Oto koltuğu kiralama

BlogcuAnne soruyor: 10

Şehir dışından, yurt dışından İstanbul'a tatile gelen çocuklu ailelerin kullanması için geçici oto koltuğu kiralayan yerler var mı, biliyor musunuz?

Amerika'da bazı şehirlerde bu imkanı bulabiliyorsunuz. Hatta sadece oto koltuğu değil, tatilciler için park yatak, mama sandalyesi ve diğer bebek eşyaları da kiralayan yerler var. Bunu internet üzerinden de yapıyor insanlar.

Türkiye'de, İstanbul'da böyle bir hizmet veren var mı?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


serkan

Görünce süper fikir diye düşündüm, hemen böyle bir işe girilebilir dedim kendime, ama memlekette oto koltuğu kullanan çok az ki tatilde kullanan hiç yoktur sanırım,
Birde hijyen meselesi var tabi, kimsenin böyle birşeye güvenip de çocuğunu oturtacağını/yatıracağını sanmıyorum.
Tatillerde havaalanı transferi için ayarladığımız araçlarda biz istiyoruz ama gelen oto koltukları o kadar iğrenç oluyor ki, üzerine birşeyler sermemiz gerekiyor oturtmadan önce.
Bularbilirseniz ben de öğrenmek isterim :-)


Damla

Yok benim bildiğim de, bence de süper fikir. Nurturia'dan da temiz ikinci el ürünler stoklanabilir rahatlıkla.


BlogcuAnne

Gerçekten sorarken de "bu işi yapmalı" diye düşünmedim değil.  :)

Bizim Amerika'daki tecrübemiz oldukça iyi olmuştu. Normalde araba kiralama şirketleri de kiralayabiliyorlar, ama bir iki sefer denk geldiğimizde temizlik ciddi bir problemdi. Rezil vaziyetteydi oto koltukları.

Sonra tam bu işi yapan birinden kiraladık (ki büyük ihtimalle sizin bizim gibi anne-babalar bunu yapan) ve çok memnun kaldık.

Düşünmeli... :)


Basak

Gerçekten önemli bir konu farklı şehirlerde yaşayan ailelerimizi ziyarete gittiğimizde bizim de araç koltuğuna çok ihtiyacımız oluyor. Çünkü uçakla gidiyoruz, kendi koltuğumuzu yanımızda götürme imkanı olmuyor. Biz de çocuğu büyümüş, artık koltuğu kullanmayan, koltuğu birkaç gün ödünç verecek eş-dost tanıdık var mı diye araştırmaya girişiyoruz.

Ben de bu konuyu araştırırken. Şöyle bir bilgi buldum.
http://www.avis.com.tr/Araclar-ve-Hizmetler-Cocuk-Koltugu.html
Bu hizmetten daha önce yararlanan oldu mu acaba? Bu hizmete devam ediyorlar mı diye Avis' e mail atıp, sordum, cevabı bekliyorum.

Ama ben de gelecek olan koltuğun hijyen durumunu merak ediyorum, acaba her kiralamadan sonra koltukları temizletiyorlar mı? Havaalanında pis bir koltukla karşılaşmak hiç hoş olmayacaktır.


ozguranne

Bence çok iyi olur. Antalya'ya gidiyoruz Ela ile ikimiz bi bavul bi de oto koltuğu götürüyorum mecbur... esraozlem

Bu tip hizmeti sağlıyor araç kiralama şirketleri.Geçen yaz, Kaş'a İstanbul-Dalaman uçak, Dalaman-Kaş arası transfer ile gitmiştik. Oto koltuğu istemiştik araca. Turizm şirketini hatırlamıyorum aracı, Kaş'dan dalış ekibimiz ayarlamıştı ancak hem gidiş (Dalaman-Kaş) hem de dönüşte (Kaş-Dalaman) koltuk mevcuttu. Koltukları temizlettiklerini pek sanmıyorum, çok yeni görünmüyordu, ancak hiç olmamasından iyidir şeklinde biz çok hijyen kısmına takılmamıştık.


Basak

Biz de Antalya (anneanne) ve Mersin' e (babaanne) gidiyoruz :)
Bu arada Avis' ten hemen cevap geldi. Maalesef gelen cevap olumsuz: " Çocuk koltuğunu tek kiralama gibi bir hizmetimiz yok. "
Gittiğimiz yerlerde araba olduğu için bizim de araç kiralamaya ihtiyacımız yok...

Sadece koltuk kiralıyor olsalardı, çok iyi olurdu. Türkiye' de böyle bir hizmetin olmaması şaşırtıcı, aslında kolay bir hizmet ve birkaç kiralamadan sonra koltuklar kendini çok rahatlıkla amorti eder.

Belki 1 Haziran' dan sonra başlar böyle hizmetler, insanlar sadece ceza korkusundan, arabada çocukları kucakta taşımaktan vazgeçerler belki... Birşeylerin oturması için illaki zoronluluk gerekiyor ya...

Başka bir formül bulamazsak, biz de mecbur koltuğu da yükleneceğiz gibi görünüyor...


Damla

Aslında hijyen de çok zor değil, ya takılıp çıkan kılıflardan alıp her defasında yıkatacaklar, ya da şu hastanelerde de kullanılan non-woven diyorlar sanırım, o bezlerden kılıf diktirip her kullanımda atacaklar. Kaç lira maliyeti olabilir ki?ozguranne

Biz de araba olacak o nedenle sadece koltuk lazım. Şu yasal zorunluluk da çıkınca bence böyle bir hizmete ihtiyaç iyice artacaktır. 


"İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre 1 Haziran 2010’dan itibaren otomobil, arazi araçları, kamyonet, kamyon ve çekicilerde 150 cm’den kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların taşınması sırasında çocuk bağlama sistemleri zorunlu olacak."


hande

geçen Ankara'ya gittiğimide koca oto koltuğumuzuda yanımızda götürdük! hiçbiryerden bulamadım. biri bu hizmeti versin lütfen:)Cevaplamak için Üye ol