5 aylık oğlum uyurken sırtüstüne dönüp uyanıyor ve ağlıyor

rachel87 soruyor: 4

5 aylık oğlum iki haftadır yüz üstünden sırtüstüne çok rahat dönüyor, fakat bunu gece uyurken de çok sık yapıyor. popoyu dikip dönüyor ve sonunda uyanıyor ağlamaya başlıyor. ben gidip çevirmezsem pışpışlamazsam uykusuna devam edemiyor. Bu olay geceleri 10-15 kere tekrarlanıyor artık kafayı yicem, aynı durumu yaşayan var mı?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


esgi

İstisnasız tüm anneler desem :) Oğlunuz şu an büyüme atağı yaşıyor ve adaptasyon sorunu çekiyor. 1 hafta içinde seyrelecek ya da bitecek. Oğlumda bu konuları sürekli sorup araştırırken şöyle bir yazıya denk gelmiştim : Düşünün ki bir sabah uyandınız ve uçabildiğinizi keşfettiniz. Aaa ne kadar da harikaymış deyip anında uçar mısınız yoksa bunun nerden geldiğini anlamaya çalışıp yeteneğinizin içeriklerini mi algılamaya uğraşırsınız? Heh işte bu ufaklıkların derdi de o hesap. Başına gelenlerin ne olduğunu algılayana kadar annelere rahat yok:)


rachel87

esgi, evet farkındayım çok büyük bir keşif bu onlar için, ama bizimki sanki çok uzun sürdü :( 3-4 hafta sürebilir mi büyüme atağı? esgi

Sürebilir tabii :) Hatta bence ilk 6 ay sadece ataklardan oluşuyor gibi bir şey :) Tamamen çocuğun adaptasyon durumuna bağlı aslında. Oğlumda ilk 6 ay aynı sizin gibi gecede 15-20 kez kalktığımı biliyorum. Bir ara not tutmuştum, 10 dk'da bir uyanırdı :) Şimdi üzerinden zaman geçince gülerek hatırlıyorum tabii ama bunda kızımın da payı büyük. Çünkü o bu atakları 1 hafta - 10 günde atlatıyor. İşte çocuğa bağlı dememin sebebi de bu. 

https://eksisozluk.com/buyume-ataklari--2969027 bu linkte hafta hafta detaylarını da görebilirsiniz. Kızımda bu tarihlere birebir uyduk biz :)
Dönmeden sonra emekleme kısmında daha yoğun uyanmalar yaşayacaksınız mesela. Kızım gece uykusunda emekliyor bu aralar:) 
Biraz daha sabır diyorum sadece. Biliyorum çok zor, gece uykusuz kalmak insanı tüketiyor. Hele benim gibi çalışan bir anneyseniz zombi gibi dolanıyorsunuz gündüzleri. Ama 1 yaş itibariyle birçok şey düzeliyor diyebilirim. En azından 2 yaş azılarına kadar bir mola var :)


rachel87

çok teşekkürler iyi moral oldu bana :) 

bu arada gece emeklerken de uyanıyor mu? beni neyin bekleyeceğini bileyim de ona göre önlemimi 
alayım :) 
aslında uyku eğitimi bu uyanma işini kökünden çözüyormuş, baktım olmuyor bir uyku koçuyla çalışmayı kafayı koydum :)Cevaplamak için Üye ol