uykuya dalamama

Pinar_A soruyor: 3

Selam arkadaşlar,

Kızım henüz 3bucuk haftalık. Gündüzleri emzirdikten sonra çok zor uykuya dalıyor.Uykusu da derin değil.BU uykuya dalmalar da yatagında değil kucağımızda uyuyor.Sonra yatağa yatırınca 10 dakıka içinde uyanıyor. Fakat akşamları çok garip bir şekilde emziriyorum 1-2 gazını cıkarıyorum gazını çıkarırken uykuya dalıyor sonra yataga yatırınca uzun saatler uyuyor. Fakat şu gündüz olayına bir çözüm bulamadık. Tavsiyesi olan var mı??

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


TATLI_CADI

aynı haftalarda biz de aynı sorunu yaşadık.ayakta sallayarak uyutuyoruz hala.o haftalarda ayakta sallayarak  uyuttuktan sonra bir süre yatağına koymuyorduk,dalana kadar uyandıkça sallayıp tekrar uyuttuk.sonunda derin uykuya geçiyordu.


akilhocasi

Merhaba,
Buna bir çözümde bulabilirsiniz veya zamanla oturmasınıda bekleyebilirsiniz. Öncelikle odasında gündüzleri uyuturken radyo açıp sessiz bir ortam olmasını engelleyebilir yatağa yatırınca bir elinizi üzerinde yani sizi hissedebileceği bir yerde tutabilirsiniz. Yine başka bir yöntem gündüz uykularını salonda veya oturma odasında sizin yanınızda sesinizi duyarak almasını sağlayabilirsiniz. Tabi geceleri yatağında ve sessiz bir ortamda uyumaya devm edecek. Belki işinize yarar. Kolay gelsin


fistikcik

Tatlı kızım aynen sizin anlattığınız gibiydi ilk haftalarda. Bazen yatırdıktan 5 dakika sonra gözlerini açardı. 3. aydan sonra uykular oturuyor, merak etmeyin (şimdi sabah 1, öğlen 1, öğleden sonra da 1 ya da 2 saat uyuyor).

Ama o zamana kadar yapılabilecekler şunlar : emzirirken ve odasında müzik ya da daha iyisi "beyaz gürültü"" olarak tabir edilen sesler çalın. Yenidoğanlar anne karnında duydukları seslerin aynısını arıyorlar ve bulamayınca huzursuz oluyorlar. En iyisi bu konuda saç kurutma makinesi sesidir (anne kalp atışı sesini anımsatır). Tabii bebeğin yakınında çalıştırmayın makinayı, uzak bir köşede, düşük ayarda bir süre çalıştırabilirsiniz. (Ya da sesi kaydedip çalabilirsiniz). Bizim için kurtarıcı bu olmuştu, makinanın sesiyle 45 dakika kadar uyuyabiliyordu (ama bazen makinayı kapatınca uyanıveriyordu).

Saç kurutma, elektrikli süpürge, yağmur sesi, okyanus sesi, anne kalp atışı sesi : bunların hepsi iyi gelir. Internetten araştırın, bulursunuz.
Bunlardan çok hoş bir albüm yapan Buzuki Orhan var. Alümün ismi Kolik ve bu sesleri hoş melodilerle birlşetirmiş. Deneyebilirsiniz.

Ama hepsinden önemlisi bebeğinizi son uyanmasından 90 dakika sonra tekrar yatırın. O zaman uzun uyuduğunu göreceksiniz. (Bunu maalesef geç öğrenmiştim, bu konuda yapılmış ciddi araştırmalar var). 90 dakika yenidoğan bir bebeği uyanık tutmak biraz zor olabilir. Uyanınca biraz emzirin, hemen uyumasına müsade etmeden gazını çıkarın, altını değiştirin, evin içinde biraz gezdirin, tekrar emzirin. Belki böyle süreyi biraz açabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol