-olan-var-mi


CokBilmis

Kahvaltı ediyorsa zaten katı yiyebiliyor demektir.

Siz yedirmeyin, bırakın kendi yesin.

Bir de porsiyon olarak beklentinizi düşük tutun. Diyelim bir elmanın ucunu kemirdi, yemiş sayılır. Zaten yemeğe 1 çay kaşığının ucu ile başlıyorlar. Midesinin kendi yumruğu kadar olduğunu düşünün.

2 yaşına kadar SADECE meme emerek, gayet sağlıklı büyüyen bebekler varmış. Zaten fıstıkcık'ın dediği gibi, 9-10. aydan önce doğru düzgün yiyemiyorlar.

Bir de şunu baştan kabul etmek lazım:
Bir anne bebeğini uyutamaz, bebek kendisi uyur.
Bir anne bebeğini yediremez, bebek kendisi yer.


annevebebisi

Ilk 1 yil bebegin ana besin maddesi anne sutudur. 6 aydan sonraki kati gida denemeleri, sadece denemedir. Tadlari kesfeder. Bu donemde, ozellikle dis cikarma sebebiyle gunlerce ya da haftalarca agzina bir sey koymayabilir. 20lik dis cikaran var mi aramizda? Nasil sizladiklarini ve degil yemek yemeyi, agzimi bile acamadigimi hatirliyorum. Zorlamayin, zamanla degisecektir. Grlisim geriligi de kolay kolay olmaz. Benim oglum nerdeyse ilk 18 ay sadece anne sutu, inek sutu, muz ve yulaf tozuyla beslendi. Buyuyup gidiyorlar biz anlamadan..Cevaplamak için Üye ol